Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Sklo ze Šumavy. Tradice a současnost
Sklo ze Šumavy. Tradice a soucasnost.
Výstavy

Výstava Sklo ze Šumavy. Tradice a současnost

Navštivte výstavu „Sklo ze Šumavy. Tradice a současnost.“ v Domě dějin Holýšovska. Na výstavě se seznámíte s historií šumavského skla a prohlédnete si unikátní skleněné předměty od známých sklářských firem, které působily na Šumavě v minulosti. Na výstavě si můžete prohlédnout i výrobky současné.

Dávná je historie šumavských skláren, sahá nejméně do poloviny 14. století a ještě nekončí. Je to více než šest a půl století a za tuto dobu se stalo mnohé. Desítky generací sklářů, zušlechťovatelů skla, či obchodníků se sklem psaly dlouhý příběh šumavského sklářství, který je spojen s velkolepými úspěchy a pády.

V jedné malé výstavě nelze představit šumavské sklářství v úplnosti, je to jen malá ukázka krásných předmětů vyrobených v horách. Jsou zde zastoupeny některé předměty staré několik staletí i ty, které vyšly z rukou svých tvůrců teprve nedávno. Společné jim je ale mistrovství provedení, které spojuje dokonalou znalost výrobních technik s citem pro tvar a dekor.

Kdysi velké šumavské sklářství podlehlo před více než sto lety dravé konkurenci ze severních Čech, ale jeho křehkou tradici udržují šikovné ruce uměleckých řemeslníků do dnes. Na výstavě si prohlédnete unikátní skleněné předměty od známých sklářských firem, které působily na Šumavě v minulosti.

Představí se vám firma Josef Eduar Schmid z Anína, firma Johann Lötz vdova z Klášterského Mlýna a firma Vilém Kralik a syn z Lenory. Ze současných umělců nám své sklo zapůjčil pan Ludvík Kovář, který se dlouhodobě věnuje umělecké činnosti a tvorbě ze skla. Další sklářkou, která se představí na naší výstavě, bude paní Jana Wudy. Paní Wudy se již dlouhou dobu zabývá výrobou skleněných korálků – vinutých perel. Měla už jako mladé děvče velice ráda sklo a výrobky ze skla.

Přes pískování ornamentů na sklo se postupně dostala k výrobě skleněných perel, které v minulosti patřily k typickým šumavským výrobkům. Používaly se jako korálky do růženců a říkalo se jim pateříky. Na výstavě budete moci obdivovat i výtvory pana Jiřího Kozla, který má známou sklářskou huť ve Vimperku. Své výrobky rovněž představí Jiří Jirman z Kašperských Hor, který má od roku 1990 malou brusírnu skla. Těšíme se na vaši návštěvu.

Country bál pro zámek Čečovice

Country bál jehož veškerý výtěžek bude využit na záchranu zámku Čecovice. Protančete večer a podpořte zároveň rekonstrukci zámku. Kapela Album, tombola, předtančení, soutěže a spousta zábavy.
Staňkov, Plzeňský kraj

Živý betlém na nádvoří zámku Horšovský Týn

Živý betlém.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Vánoční koncert v klášteře Kladruby

Vánoční koncert.
Kladruby, Plzeňský kraj

Cavalla – vánoční koncert v klášteře Kladruby

Koncert.
Kladruby, Plzeňský kraj

Dům dějin Holýšovska v Holýšově

Dům dějin Holýšovska seznamuje návštěvníky s historií města Holýšova. Můžete si zde prohlédnout exponáty tykající se sklárny rodiny Zieglerů, zařízenou domácnost a školu z 30. a 40. let 20. století. Velká část expozice je věnována historii města za II. světové války.
Holýšov, Plzeňský kraj

Naučná stezka Holýšov

Naučná stezka má 7,5 km a začíná na náměstí v Holýšově. Celkem je na trase 5 naučných zastavení se 6 informačními tabulemi, dále místa k posezení a odpočinku.
Holýšov, Plzeňský kraj

Kostel sv. Barbory u obce Všekary

Na návrší v blízkosti obce Všekary stojí zachovalé zřícenina barokního kostela sv. Barbory, patronky havířů z let 1717-1724. Bývalé poutní místo se nachází asi 10 km severovýchodně od Horšovského Týna.
Všekary, Plzeňský kraj

Lom Hradec u Stoda

Bývalý zatopený kamenolom v Hradci u Stoda se nachází v údolí Touškovského potoka na severozápadním okraji obce. Najdete tu příjemné přírodní koupání s čistou vodou.
Hradec, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Country Relax a farma Galloway v Roupově

Pension, restaurace a steak house na rodinné biofarmě se zaměřením na chov dobytka Galloway a koní Appaloosa nacházející se v krásné krajině nedaleko hradu Švihov.
Roupov, Plzeňský kraj

Zámecká restaurace Horšovský Týn

Vychutnejte si zámeckou atmosféru v Horšovském Týnu a přijďte ochutnat skvělou kuchyni. Šikovní kuchaři vám v nově vybudované kuchyni připraví předkrmy, polévky, saláty, minutky i hlavní jídla české i zahraniční kuchyně.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Komfortní rodinný hotel Gurmán v těsném sousedství zámku – Horšovský Týn. Nejnáročnějším zákazníkům můžeme nabídnout zámecké či královské apartmá s výhledem na zámek a vybavením pro prožití těch nejkrásnějších chvil.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Penzion a restaurace Parkur Horšovský Týn

Penzion s restaurací se nachází v centru městečka Horšovský Týn s krásným zámkem. Součástí penzionu je také prodejna jezdeckých a chovatelských potřeb.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj