Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Plody otce genetiky – populárně-naučná expozice
Výstavy

Plody otce genetiky – populárně-naučná expozice

Podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex s podtitulem Plody otce genetiky se letos koná ve jménu oslav 200. výročí narození G.J. Mendela. Jeho odkaz v zemědělství tu představí více než desítka pracovišť, které se věnují výzkumu a zemědělskému šlechtění.
Populárně-naučnou expozici s ukázkami laboratorních technik, nových trendů a inovací ze světa rostlin nazvanou Výzkumná laboratoř rostlin najdete v pavilonu A. Bohatý program, který zde návštěvníkům připravili účastníci Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiverzity, vás přesvědčí, že zemědělské šlechtění rozhodně není nuda. K vidění zde bude vše od obilnin přes mák, brambory, hrách, vinnou révu, chmel a jablka až po chryzantémy a okrasné trávy. Nebo se budete moci vydat po obilné stezce, na níž přibývající počet pytlů s obilím ukazuje, jak se společně s rozvojem nových poznání zvyšoval i výnos z pěstovaných plodin.  Více než desítka výzkumných a šlechtitelských pracovišť z celého Česka návštěvníkům podzimní Flory ukáže, proč a jak genetické zdroje rostlin uchovávají.
 
Brambory ze zkumavky i krása kvetoucích pícnin
Co je to biodiverzita, kolik máme v ČR uchováno genetických vzorků a jaké nové obilniny šlechtíme představí genová banka, sídlící ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby (VÚRV) v Praze. Jeho olomoucká pobočka Genetických zdrojů zelenin a speciálních plodin naváže na samého Mendela s ukázkami hrachu setého. S dalšími luskovinami – a lnem – přijede také šumperský Agritec.

Že mohou růst brambory i ve zkumavkách a rohlíčky nejsou vždy jen pečivo představí havlíčkobrodský Výzkumný ústav bramborářský. Genetické zdroje českého zeleného zlata – chmele – odprezentuje Chmelařský institut z Žatce. Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví představí průhonické odrůdy chryzantém pro pěstování venku i ve skleníku a odrůdy chryzantém pro řízené pěstování v květináčích.  A s bohatostí své kolekce pícninových druhů a odrůd seznámí návštěvníky Výzkumný ústav pícninářský Troubsko.
 
Kouzlo trav, vína i Mendelova dalšího odkazu
Dokážete odhadnout, kolik semen máku je v jedné makovici? Opavský Výzkumný ústav olejnin spadající pod Osevu Pro bude ve své expozici prezentovat především mák setý a různé jeho typy, odrůdy a způsoby využití. A na Floru dorazí i další pracoviště Osevy, Výzkumná stanice travinářská Zubří. Ta opečovává genofondovou zahradu travin.

A proč je dobré nejen jíst, ale i šlechtit ovoce, se dozvíte od Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy. Ten se stará o genetické zdroje některých druhů ovocných dřevin ČR a mimo jiné doveze na ukázku rozličné odrůdy jablek a hrušní. O ukázku révy vinné (a malou ochutnávku) se postará zase Výzkumná stanice vinařská z Karlštejna, která spadá pod VÚRV.

Návštěvníci se ale seznámí i s Mendelovými přínosy pro matematiku, meteorologii a včelařství. Druhá část expozice, na jejíž přípravě se spolu s olomouckým pracovištěm VÚRV podílí i Zahradnická fakulta MENDELU, bude věnována léčivým rostlinám vhodným pro včelí pastvu, domácímu koření i léčivým a aromatickým kořenům.
 
Jak je důležité míti genetický zdroj
Národní program konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiverzity v ČR zahrnuje 16 pracovišť, koordinátorem je Výzkumný ústav rostlinné výroby. Genetické zdroje rostlin jsou všechny plodiny využitelné v současnosti nebo budoucnosti pro výživu a zemědělství. Jsou také biologickým základem potravinové bezpečnosti, jejich zachování je nezbytné pro zajištění dostatku potravin pro budoucí generace a rostoucí lidskou populaci. Kolekce Národního programu zahrnují přes 24 tisíc položek obilnin, 18 tisíc položek ovoce, zeleniny a bramboru, dále např. skoro 800 položek révy vinné, rozsáhlá je i olomoucká česneková kolekce s bezmála 700 položkami.

Provozovatel

Výstaviště Flora Olomouc

Wolkerova 37/17
779 00 Olomouc
Tel.:
+420 585 726 111
Email:
info@flora-ol.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.flora...
GPS:
49,588400 17,245510
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Olomouc
Tipy na výlet:
Olomouc a okolí
 

Vstupné

Cena: 170 Kč

Snížená cena: 110 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Advent ve sklenících v Olomouci

Vánoční workshopy ve sbírkových sklenících.
Olomouc, Olomoucký kraj

Christmas Night Run Olomouc

Charitativní vánoční běh pro No foot, No stress. Koná se na výstavišti Flora – pavilon E.
Olomouc, Olomoucký kraj

Aquatera Olomouc

Chovatelská burza na výstavišti Flora Olomouc
Olomouc, Olomoucký kraj

Aquatera Olomouc

Chovatelská burza na výstavišti Flora Olomouc
Olomouc, Olomoucký kraj

Oranžerie na Výstavišti Flora v Olomouci

Oranžerie z roku 1866 se nachází ve Smetanových sadech v areálu Výstaviště Flora v Olomouci. Po rozsáhlé rekonstrukci slouží kulturním a společenským účelům.
Olomouc, Olomoucký kraj

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc se stává pravidelně dějištěm patnácti výstav a veletrhů, jejichž základ tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.
Olomouc, Olomoucký kraj

Zahrada smyslů v Olomouci

Zahrada smyslů je určena především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Přístup k záhonu je bezbariérový, takže je kromě nevidomých určen i pro vozíčkáře či maminky s dětmi.
Olomouc, Olomoucký kraj

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy už tento víkend. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování ve Sladovna Apartments

Sladovna Apartments nabízí ubytování ve 20ti nových a moderních apartmánech velikosti 1+kk a 2+kk, které jsou plně vybavené vším potřebným. Jedná se o samoobslužný koncept ubytování bez recepce, check-in i platba probíhají on-line, vstup do apartmánu je na kód.
Olomouc, Olomoucký kraj

Comfort Hotel Olomouc Centre

Moderní tříhvězdičkový hotel je součástí úspěšného mezinárodního řetězce CPI a nachází se pouhých sedm minut pěší chůze od historického centra Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Flora v Olomouci

Pouhých 7 minut chůze do historického centra města a výborná dostupnost autem i městskou hromadnou dopravou jsou důvody, proč je desítky let hotel Flora tradičně nejvyhledávanějším hotelem v Olomouci.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Central Park Flora v Olomouci

Hotel je umístěný v klidné části města v těsném sousedství městskýcn parků, 10 minut pěší chůze od historického centra města Olomouc.
Olomouc, Olomoucký kraj