Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Nejmohutnější památné stromy České republiky
Výstavy

Výstava Nejmohutnější památné stromy České republiky

Výstava Nejmohutnější památné stromy České republiky. Přijměte pozvání na jedinečnou výstavu fotografií Pavla Hössla Nejmohutnější památné stromy České republiky. Výstava bude přístupna na zámku Křtiny denně od 3. do 30. listopadu vždy od 10 do 17 hodin.
Svou korunu mohou nosit hrdě, i když není ozdobena zlatem ani drahokamy. Bez zlata a drahokamů se žít dá – bez zelených korun stromů nikoli.

Stromy byly na světě dříve než lidé a jsou pro lidi nezbytné stále. Není to jen pro
užitek, který se dá zvážit nebo změřit. Ve stromech mají domov zvířata i ptáci, stromy zpevňují břehy i svahy, staví se do cesty prudkému vichru i za cenu toho, že samy padnou. Poskytují ochranu i stín, dovedou svou krásou potěšit a vůní osvěžit, bez nich by byla krajina beznadějně pustá.

A nejen to. Stromy nás provázejí od kolébky po rakev, jak říká lidová moudrost. Některé z pradávných stromů, ty mimořádné, byly považovány našimi předky za sídla bohů a pomáhaly jim orientovat se v světě, který byl pro ně nepochopitelný a tajemný. Svou dlouhověkostí stromy spojovaly a spojují lidské generace.

V naší zemi máme mnoho starobylých hradů, výstavných zámků i kostelů. K vzácným památkám tu patří i stromy, které se staly živými svědky událostí, o nichž se dovídáme z učebnic dějepisu. Tyto živé památky přírody – památné stromy – mají před památkami vytvořenými lidmi velkou přednost: žijí. Jejich přednost je současně jejich slabinou – podléhají zákonům života, tedy i zákonu zániku. Zatím co hrad můžeme opravit, kapli znovu postavit – živý organismus zaniká navždy.

Proto jsme se rozhodli připomenout tři desítky nejmohutnějších památních stromů rostoucích v české republice. Se základním výběrem pomohl metr, který obepjal kmen ve výšce 130 cm od země. Nejmohutnější stromy většinou bývají i velmi staré, jejich věk je počítán na stovky let. Skoro se zdá, že už se nemění, ale to jen lidé nestačí během svého života na nich vypozorovat další odlomenou větev nebo prasklinu v borce. Pokusili jsme se zastavit čas stiskem spouště fotoaparátu – a naopak čas ubíhající připomenout kreslenými portréty stromů, které vznikly před půl stoletím.

Citace z knihy Marie Hruškové a Jaroslava Michálka – Nejmohutnější památné stromy ČR.

Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Pokud jste tedy v létě nestihli Výpustek navštívit, přijďte nyní, v zimě! Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Valentýnské tvoření

Mydliděděk vás vítá nejen ve světě mydlinek a bublinek, ale taky sušených bylinek, rostlinných a esenciálních olejů a dalších ingrediencí potřebných pro výrobu mýdel.
Blansko, Jihomoravský kraj

Krajem pod Kojálem

Krajem pod Kojálem – turistický pochod.
Kotvrdovice, Jihomoravský kraj

Čarovné tóny Macochy 2023

Letos se koná již 24. ročník festivalu Čarovné tóny Macochy! Vychutnejte si hudební festival se světelnou animací v Moravském krasu, za využití světelných efektů v neobvyklém prostředí krasových jeskyní.
Blansko, Jihomoravský kraj

Krasíkova stezka ve Křtinách

Stezka šneka Krasíka je jedním ze zážitků v rámci sedmi dní v pohádce. Dalších šest zážitků a tras čeká na své návštěvníky, kteří si tak mohou užít svůj týden v Moravském krasu např. v mydlárně a svíčkárně nebo na blanenském zámku a nebo třeba na koloběžkách.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Sousoší Cyrila a Metoděje v Křtinách

Sousoší Cyrila a Metoděje, slovanských věrozvěstů, bylo odhaleno veřejnosti v 21. září 2013 v zámeckém parku ve Křtinách.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Kostel Jména Panny Marie Křtiny s poutním areálem a kostnicí

Významná památka barokní architektury, poutní místo s chrámem Jména Panny Marie podle projektu Jana Blažeje Santiniho. Jde o největší Santiniho stavbu na půdorysu řeckého kříže. Areál je mistrně zasazen do krajiny. Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na Moravě.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Kostnice Křtiny – unikátní kostnice obestřená tajemstvím

Křtinská krypta se nachází pod kostelem Jména Panny Marie. Největší pozoruhodností křtinské kostnice se stal nález 12 lidských lebek, které jsou označeny černou kresbou ve tvaru vavřínového věnce a symbolu v podobě písmene T na čele.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámek Křtiny – královský zážitek na zámku Křtiny

Zámek Křtiny svým hostům poskytuje konferenční služby (kongresový, společenský sál, salonky), ubytovací, stravovací a další služby dle přání zákazníků.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Cukrárna s retro muzeem se nachází v malebné vesnici Křtiny. Součástí interiéru je i malé muzeum, zaměřené převážně na kočárky zn. Liberta.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Penzion Starý pivovar

Penzion Starý pivovar na kraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras v obci Křtiny. Nabízí čtyřlůžkové pokoje apartmánového typu s plně vybavenou kuchyňkou, sociálním zařízením.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Hotel Olberg Olomučany

Ubytování v zrekonstruovaném hotelu najdete necelé 4 km od města Blanska, na okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Hotel nabízí luxusní ubytování, kvalitní stravování v hotelové restauraci, konferenční prostory, wellness aktivity a sportovní zážitky.
Olomučany, Jihomoravský kraj