Úvod > Kalendář akcí > Otevření Velké synagogy v Plzni
Otevření Velké synagogy v Plzni
"> "> "> ">
10.4.
Přidat foto
Společenské akce

Otevření Velké synagogy v Plzni

Slavnostní znovuotevření Velké synagogy se uskuteční 10. dubna 2022. V 17 hodin vyjde průvod se svitkem Tóry, která bude tímto přenesena ze Staré do Velké synagogy a tam slavnostně uložena do svatostánku. Od 18 hodin bude následovat program spojený s koncertem.
Program slavnostního znovuotevření zahájí v 17 hodin průvod se svitkem Tóry ze Staré synagogy přes Smetanovy sady a Klatovskou třídu a jeho uložení do svatostánku Velké synagogy. Jedná se o největší plzeňskou Tóru, která však z Plzně nepochází. Teprve v roce 2022 se s pomocí luminiscenčních metod podařilo identifikovat donační nápisy na nástavcích Tóry a rozkrýt jména dárce, jímž byl Abraham Eliezer Pfeiffer. Ten ji věnoval v roce 1896 při příležitosti narození svého syna Jaakoba Chaima. Pátráním v archivech a matrikách se podařilo zjistit, že Pfeiffer, a tedy i tato Tóra, pocházejí z bavorského města Straubing. Jak se Tóra dostala do Plzně zůstává prozatím záhadou. Tóru díky veřejné sbírce nyní nově zdobí tradičními doplňky: koruna, štít ukazovátko. Autorem a realizátorem návrhu je český návrhář a šperkař Petr Vogel, na tvorbě ozdob se podílel významný český klenotník a šperkařský mistr Jiří Urban.

18 hodin začne ve Velké synagoze slavnostní program. Úvodní slovo pronese Jiří Löwy, promluví i ministr kultury České republiky Martin Baxa, autor nové stálé expozice Radovan Kodera nebo autor zdobných prvků Tóry Petr Vogel. V rámci koncertu zazní skladby inspirované židovskými modlitbami, které jsou upravené pro tuto zvláštní příležitost. Vystoupí také umělci jako je Annamária d’Almeida, Robert Fischmann nebo Veronika Savincová.
 

Nová stálá expozice

Na horních galeriích bude k vidění nová stálá expozice věnovaná židovským památkám Plzeňského kraje s názvem Tady žili Židé. Autorem a kurátorem je fotograf Radovan Kodera. Jedná se o soubor fotografií zpracovaný na dvou dotykových obrazovkách přímo ovládaných návštěvníky a šesti obrazovek, na nichž poběží obrazové smyčky sestavené do šesti tematických okruhů. Fotografie mapují historii a proměnu židovských památek Plzeňském kraji. Do souboru jsou zařazeny i archivní fotografie přestavěných nebo dnes již neexistujících synagog a dalších objektů. Prostor bočních chodeb v přízemí bude sloužit k sezónním výstavám. U příležitosti znovuotevření Velké synagogy zde bude instalována kolekce fotografií Jindřicha Buxbauma Sedmero požehnání.

Veřejnosti bude synagoga přístupná od pondělí 11. dubna, každý den od 10 do 17 hodin s výjimkou sobot a dalších židovských svátků. Vstupenky na komentované prohlídky budou v prodeji začátkem dubna v plzeňském infocentru a na portálu Plzeňská vstupenka.
 

Nové vyzdobení Tóry

Koruna je koncipovaná do tří symbolických úrovní – první patro tvoří sedmiúhelník (základna pozemské matérie v podobě přeneseného stavebně dekorativního prvku ze synagogy). Druhé patro představuje ztvárnění lidské činnosti. Vinná réva symbolizuje nejen hojnost, ale především cíleně kultivované dílo neboli dobrého hospodáře a sklizeň jeho plodů. Vrcholná sféra představuje esenci světla ve své čisté materiálové původnosti. Horský křišťál osazený v květné náruči sedmi ramen je korunován Davidovou hvězdou. Štít na Tóru vychází z novorománského průčelí Velké synagogy. Ukazovátko je zpracováno tradičně v klasické podobě. V rámci vizuálně výtvarné jednoty s korunou je zakončeno miniaturou horského křišťálu s pozlacenou Davidovou hvězdou.

Provozovatel

Židovská obec Plzeň

sady Pětatřicátníků 11
Velká synagoga
301 00 Plzeň
Tel.:
+420 377 235 749
Email:
zoplzen@zoplzen.cz
WWW:
www.zoplzen.cz
GPS:
49,746703 13,372789
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Plzeň a okolí
Město:
Plzeň
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Walter

Walter

Plzeň, Plzeňský kraj
Pivstro v Plzni

Pivstro v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj
Delish

Delish

Plzeň, Plzeňský kraj
Mitty

Mitty

Plzeň, Plzeňský kraj