!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Mezinárodní den světla: paprsek nad Prahou
Mezinárodní den světla: paprsek nad Prahou
"> "> "> ">
15.5.
16.5.
+ Přidat foto
Festivaly

Mezinárodní den světla: paprsek nad Prahou

Kdy 15. květen 2021 20:0016. květen 2021 23:59
Signal Festival oslaví společně s výzkumným centrem zaměřeným na laserovou techniku ELI Beamlines letošní Mezinárodní den světla. Minimalistickou instalaci, zářící nad centrem metropole, tvoří laserový paprsek, který symbolicky protne Petřín a Akademii věd ČR na Národní třídě.
Právě ta podporovala vznik a realizaci centra ELI Beamlines. Paprsek je pomyslným poděkováním vědcům po celém světě. Svítit bude 15. a 16. května vždy od 20.00 do 24.00 hodin.

Obě instituce tak chtějí připomenout 61 let, které uplynuly od 16. května 1960, kdy americký fyzik a inženýr Theodore Maiman úspěšně spustil vůbec první laserový systém na světě. Především díky tomuto vynálezu se posouvá stále dopředu nejen medicína, ale i biologie, komunikace a nebo třeba termojaderná fúze. Organizace UNESCO ustanovila v roce 2017 16. květen jako Mezinárodní den světla. Od roku 2018 se tato událost slaví napříč kontinenty.
 
ELI Beamlines a Signal Festival chtějí světelným paprskem symbolicky upozornit na zásadní význam vědy a vědecké činnosti pro celou společnost. Je to totiž právě věda, která zásadně zlepšuje život na naší planetě a jsou to právě vědci, kteří nám svým neskutečným nasazením pomáhají také v překonání světové pandemie způsobené nemocí Covid-19.
 
Centrum ELI Beamlines si klade za cíl dlouhodobě provozovat nejintenzivnější laserový systém na světě. Díky ultravysokým výkonům 10 PW (petawatt) a soustředěným intenzitám až 1024 W/cm čtvereční nabízí uživatelům jedinečný zdroj záření a paprsků částic. Tyto tzv. beamlines umožňují průkopnický výzkum nejen v oblasti fyziky a vědy o materiálech, ale také v biomedicíně a laboratorní astrofyzice a mnoha dalších oborech. Laserové centrum v Dolních Břežanech se uživatelským experimentům zpřístupnilo v roce 2018 a provozuje jej Fyzikální ústav Akademie věd ČR.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 14. 5. 2021