Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Neznámí virtuosové – Z dílny Aleše Pavlorka
Hudební a divadelní akce

Neznámí virtuosové – Z dílny Aleše Pavlorka

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Zlínský kraj nebo navštivte Hudební a divadelní akce v celé ČR.
Závěrečný koncert z cyklu „Neznámí virtuosové“ je věnován skladbám klarinetisty a skladatele Aleše Pavlorka. Stejně jako u předchozích koncertů této řady se na pódiu setkají profesionální umělci společně s talentovanými mladými hudebníky ze základních uměleckých škol.
Vstupenky právě v prodeji online a v showroomu Živého Zlína na nádvoří zámku Zlín.
Interpreti:
  • Klarinet – Aleš Pavlorek
  • Klarinetové kvarteto FBM
  • Klarinetové trio ZUŠ Harmonie „Tři lotři“ – Dominik Brhel, Richard Baxa, David Gregor
  • Zobcové flétny – Renata Smetková, cembalo – Markéta Polednová
  • Saxofony – Tomáš Pikner, Lukáš Tobola
  • Klavír – Romana Cholastová, Jiří Šon
Aleš Pavlorek se narodil v roce 1971 v Havířově. Vystudoval hru na klarinet na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a později na Institutu pro umělecká studia na Ostravské univerzitě. Je držitelem několika ocenění v národních soutěžích dechových nástrojů a pro Český rozhlas nahrál desítky skladeb českých i světových skladatelů. V letech 1995-2022 působil jako první klarinetista ve Filharmonii Bohuslava Martinů ve Zlíně. V současnosti rovněž vyučuje na ZUŠ Harmonie Zlín.

Skladatelské činnosti se věnuje již třicet let. Komponuje především komorní instrumentální hudbu, ale v poslední době píše i skladby pro dechové a symfonické orchestry. Jeho hudba je založena na tonálně-modálním principu. Přestože v jeho tvorbě najdeme i moderní kompoziční techniky, autor je využívá vždy jen rámcově a pouze v širších harmonických souvislostech.

Aleš Pavlorek získal v letech 1993-98 řadu ocenění ve skladatelské soutěži „Generace“ a v roce 2006 obdržel první cenu v soutěži Českého rozhlasu za skladbu Koncert pro basklarinet a orchestr. Jeho kompozice hrají přední české a polské symfonické orchestry a díky rozhlasovým nahrávkám a televizním přenosům, si jeho hudba proráží cestu do celého světa.

Za zmínku stojí i jeho práce aranžérská, ve které skladatel usiluje o propojení pop-rockových hudebních stylů se zvukem symfonického orchestru. Spolupracuje s řadou významných osobností české populární scény a díky jeho orchestrálním aranžím získávají skladby zcela nový rozměr.

Klarinetové kvarteto Filharmonie Bohuslava Martinů je tvořeno členy uvedeného orchestru. Klarinetová skupina orchestru je tvořena právě čtyřmi hudebníky (Jiří Kundl, Matej Veselka, Jiří Porubiak, Marek Smetka). Uskupení hraje spolu pravidelně v rámci abonentních koncertů filharmonie. Příležitostně vystupuje také komorně jako samostatné kvarteto, a to např. při akcích města Zlína, v rámci koncertů komorní hudby apod. Dnes nahradí Jiřího Kundla členka Filharmonie Brno Věra Drápelová.

Renata Smetková je hráčkou na zobcové flétny, vyučuje na Konzervatoři P. J. Vejvanovského Kroměříž a ZUŠ Zlín – Jižní Svahy. Cembalistka a varhanice Markéta Polednová pedagogicky působí na Základní umělecké škole Opava a věnuje se korepetici. Obě hráčky se věnují interpretaci hudby starších stylových období jako je renesance a baroko, ale také současné klasické hudbě, která byla napsána pro tyto nástroje. Od r. 2015 společně koncertují s nejrůznějšími hosty na komorních koncertech  pod názvem Tibiea et convivae.
Lukáš Tobola je mladým saxofonistou ze třídy Aleše Pavlorka na základní umělecké škole Harmonie Zlín. Na klavír jej doprovodí Romana Cholastová, která vyučuje na zmíněné škole. Zde pod vedením Aleše Pavlorka působí i klarinetové trio „Tři lotři“ ve složení Dominik Brhel, Richard Baxa a David Gregor. Tito žáci společně hrají druhý rok a mají na svém kontě již vítězství z ústředního kola soutěže komorních souborů základních  uměleckých škol České republiky pro školní rok 2022/23.

Tomáš Pikner je sedmnáctiletý saxofonista ze Zlína. Studuje na ZUŠ Jižní Svahy u učitele Marka Smetky. Je dvojnásobným vítězem krajského kola soutěže ZUŠ, a také účastníkem ústředního kola zmiňované soutěže.  Vedle klasické hudby se věnuje rovněž hudbě komorní a jazzové. Působí v kapelách Piráti a Avion Swingband. Jeho zálibou je kromě muziky také Judo. Tomášovy hudební úspěchy sdílí rovněž jeho vynikající korepetitor Jiří Šon, který vyučuje klavír na ZUŠ Zlín-Jižní Svahy.

Koncert Kryl o páté

Připomeňte si události listopadu 1989 skrze písně Karla Kryla. Hrát a zpívat bude herec Městského divadla Zlín Adam Kořán.
Zlín, Zlínský kraj

Adventní koncert: Musica Angelica

Přijďte si s námi užít krásnou adventní atmosféru na zámek Zlín! Nalaďte se na vánoční čas a odpočiňte si při skladbách u harfy a zpěvu. Během hodinového koncertu zazní především vánoční skladby a těšit se můžete také na malé pohoštění a vánoční výzdobu pro navození příjemné atmosféry.
Zlín, Zlínský kraj

Sopka les prales Elišky Podzimkové

Interaktivní výstava SOPKA LES PRALES celosvětově uznávané české animátorky, ilustrátorky a fotografky Elišky Podzimkové představí návštěvníkům průřez její bohatou tvorbou.
Zlín, Zlínský kraj

Světelný happening ve Zlíně – připomenutí odkazu Jana Palacha

Připomeňte si odkaz Jana Palacha skrze každoroční streetartový světelný happening.
Zlín, Zlínský kraj

Nigel Price Trio

Nejdynamičtější a nejnadanější kytarista na současné britské jazzové scéně zahraje už 22. února 2024 na zámku Zlín!
Zlín, Zlínský kraj

Listopad 1989 ve Zlíně

Od 14. do 30. listopadu si v Kolektivním domě připomeneme události listopadu 1989 a to rovnou fotografiemi přímo ze Zlína.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční jarmark ve Zlíně

Přijďte na Vánoční jarmark Pod Kaštany! 16. prosince od 10 do 18 hodin na tržišti ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Veletrh stavebnictví – Therm – Domov – Zahrada 2024

Ve více jak 100 expozicích uvidíte nabídku nejžhavějších novinek, výrobků a služeb, energeticky nejúspornějších technologií z oborů stavebnictví, vytápění, vybavení domácností a firemních prostor, inspiraci pro zahradu, chalupáře a chataře. Sortiment je určen pro laickou i odbornou veřejnost.
Zlín, Zlínský kraj

Zámek Zlín

Zlín je vlastně stále z historického hlediska nový a mladý. Více jak 95 % má své předky jen ve třetí či čtvrté generaci a město má jen pár domů starších sta let, které zůstaly zachovány v původní podobě. Budova zámku se zdmi starými 500 let je jedinou hmotnou spojkou s dávnou minulostí.
Zlín, Zlínský kraj

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada si klade za cíl vyplnit mezeru mezi státními galeriemi v regionu, a soukromými komerčními galeristy, nejen ve Zlíně. Ctitelé výtvarného umění se zde mohou seznámit s moderním uměním V. Chada i dalšími zajímavými tvůrci.
Zlín, Zlínský kraj

Zlínská zrcadla – multimediální expozice v sadu Svobody

Volně přístupná expozice vypráví poutavou formou historii města Zlína a jeho obyvatel prostřednictvím atraktivních multimédiálních prvků a nových technologií.
Zlín, Zlínský kraj

Park Komenského ve Zlíně

Park Komenského se nachází u hlavní silnice v centru města vedle bývalé budovy knihovny F. Bartoše. Prostory parku, které nabízejí odpočinek i sportovní vyžití pro děti i dospělé, jsou součástí přístupových cest ke Kulturním a Universitním centru a Prioru.
Zlín, Zlínský kraj

Hanzelkova vila ve Zlíně

Vila Jiřího Hanzelky stojí ve svahu o něco výše než Zikmundova vila a má pyramidální kompozici (završenou dříve ještě z dálky viditelnou americkou vysílačkou Collins na střeše domu). Značně se liší od organizovaného pojetí Zikmundova domu a symbolicky dominuje zástavbě Niv.
Zlín, Zlínský kraj

Zóna Zlín – komentované procházky po zlínské architektuře

Toužíte poznat výjimečná místa a architektonické skvosty s nezaměnitelnou atmosférou? Pak se vydejte na prohlídku baťovského Zlína s průvodci, kteří vás seznámí s jeho výjimečností. Kromě architektonicky cenných staveb se seznámíte s typickým baťovským bydlením nebo jedinečným továrním areálem.
Zlín, Zlínský kraj

Swajpni se do Zlína

Přestože zlínská historie sahá až do 14. století, dá se o něm říct, že je to mladé město. Moderní urbanismus a architektura, nové gastronomické koncepty, motorsport i kultura, film, design a umění sem každoročně přiláká desítky tisíc turistů z Česka i zahraničí. Letos i mladé cestovatele.
Zlín, Zlínský kraj

Zlínská radnice

Nejstarší zmínka o zlínské radnici stojící na dnešním náměstí Míru pochází z roku 1569. V roce 1586 byla nově vystavěna v renesanční podobě a částečně sloužila i jako zájezdní hostinec. V srpnu roku 1921 renesanční radnice vyhořela, přitom jen rok předtím byla vypsána soutěž na novou stavbu.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Tržiště Pod kaštany ve Zlíně

Tradiční místo s rozmanitou nabídkou regionálních produktů a pestrým doprovodným programem v samém srdci Zlína, kde se lidé potkávají při nákupu kvalitních potravin a občerstvení. Důraz klademe na rozmanitost, kvalitu, zdraví a lokální produkty.
Zlín, Zlínský kraj

Koliba U černého medvěda ve Zlíně

Restaurace nabízí nevšední kulinářské zážitky tradičních, ale i světových specialit připravovaných na otevřeném ohništi, klasickou českou kuchyni i stylové prostředí pro slavnostní příležitosti. Především si tu užijete nezapomenutelnou atmosféru při pravidelných večerech živé hudby.
Zlín, Zlínský kraj

Potrefená Husa Zlín

Potrefená Husa je značková hospoda Pivovaru Staropramen.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Kozlovna Celnice

Restaurace Kozlovna Celnice – originální hospoda Kozlovna Celnice sneopakovatelnou atmosférou, Kvalitní tankové pivo a chutná kuchyně s denním menu ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Bůrger

Martin Terč byl stavař, ale když skončil v nemocnici na JIP, rozhodl se udělat ve svém životě tlustou čáru.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Miomi Foodie

Restaurace potěší příznivce hravých chutí a čerstvých, kvalitních surovina je rozšířena o nové druhy specialit. Naší múzou jsou nutričně vyvážené pokrmy pro každý den. Věříme, že "zdravé" a "chutné" jdou ruku v ruce.
Zlín, Zlínský kraj

TamTam restaurant – delikatesy zvučných jmen

Moderní restaurace v centru Zlína s výtečnou kuchyní a výhledem na náměstí. Ochutnejte u nás českou klasiku: Svíčkovou na smetaně s houskovým knedlíkem a divokými brusinkami nebo dozlatova upečená kachní stehna.
Zlín, Zlínský kraj

Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Přiučte se kuchařskému umění od zkušených mistrů kuchařů, pekařů či cukrářů! Bistrotéka Valachy ve zrekonstruovaném Obchodním domě Zlín není jen místem, kde se výborně najíte, posedíte u dobrých drinků nebo koupíte prvotřídní „jedlé“ produkty. Nachází se zde také pravidelná Škola vaření.
Zlín, Zlínský kraj