Úvod > Aktivity & akce > Akce > Týden soukromého kulturního dědictví – navštivte soukromé hrady a zámky

Týden soukromého kulturního dědictví – navštivte soukromé hrady a zámky

Kdy 24. květen 2018 - 27. květen 2018 Historické a vojenské akce
Milovníci prohlídek zámků a hradů mohou 24. až 27. května navštívit ty, o které se nestará stát, ale jsou v soukromých rukou. Zpřístupněním šestnácti objektů se Asociace majitelů hradů a zámků připojuje k celoevropskému Týdnu soukromého kulturního dědictví.
Asociace majitelů hradů a zámků sdružuje pět desítek soukromých majitelů historických objektů, zejména někdejších šlechtických sídel. Akce je součástí letošního Evropského roku kulturního dědictví. Při této příležitosti pořádá Evropská asociace historických objektů, jíž je tuzemská asociace členem, Evropský týden soukromého kulturního dědictví s názvem Naše historie, Vaše dědictví. Mezi soukromými památkami, které se v Česku otevřou, jsou zámky Blatná, Boskovice, Častolovice, Dobříš, Karlova Koruna, Nové Město nad Metují či hrad Kost.

Čtyřdenní akce nabízí na jednotlivých objektech různé programy, jako jsou výstavy, koncerty, divadlo nebo zpřístupnění nových částí objektů. Unikátním zážitkem budou prohlídky, které budou provádět samotní vlastníci. Návštěvníci se mohou seznámit s jejich příběhy, které jsou někdy velmi strastiplné a dramatické a stojí za nimi nepříliš slavné a světlé stránky naší historie. Na zámku v Boskovicích bude třeba provádět hrabě Hugo Mensdorff-Pouilly, v Karlově Koruně a na Kostí hrabě Francesco Kinský dal Borgo. Na zámku v Častolovicích se bude sázet strom na památku Olgy Havlové.

Asociace hradů a zámků vznikla v roce 1995 a sdružuje nejen restituenty, ale i další majitele. Z padesátky objektů je jich přibližně polovina přístupných. Podle asociace její objekty za dvě desítky let navštívilo několik desítek milionů návštěvníků. Evropská asociace má 22 členů ve 20 zemích a sdružuje více než 50 000 majitelů historických objektů v Evropě. Česko jako jediná z postkomunistických zemí navrátila historická, respektive šlechtická sídla původním vlastníkům, byť ještě stále existují nedokončené záležitosti. Ve více případech byl původním majitelům v restituci vydán nemovitý majetek, často v dezolátním stavu, avšak movitý majetek nikoli. Dnes je často součástí státních sbírek a mobiliářů hradů a zámků, stát by podle dřívějšího vyjádření ministerstva kultury rád tento svůj majetek půjčoval pro vznik expozic v místech, kam dříve patřil; brání tomu však české zákony. Limitující jsou podmínky pro pojištění či zajištění bezpečnosti státního majetku.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 5. 2018
3.12.
31.1.
Žižkovský betlém

Žižkovský betlém

Praha 3, Praha
1.12.
18.3.
Kluziště pod Žižkovskou věží

Kluziště pod Žižkovskou věží

Praha 3, Praha
19.1.
20.1.
Bachovy květové esence

Bachovy květové esence

Praha 2, Praha
30.11.
31.3.
Bruslení v hotelu Hasa

Bruslení v hotelu Hasa

Praha 10, Praha

Ubytování a restaurace v okolí