Úvod > Aktuality > Zámek v Jaroměřicích představí výstavu o stolování
Kuchyne v Jaromericích
"> Kuchyne v Jaromericích "> Zámek Jaromerice nad Rokytnou - barokní skvost Vysociny "> Stolování na šlechtických sídlech v 18. a 19. století v Jaromericích "> Udelejte si výlet do Jaromeric nad Rokytnou
Památky

Zámek v Jaroměřicích představí výstavu o stolování

  • Vydáno10. května 2014
Šlechtické hostiny znamenaly nejen vybrané lahůdky a luxusně servírovanou tabuli, ale také přísná a závazná pravidla. Stolování na šlechtických sídlech v 18. a 19. století představí nová výstava „Stůl na zámku a v paláci“. Unikátní exponáty budou k vidění na prohlídkové trase zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou po celou návštěvnickou sezónu 2014.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost VysočinyVýstava Stůl na zámku a v paláci ukáže na státním zámku Jaroměřice nad Rokytnou různé podoby šlechtických tabulí. Návštěvníci uvidí, jak vypadalo stolování na dámské hostině – čajový gouter, co obnášelo prostřít k oficiální hostině nebo jakou podobu měla velká pánská snídaně se šampaňským. Během prohlídky se také dozvědí, jak probíhalo podávání stravy v appartementu, jak se připravovalo servírování pokrmů a čím voněla zámecká kuchyně.

Mimořádnou pozornost si zaslouží některé vystavené exponáty. Mezi ně patří například tzv. nástolníky, které mají podobu zámecké zahrady nebo páva. Nástolník vyobrazující zámeckou zahradu je cukrářskou replikou parteru jaroměřické zahrady, doplněný nástolními porcelánovými figurkami, které byly původně vyráběny k těmto účelům. Do vitrín v interiérech se dostaly až následně, protože si je dámy odnášely z hostin „na památku.

Vzácností je také stolní fontána na červené víno, vyrobená v Holíči kolem roku 1780 nebo stolní stříbro. Stříbrné nádobí bylo uloženo v stříbrné komoře čili stříbrnici majorátního domu neboli rodového sídla jako nedílná součást rodinného majetku. Tento majetek býval často fideikomisní podstaty, a tím pádem byl součástí nedělitelného rodinného jmění. Čajový salón v Jaroměřicích

Cílem výstavy je vyvrátit mylnou představu o permanentních panských hostinách a nevázaném obžerství a opilství. Charakteristickým rysem starobylé šlechty byla naopak po léta pěstovaná vysoká kultura a ušlechtilý mrav jako soubor dědičných ctností, založených především na ctnostech křesťanských. Stolování na šlechtických sídlech bylo v minulosti ve velké míře spjaté spíše s pravidly, která se striktně dodržovala, než s primární orientací na vybrané lahůdky.

Výstava je přístupná v návštěvnické době zámku od 8. května až do 31. října 2014. Plné vstupné činí 70 Kč, snížené je 50 Kč a rodinné 200 Kč. 

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.