ÚvodKalendář akcíVýstavyStolování na šlechtických sídlech v 18. a 19. století v Jaroměřicích

Datum začátku akce: 8.5.2014.

Doba trvání akce: "8. květen 2014 – 31. říjen 2014".

Výstavy

Stolování na šlechtických sídlech v 18. a 19. století v Jaroměřicích

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Kraj Vysočina nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Výstava je součástí prohlídkové trasy B – hostinských pokojů a zámecké kuchyně. Návštěvník si za jednu cenu prohlédne přízemí zámku a zároveň se dozví celou řadu zajímavých informací a shlédne množství unikátních exponátů a dekorací z oblasti stolování.

Výstava Stůl na zámku a v paláci představuje stolování na šlechtických sídlech v 18. a 19. století. V obecném povědomí stále panuje představa o permanentních panských hostinách, o nevázaném obžerství a opilství. Starobylé šlechtě byla však vlastní po léta pěstovaná vysoká kultura a ušlechtilý mrav, jako soubor dědičných ctností, založených především na ctnostech křesťanských.

Stolování na šlechtických sídlech bylo v minulosti spíše o pravidlech, která se striktně dodržovala, než o vybraných lahůdkách. Na výstavě je představeno stolování na dámské hostině – čajový gouter, dále stůl prostřený k oficiální hostině, velká pánská snídaně se šampaňským, podávání stravy v appartementu, nástolníky hodovních tabulí (zámecká zahrada, páv), přípravna servírování pokrmů a zámecká kuchyně.

Nástolník –  zámecká zahrada je cukrářskou replikou parteru jaroměřické zahrady, doplněný nástolními porcelánovými figurkami, které byly původně vyráběny k těmto účelům.

Do vitrín v interiérech se dostaly až následně, protože si je dámy odnášely z hostin „na památku“.  Vzácností je zcela jistě stolní fontána (Holíč, kolem roku 1780) na červené víno a také stolní stříbro.

Stříbrné nádobí bylo uloženo v stříbrné komoře aneb v stříbrnici majorátního domu (rodového sídla), jako nedílná součást rodinného majetku, často fideikomisní podstaty, tj. součást nedělitelného rodinného jmění. 

Aktuality

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského 2025

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského se uskuteční v Jaroměřicích nad Rokytnou na začátku srpna již po 27.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Strašidlo cantervillské na zámku Moravské Budějovice

Známý příběh s oblíbenými herci a živým strašidlem. Divadelní komedie pod širým nebem na zámeckém nádvoří v Moravských Budějovicích.
Moravské Budějovice, Kraj Vysočina

Cyklistický závod horských kol v okolí Moravských Budějovic

Cyklistický závod horských (MTB) kol v okolí Moravských Budějovic nedaleko Znojma a Třebíče. Závodníci mají na výběr ze dvou tras a dostanou bohatý startovní balíček (startovní číslo s vlastním jménem, výběr ze tří obědů a vstup na koupaliště po dokončení závodu).
Moravské Budějovice, Kraj Vysočina

Bolíkovská brázda 2025

Bolíkovská brázda je tradiční letní akce v Bolíkovicích zaměřená na zemědělství a vesnický život. Návštěvníky čeká orání, soutěže, přehlídka techniky, jarmark i hudební program. Událost přitahuje stovky lidí a nabízí zábavu i ukázky práce na poli.
Babice, Kraj Vysočina

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského 2025

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského se uskuteční v Jaroměřicích nad Rokytnou na začátku srpna již po 27.
Valeč, Kraj Vysočina

Výstava okrasného ptactva v Hrotovicích

Tradiční výstava papoušků v Hrotovicích.
Hrotovice, Kraj Vysočina

Vnitřní svět Renaty Lombard

Renata Lombard se po 27 letech strávených v zahraničí vrátila do rodného Šumperka.
Šumperk, Olomoucký kraj

Plané rostliny v kuchyni

Návštěvníci této výstavy se dozvědí, z jakých druhů planých rostlin lze připravit náhražku špenátu či falešné kapary, co všechno je možné přidat do salátu nebo čím se v dobách nedostatku nastavovala mouka.
Šumperk, Olomoucký kraj

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou

Nedílnou součástí zámeckého souboru v Jaroměřicích nad Rokytnou je děkanský chrám sv. Markéty. Za autora přestavby kostela stejně jako zámku je považován Jakub Prandtauer a snad se konzultačně podílel na podobě chrámové stavby i vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Turistická trasa Březinova cesta

Stezka Otokara Březiny spojuje Počátky, Telč a Jaroměřice nad Rokytnou. Je věnována životu a dílu Otokara Březiny, ale také zajímavostem oblasti, kterou prochází.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou

Muzeum Otokara Březiny bylo zřízeno Společností Otokara Březiny v roce 1931 v domě, kde až do své smrti bydlel.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Rolnické muzeum manželů Kopečkových v Příložanech

V areálu selského stavení v Příložanech u Jaroměřic nad Rokytnou se nachází soukromé Rolnické muzeum manželů Kopečkových zaměřené na zemědělské nářadí a náčiní, ve kterém nalezneme ale i předměty denní potřeby či zařízení domácnosti.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Stodola Lesůňky

Svatební stodola v Lesůňkách v sobě nese kus dávné historie a dodává tak každé svatbě jedinečnou atmosféru. Byla postavena z kamenů středověké tvrze, která zde stávala již od 14. století.
Lesůňky, Kraj Vysočina

Kozí biofarma – Dvůr Ratibořice

Kozí farma Dvůr Ratibořice se specializuje na produkci kozích bioproduktů. Široká škála kozích výrobků od jogutů až po sýry je vyráběna v mlékárně, která je součástí farmy. V současné době je na farmě chováno cca 850 kusů koz plemene koza bílá krátkosrstá.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Alkafé

V krásném historickém domě v Jaroměřicích nad Rokytnou najdete příjemnou kavárnu Alkafé.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Hotel Opera v Jaroměřicích nad Rokytnou

Legendární hotel Opera se nachází v bezprostřední blízkosti známého barokního zámku a nádherné zámecké zahrady v Jaroměřicích nad Rokytnou. Nabízí ubytování ve 40 pokojích s vlastním sociálním zařízením.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Penzion Bednářův dvůr

Rodinný penzion Bednářův dvůr se nachází v centru obce Bohušice, 2 kilometry od Jaroměřic nad Rokytnou. Vznikl v letech 2013 – 2015 rekonstrukcí hospodářských budov.
Jaroměřice nad Rokytnou, Kraj Vysočina

Ubytování v rotundě U Václava v Šebkovicích

Rotunda U Václava je místo, kde se budete cítit jako v pohádce, s kouzelnou atmosférou a krásnou zahradou. Místo, které se těžko opouští. Užijte si relaxační a zážitkový pobyt pro tělo i duši.
Šebkovice, Kraj Vysočina

Erbovní vinárna v Moravských Budějovicích

Erbovní vinárna v Moravských Budějovicích je stylová vinárna s atmosférou propojující historii a tradici vinařství. Nabízí široký výběr kvalitních vín, především z moravských vinařství. Vinárna se nachází v srdci města a je ideálním místem pro milovníky vína.
Moravské Budějovice, Kraj Vysočina

Motorest U Nováků

Motorest se nachází v obci Litohoř v blízkosti Moravských Budějovic.
Litohoř, Kraj Vysočina

Vinařské a kulturní centrum Sádek na Vysočině

Centrum jedinečné zábavy a poznání mezi vinicemi. Naučná stezka, vinný sklep, příjemná restaurace nebo akce v přírodním amfiteátru.
Kojetice, Kraj Vysočina

Rodinné Včelařství Špaček

Rodinné včelařství z malé vesničky Cidlina v malebném kraji Vysočiny. nejkvalitnější med a včelí produkty čistá příroda malebného kraje
Cidlina, Kraj Vysočina