Úvod > Kalendář akcí > Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté – výstava olomouckého graffiti a street artu
Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté – výstava olomouckého graffiti a street artu
"> "> ">
8.8.
27.8.
Přidat foto
Výstavy

Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté – výstava olomouckého graffiti a street artu

Do 27. srpna 2022 mohou Olomoučané i návštěvníci města navštívit retrospektivní výstavu s názvem Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté. Ta mapuje éru graffiti a street artu posledních 30 let na území Olomoucka a představuje tvorbu umělců jako je MuDr.Pudr & Crazy Crime i BFAM crew.
Název výstavy se může zdát lehce kontroverzní, přesto je nadmíru výstižný. Tím, čím je chrám pro věřícího, je město pro sprejera a umělce. A ačkoliv jsou chrámy střeženy, nevyhnou se občas znesvěcení, podobně jako ulice či domy. Za vrcholnou éru street artu v Olomouci lze považovat plastové černé kočky, ale výstava připomene i polystyrenové balonky či plakáty George W. Bushe, které byly reakcí na celosvětové dění po 11. září 2001. Právě zmiňované kočky a balónky byly ve své době populární natolik, že je lidé odlepovali a brali domů.

Výstava je jedinečná jak tím, že má návštěvník možnost zhlédnout originály pouličního umění, které se v ulicích Olomouce nacházely (plastové kočky, polystyrenové balonky a staly se fenoménem, o kterém referovala i Česká televize), tak i tím, že se jedná vůbec o první počin zmapovaní graffiti a street artové komunity na území Olomouce.

Výstava nemá za cíl ukázat divákovi, co je líbivé a co nikoliv. Výjimečně nechává nahlédnout pod pokličku do uzavřené subkultury kreativních lidí, kteří veřejný prostor Olomouce obohacovali nenásilnou tvorbou. Graffiti a street art je stejně jako forma umění také společenský fenomén a odraz doby, kdy byl internet v plenkách a teenageři si krátili čas po škole hraním s hakisakem a posloucháním hip hopu.

Vliv na rozvoj street artu v Olomouci měla i scéna v Praze, Pasta Oner a časopis Pop Life vydávaný v letech 1994–2001, jehož originální výtisky je možné na výstavě vidět také. Graffiti a street artová scéna se přirozeně prolínala, často ti samí autoři tvořili chvíli graffiti a chvíli street art, nové crew se objevovaly jako houby po dešti. Nejstarší fotografie pochází z roku 1994, nejnovější je z roku 2022. Kromě zániku vojenského areálu na Velkomoravské ulici výstava ukazuje i současnou podobu Olomouce.

Výstava je zdarma. Možné je navštívit i komentované prohlídky města, kde se návštěvníkům ukáže street artová tvorba přímo v ulicích města. Prohlídky proběhnou 18. a 25. srpna a cena je 150 Kč na osobu.
 

Provozovatel

Street Art Festival z. s.

Dobrovského 20
779 00 Olomouc
Tel.:
+420 775 737 123
Email:
hello@streetart-f...
WWW:
www.streetartfest...
GPS:
49,599041 17,257080
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Boutique hotel Herbarium

Boutique hotel Herbarium

Olomouc, Olomoucký kraj
Long Story Short Eatery & Bakery

Long Story Short Eatery & Bakery

Olomouc, Olomoucký kraj
Hospoda U Musea neboli Ponorka

Hospoda U Musea neboli Ponorka

Olomouc, Olomoucký kraj