Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava "Setkání, která dojímají" v Loretě Rumburk
Loretánská kaple v Rumburku. Foto Jirí Stejskal
Výstavy

Výstava "Setkání, která dojímají" v Loretě Rumburk

Vícejazyčná výstava "Setkání, která dojímají" v Loretě Rumburk zachycuje evropsky významné sakrální památky. Ty jsou součástí mezinárodní poutní stezky Via Sacra na Německo-Polsko-Českém Trojzemí. Novým zastavením na poutní stezce se od května 2014 stává barokní sakrální památka Loreta Rumburk.

Vícejazyčná výstava "Setkání, která dojímají" v Loretě Rumburk prostřednictvím fotografií přibližuje evropsky významné sakrální památky na Německo-Polsko-Českém Trojzemí. Výstavní projekt zahrnuje pětatřicet velkoformátových fotografií sakrálních památek.

Dále přináší třináct informačních tabulí s texty o historii a významu sakrálních památek v němčině, angličtině, češtině a polštině. Výstava prezentuje rovněž kopii unikátního Malého postního plátna ze Žitavy z roku 1573 o rozměrech 15 m² a originální postní plátno vyrobené studenty gymnázia v Žitavě. Od roku 2005 se výstava o Via Sacra představila, např. v Bruselu, Praze, Berlíně, Římě, Naardenu, Wroclavi, Jaworu, Liberci či Hejnicích.

Do Rumburku doputuje ze Saského zemského sněmu v Drážďanech. Výstavu pořádají Städtische Museen v Žitavě a Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Mezinárodní poutní stezka Via Sacra propojuje osmnáct ojedinělých stavební památek a uměleckých děl na území Horní Lužice, Dolního Slezska a severních Čech. Zahrnuje kostely, kláštery a další místa zbožnosti včetně jejich unikátní umělecké výzdoby.

Součástí stezky Via Sacra je mj. kostel smíření svatého Ducha v Jaworu, zařazený na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO, ojedinělý norský sloupový kostel v Krzeszówě, slavná postní plátna v Žitavě, pozdně gotické oltáře v kostele sv. Anny v Kamenz, pozůstatky johanitské komendy v Českém Dubu či hrob sv. Zdislavy v kostele sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí. Loretánská kaple v Rumburku byla k poutní stezce Via Sacra připojena jako hodnotná barokní sakrální památka, která patří svou sochařskou a reliéfní výzdobou k nejvýznamnějším loretám v České republice. Vybudována byla v letech 1704-1707 z iniciativy španělského granda, habsburského diplomata a majitele panství Rumburk Antona Floriana knížete z Liechtensteinu. Stavební plány Svaté chýše pořídil významný barokní architekt Johann Lucas von Hildebrandt, který současně osobně dohlížel na její stavbu.

Loretánská kaple se zázračnou sochou Černé Matky Boží loretánské byla součást kapucínského kláštera u sv. Vavřince. Součástí ambitu je rovněž poutní kaple rokokových Svatých schodů. Mariánské poutní místo je celoročně přístupné a zájemcům nabízí vedle stálých výstav a Expozice církevního umění Šluknovska i krátkodobé výstavy, koncerty a speciální komentované prohlídky.

Provozovatel

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Tř. 9 května 149/27
408 01 Rumburk
Tel.:
+420 604 555 922
Email:
loreta.rumburk@se...
WWW:
www.loretarumburk.cz
WWW:
www.poutni-mista-...
GPS:
50,953302 14,554469
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
České Švýcarsko
Město:
Rumburk
Tipy na výlet:
Rumburk a okolí
 

Vstupné

Cena: 50 Kč

Snížená cena: 25 Kč

Rodinné vstupné: 125 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

České Švýcarsko – ubytovací vouchery a doprava zdarma na podporu turismu v Českém Švýcarsku

Ubytovací vouchery České Švýcarsko – každá noc v destinaci vyjde jednotlivce o 300 korun levněji. Sleva je platná při rezervaci ubytování nejméně na 2 noci a maximálně na 7. Slevu návštěvník uplatní přímo při rezervaci s pomocí voucheru, který je ke stažení na webu pomahej.ceskesvycarsko.cz.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Zimní Pravčická brána – adventní a vánoční výlet do přírody

Ikonická Pravčická brána je opět přístupná! Přebytečné kalorie můžete spálit hikem na Pravčickou během vánočních svátků. Tak na nic nečekejte a hurá a na výlet! Přístup bude možný pouze od Hřenska resp. od křižovatky Tři prameny.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Soutěsky v Hřensku – sezona 2023

Soutěsky Hřensko, to je romantická plavba na lodičkách řeky Kamenice. Edmundova soutěska a Divoká soutěska jsou jednou z největších atrakcí NP České Švýcarsko. V sezoně 2022 jsou soutěsky uzavřeny. Předpokládaný termín otevření 1. 4. 2023.
Hřensko, Ústecký kraj

Vánoční koncert na zámku Lemberk

Koncert na zámku Lemberk.
Jablonné v Podještědí, Liberecký kraj

Quest Rumburská procházka staletími – Putování v čase od gotiky po 20. století

Hledačka s podtitulem "Putování v čase od gotiky po 20. století" nabízí setkání s významnými stavebními památkami a historií Rumburku. Poučná a zábavná hra vás provede centrem města. Okruh o délce 1,6 km propojuje deset zastavení z období gotiky, baroka, secese a expresionismu.
Rumburk, Ústecký kraj

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.
Rumburk, Ústecký kraj

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v ambitu Lorety Rumburk připomíná pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. V Rumburku byl Ježíšův příběh zasazen do podmanivých, divadelně pojatých kulis. Jedná se o nejmladší poutní kapli Svatých schodů v českých zemích.
Rumburk, Ústecký kraj

Unikátní socha Černé matky Boží Loretánské v Rumburku

Loretánská kaple Panny Marie v Rumburku, zvaná též Rumburská Loreta, skrývá jednou zajímavost – sochu Černé matky Boží Loretánské, pocházející z roku 1694.
Rumburk, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness Hotel Lužan

Wellness Hotel Lužan dominující historickému náměstí města Rumburk je jedním ze dvou ubytovacích zařízení značky Lusatia Quality nacházejících se v blízkosti Národního parku České Švýcarsko. Svým hostům poskytuje zákaznický komfort ve 26 dvoulůžkových pokojích a 4 apartmánech.
Rumburk, Ústecký kraj

Cukrárna Venezia

V klasické české cukrárně nacházející se v centru Rumburka si můžete dát dort, chlebíček nebo i zmrzlinový pohár.
Rumburk, Ústecký kraj

Restaurace Dymník

Výletní restaurace Dymník byla už v roce 1895 upravena z bývalého selského stavení a posloužila mnoha generacím turistů jako místo odpočinku na jejich vycházkách.
Rumburk, Ústecký kraj

Resort Dymník

Resort Dymník se nachází na kopci vyhaslé sopky 3 kilometry od města Rumburk. Skládá se ze dvou samostatných budov, v jejichž těsné blízkosti se rozprostírají lesy a louky, nad kterými se tyčí rozhledna Dymník.
Rumburk, Ústecký kraj