Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Starý židovský hřbitov na Žižkově s památníkem z dlažebních kostek
Zdroj foto: Prague City Tourism
Památky

Starý židovský hřbitov na Žižkově s památníkem z dlažebních kostek

Starý židovský hřbitov na Žižkově v Mahlerových sadech byl založen v roce 1680 jako morové pohřebiště pražské židovské obce a je významnou historickou památkou. Bylo zde pohřbeno na 40 000 osob, mezi nimi řada významných rabínů a učenců.
Pohřbívalo se zde i v době další morové epidemie ve druhém desetiletí 18. století a pravidelně pak od roku 1787 do roku 1890, kdy vešel v platnost zákaz pohřbívání uvnitř města. Mohutné, reprezentativní náhrobky označují hroby prvních židovských podnikatelů v Praze. Na hřbitově jsou náhrobky jak barokní, tak empírové i zdobené v duchu historizujících slohů.
 
Nejnavštěvovanější je hrob pražského vrchního rabína Ezechiela Landaua, známého též pod jménem Noda bi-Jehuda (1713-1793), jehož náhrobek byl v roce 1993 kompletně restaurován. Jsou zde pohřbení ale i další význačné židovské osobnosti a představitelé osvícenství a novodobé židovské inteligence.

Původní pozemek hřbitova se rozkládal na mnohem větší rozloze, než je dnes přístupná a otevřená část s náhrobky. Na počátku 60. let byl z větší části zrušen a přeměněn v park, dnešní Mahlerovy sady. Ve druhé polovině 80. let 20. století byl hřbitov v souvislosti s výstavbou tzv. Žižkovského vysílače komunistickým režimem zdevastován, velká část hřbitova byla vybagrována, další náhrobky byly povaleny a rozbity a zbytek hřbitova byl zasypán a přeměněn v park. Zachovanou část židovského hřbitova ve Fibichově ulici, která je památkově chráněna, převzalo v roce 1999 do své správy Židovské muzeum v Praze. Po nezbytných stavebních úpravách a základních restaurátorských pracích byl hřbitov v září 2001 zpřístupněn veřejnosti.


Památník z dlažebních kostek

Židovská obec v Praze mnoho let upozorňovala na podezřelý původ dlažby v dolní části Václavského náměstí. Indicie naznačovaly, že dlažební kostky, použité za minulého režimu k vydláždění náměstí, jsou vyrobené z rozřezaných židovských náhrobků. Při obnově náměstí v roce 2020 se toto podezření potvrdilo. Nakonec se jich našlo zhruba šest tisíc o váze sedm tun. Židovská obec z nich na pozemnu Starého žižkovského hřbitova vytvořila unikátní památník.

Autory památníku jsou sochaři Lucie a Jaroslav Rónovi, kteří vrátili rozřezaným náhrobkům jejich důstojnost. Uprostřed památníku je vypouklá kopule, kruh, kromě jiného zobrazuje také jarmulku. Je vyskládaná z 200 dlažebních kostek, na kterých jsou zbytky symbolů, písma. Kruh symbolizuje stvořitele, celistvost a jednotu. Kolem kruhu je devět slunečních paprsků, kamenných zdí, které evokují ruiny chrámu a židovskou historii. Jeden z paprsků, jedna ze zdí směřuje k Jeruzalému, stejně jako cíp židovské hvězdy uprostřed kopule, a je o patro vyšší.

Prima Hvězdné léto – Hledám ženu, nástup ihned

Nová komedie Divadla Palace s Markem Adamczykem, Martou Dancingerovou a Nelou Boudovou v hlavní roli.
Praha, Praha

Prima Hvězdné léto – Čochtan vypravuje

Josef Dvořák v osobité úpravě muzikálu V+W.
Praha 3, Praha

Signal festival 2023

Jedenáctý ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 12. do 15. října 2023. Jeho tématem bude věda, technologie, umění a společnost. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.
Praha, Praha

Bohemian Taboo Road Show 23 – Praha

Bohemian Taboo Road Show má za cíl propojit nejrůznější profese a segmenty oborů, kteří se ve své činnosti dotýkají i oblasti se*uality, inti*ity a e*otiky a představit veřejnosti především ty tvůrce, kteří díky moderním formám cenzury a diskriminace nemohou svoji tvorbu svobodně prezentovat. 
Praha 3, Praha

Aktivity v okolí

Nau Gallery v Praze – galerie současného umění

Prostor pro prezentaci současných mladých umělců vznikl z potřeby podílet se na definici aktuální výtvarné scény a jejího veřejného obrazu.
Praha 3, Praha

Palác Akropolis – centrum nezávislé kultury v Praze

Palác Akropolis, to jsou ojedinělé hudební, divadelní a výtvarné projekty. Od svého vzniku se v prostorách Paláce Akropolis neustále představují tuzemští interpreti i zahraniční špičky mnoha žánrů hudební a divadelní scény.
Praha 3, Praha

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.
Praha 3, Praha

Minigolf pod Žižkovskou věží

Osmnáct jamek na certifikovaném minigolfovém hřišti v areálu garden restaurantu Miminoo pod Žižkovskou věží.
Praha 3, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

U Mariánského obrazu

Restaurace U Mariánského obrazu kousek od. Žižkovské věže podává tradiční českou i steakovou kuchyni.
Praha, Praha

Bistro 66

Dejte si drink 66 metrů nad zemí na žižkovské věži. Užívejte si nádherný výhled na prahu s úžasnou atmosférou v neformálním prostředí.
Praha, Praha

Restaurace Akropolis

Restaurace Paláce Akropolis je oblíbeným místem nejen pro obědy, večeře a drinky, ale též pro různá jednání, schůzky, oslavy a pracovní meetingy.
Praha 3, Praha

Restaurace Oblaca v Žižkovské věži – gastronomický zážitek 66 metrů nad zemí

Restaurace Oblaca představuje unikátní kombinaci moderní kuchyně s nádherným výhledem na metropoli. Zdejší filozofií je použít ty nejlepší domácí produkty a nabídnout sezónní jídla, která uspokojí každého návštěvníka.
Praha 3, Praha