Úvod > Aktuality > Výstava o Via Sacra zavítá do Lorety Rumburk
Loretánská kaple
"> Loretánská kaple "> Loreta Rumburk "> Svatý hrob ve Zhorelci
Památky

Výstava o Via Sacra zavítá do Lorety Rumburk

  • Vydáno6. května 2014
Ve středu 28. května bude v Loretě Rumburk zahájena výstava "Setkání, která dojímají/Via Sacra". Součástí vernisáže je také oficiální oznámení o připojení sakrální památky Loreta Rumburk k mezinárodní poutní stezce Via Sacra. Výstava vám přiblíží evropsky významné sakrální památky na Německo-Polsko-Českém Trojzemí pomocí velkoformátových fotografií. K vidění zde bude až do 26. července 2014.

Loretánská kaple v RumburkuRozměrná vícejazyčná výstava "Setkání, která dojímají" v Loretě Rumburk přiblíží evropsky významné sakrální památky na Německo-Polsko-Českém Trojzemí. Výstavní projekt zahrnuje pětatřicet velkoformátových fotografií sakrálních památek. O památkách sedozvíte také mnoho zajímavých informací pomocí třinácti informačních tabulí. Mezi nejzajímavější exponáty se řadí kopie unikátního Malého postního plátna ze Žitavy z roku 1573 o rozměrech 15 m² a originální postní plátno vyrobené studenty gymnázia v Žitavě. Od roku 2005 se výstava o Via Sacra představila, např. v Bruselu, Praze, Berlíně, Římě, Naardenu, Wroclavi, Jaworu, Liberci či Hejnicích. Do Rumburku doputuje ze Saského zemského sněmu v Drážďanech.

Loreta RumburkZahájení výstavy doplní duchovní skladby z poutních míst Šluknovska v podání hudebníků ze Šluknovského výběžku. V loretánské kapli Panny Marie zazní loretánská litanie. Výstava bude k vidění do 26. 7. 2014, od úterý do soboty mezi 10. až 17. hodinou, vstupné je 50 a 25 Kč.

Mezinárodní poutní stezka Via Sacra propojuje osmnáct ojedinělých stavební památek a uměleckých děl na území Horní Lužice, Dolního Slezska a severních Čech. Zahrnuje kostely, kláštery a další místa. Součástí stezky je mimo jiné kostel smíření svatého Ducha v Jaworu, zařazený na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO, ojedinělý norský sloupový kostel v Krzeszówě, slavná postní plátna v Žitavě, pozdně gotické oltáře v kostele sv. Anny v Kamenz, pozůstatky johanitské komendy v Českém Dubu či hrob sv. Zdislavy v kostele sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí.

Svatý hrob ZhořelecLoretánská kaple v Rumburku byla k poutní stezce Via Sacra připojena jako hodnotná barokní sakrální památka, která patří svou sochařskou a reliéfní výzdobou k nejvýznamnějším loretám v České republice. Vybudována byla v letech 1704-1707 z iniciativy španělského granda, habsburského diplomata a majitele panství Rumburk Antona Floriana knížete z Liechtensteinu. Stavební plány Svaté chýše pořídil významný barokní architekt Johann Lucas von Hildebrandt, který současně osobně dohlížel na její stavbu. Loretánská kaple se zázračnou sochou Černé Matky Boží loretánské byla součást kapucínského kláštera u sv. Vavřince. Součástí ambitu je rovněž poutní kaple rokokových Svatých schodů. Mariánské poutní místo je celoročně přístupné a zájemcům nabízí vedle stálých výstav a Expozice církevního umění Šluknovska i krátkodobé výstavy, koncerty a speciální komentované prohlídky.

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v ambitu Lorety Rumburk připomíná pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. V Rumburku byl Ježíšův příběh zasazen do podmanivých, divadelně pojatých kulis. Jedná se o nejmladší poutní kapli Svatých schodů v českých zemích.

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.