!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Právo útrpné
Právo útrpné
"> "> ">
11.5.
31.10.
+ Přidat foto
Výstavy

Právo útrpné

Kdy 11. květen 2020 10:0031. říjen 2020 16:00
Právo útrpné na Slavkovsku.
Expozice o hrdelním právu ukazuje příběhy mučených a trestaných na Slavkovsku a kruté praktiky středověkého a novověkého soudnictví od 13. do 18. století.
 
Autentické pojetí výstavy podtrhuje prostředí, do něhož je instalována – díky ní ožilo rozsáhlé barokní zámecké podzemí. Historici zámku shromáždili informace nejen o vývoji a způsobech tortury, ale i konkrétní příběhy obviněných obyvatel Slavkovska, kteří zažili kruté postupy tehdejšího soudnictví.
 
Expozice představí nejen samotné mučící nástroje z dílny křenovského uměleckého kováře Oldřicha Bartoška, ale využívá i moderní audiovizuální techniku, která návštěvníka dokonale vtáhne do atmosféry doby.
Část expozice ukazuje, jak vězni pykali za své hříchy, jaké byly výslechové metody a jakými nástroji byly prováděny. K vidění je například pranýř, ke kterému byli připoutáni lidé, kteří se provinili mírnějším způsobem nebo vůz, na němž se převáželi vězni z městské šatlavy na popravčí vrch.
 
Expozice Právo útrpné bude v roce 2020 otevřená od května do září denně, v říjnu pouze o víkendech.
Dovolujeme si upozornit, že je v podzemí chladno (i v letním období kolem 11 °C). Proto doporučujeme teple se přiobléci. 

Na začátku prohlídky půjčujeme bezplatně deky.
 
Otevírací doba: Od května do září otevřena denně (první vstup v 10:00, poslední v 16:00), říjnu pouze o víkendech ve stejném čase.

Délka prohlídky: 50 minut
Max. počet: 20 osob
Zobrazit více
Naposledy změněno: 17. 5. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká restaurace Austerlitz

Zámecká restaurace Austerlitz

Slavkov u Brna, Jižní Morava
Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkov u Brna, Jižní Morava