Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách
Měnící se svět
Výstavy

Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Královéhradecký kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Archeologická výstava přibližuje zhruba 5 tisíc let trvající období končící éry lovců a sběračů a začínající epochy zemědělců v našem regionu a odpovídá například na otázky, jak moc se od sebe lišily světy v době mezolitu a paleolitu, nebo co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území
Výstava v Galerijním sále Muzea východních Čech obsahuje čtyři samostatné části:
  • V první části se návštěvník seznámí s kulturním a antropologickým vývojem moderního člověka od gravettienu (30 tis. př. n. l.) až po konec paleolitu (10 tis. př. n. l.), a to po jednotlivých kulturách. Součástí výstavy jsou i repliky jeskynních maleb zvířat ze slavných francouzských a španělských lokalit.
  • Druhá část představuje období mezolitu, a to jak v rámci regionu východních Čech, tak prostřednictvím situací z jiných koutů naší republiky i Evropy. Návštěvník se seznámí s krajinou a přírodou té doby, s tehdejší podobou osídlení, s kamennými nástroji, obživou posledních lovců i jejich pohřebními zvyklostmi a kultovními projevy.
  • Třetí část výstavy nabízí domek propojující druhý a čtvrtý okruh. Zde je totiž ve stručnosti představen vývoj na Předním východě, kde ve stejné době, kdy u nás žili mezolitičtí lovci, dochází k počátkům zemědělství a domestikace zvířat. Tyto znalosti se v podobě neolitu posléze šíří z Blízkého východu do Evropy, a tedy i k nám. Nálezy, které jsou v této části výstavy prezentovány, laskavě poskytli kolegové z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze. Jedná se o skutečné originály, které byly objeveny na území Předního východu.
  • Poslední čtvrtá část přibližuje neolitické období v podobném duchu, v jakém byl představen předcházející mezolit. Zde naprosto dominují předměty ze sbírek MVČ HK, jelikož Královéhradecko patří v rámci archeologického bádání o neolitu ke klíčovým oblastem. Kromě kamenných artefaktů a keramických nádob je k vidění i několik unikátů. Přední místo mezi nimi zaujímá tzv. sovětické prasátko, tedy keramická figurka prasete, která je jedinou svého druhu či náhrdelník složený z keramických korálů, pocházející z hrobu objeveného v Plotištích nad Labem. I zde jsou vyjma skutečných artefaktů i repliky, které si návštěvník může osahat. Lidé tak mají například možnost seznámit se s podobou srpu pro sklizeň obilí v době kamenné.

Součástí výstavy jsou také promítané 3D modely tehdejšího osídlení a krajiny a k výstavě vzniknou dvě tzv. mapy s příběhem. 

První mapa zájemce stručně seznamuje s tím, co je to vlastně mezolit ukazuje některé lokality a předměty, o kterých se více dozví ve vlastní výstavě. Obsahuje ale také řadu informací, které se do výstavy nevešly. Mapa pak může být vítaným doplňkem i pro ty, kteří nejprve navštíví výstavu a až potom usednou k počítači.
Druhá mapa s příběhem vznikne až po skončení celé výstavy a její podobu zvolí přímo návštěvníci, kteří vyberou z trojice připravených témat. Hlasovat je možné po celou dobu výstavy prostřednictvím tabletu, který je přímo ve výstavním sále. Po skončení výstavy, na podzim příštího roku, vznikne mapa na téma s největším počtem hlasů.

Houby 100x jinak

Výstava umístěná v původních kotěrovských vitrínách ukazuje houby jako muzejní exponát, učební pomůcku, výtvarné dílo, objekt vědeckého zkoumání, ale i běžně používané předměty.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Jan Žižka – husité ve východních Čechách

Palcát, pavéza, houfnice, ale i kropáč nebo bombarda – to jsou názvy spojené s érou husitských válek. Naše výstava představí dobu počátků utrakvismu, náboženského vzepětí i vzniku sekt, dobu nových společenských procesů i surového válečnictví.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Kouzlo hraček v Muzeu východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové uvádí výstavu Kouzlo hraček. Vraťte se na chvíli zpátky do dětství. Také jste měli doma mončičáky, stavěli Merkur a hráli céčka? Výstava pro radost dětí i dospělých potrvá do 28. ledna 2024.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Noc v opeře s Novoměstskou filharmonií

Novoroční koncert, na kterém zazní skladby z oper, operet, oratoria a divadelní komedie v podání osmdesátičlenného orchestru.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Svítání na Bílé věži v Hradci Králové

Výjimečná příležitost prožít svítání z ochozu Bílé věže a vychutnat neopakovatelnou atmosféru probouzejícího se města.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Komentovaná prohlídka Hradce Králové s architektem Gočárem

Vaším průvodcem bude šarmantní architekt Gočár, který vás provede městem v kabátu se svítícími kapsami, připravený zpříjemnit vám večer příběhem.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Novoroční videomapping v Hradci Králové

Oslavy Nového roku 2024 by se měly nést v jiném stylu, než jak tomu bylo v předešlých letech. Místo ohňostroje chystá město Hradec Králové velkolepý videomapping promítaný na budovu radnice čp. 1 na Velkém náměstí.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Ivan Vosecký Pravda v Galerii moderního umění v Hradci Králové

V Bílé kostce v Galerii moderního umění v Hradci Králové můžete navštívit výstavu Ivana Voseckého s názvem Pravda.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Plavecký bazén Hradec Králové

50m plavecký bazén v Hradci Králové najdete na Eliščině nábřeží, vedle Městských lázní, se kterými je spojen chodbou. Návštěvníci tak mohou využívat služeb jak na Plaveckém bazénu, tak v Městských lázních.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Základní kurz fotografování v Hradci Králové

Naučíme vás využívat fotoaparát naplno tak, aby vaše fotografie měly obrazovou a technickou kvalitu snímku daleko za hranicí běžné rodinné fotografie!
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Historická budova Adalbertinum v Hradci Králové

Kulturní dům Adalbertinum byl postaven na konci 19. století. Ačkoliv se využití budovy za více jak 100 let několikrát změnilo, sál a restaurace svému původnímu účelu slouží pořád.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Zumba v Hradci Králové

Cvičení Zumba – fitness pro dospělé pod vedením instruktorky s platnou licencí. Zábavná forma taneční fitness hodiny.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Památník legionáře Jana Gayera a jeho padlých spolubojovníků v Hradci Králové

Památník je připomínkou 100. výročí bojů legionářů v Rusku a vzniku samostatné Československé republiky. Jedním z nich byl velitel Jan Gayer, který zemřel v červnu 1918 na následky zranění v bitvě u Lipjag v Povolží.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Vodní pólo v Hradci Králové

Vodní pólo není sport na jeden rok, ale na celý život.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Kongresové, výstavní a společenské centrum Aldis v Hradci Králové

Kongresové centrum Aldis nabízí pronájmy sálů na konference, školení, plesy, firemní a společenské akce, restauraci a catering. V Aldisu se konají plesy, večírky, koncerty, veletrhy a mnoho dalších akcí.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna pod Eliškou

Oblíbená kavárna a čokoládovna v centru Hradce Králové.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Freší na pěší – salátový bar v Hradci Králové

Vždy čerstvé, zdravé, chutné!
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Eggsit cafe

Michal Koudelka pracoval v Londýně, začínal u myčky, končil jako manažer restaurace, dělal i pro Gordona Ramseyho. Pak odjel pracovat na Bali, a tam se seznámil s Marcelou Bernardovou.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Hostinec U Kohouta

Více než desetiletou tradici má Hostinec U Kohouta, který se nachází v Hradci Králové. Restaurace používá v co největší míře lokální suroviny, které vybírají šéfkuchař či majitelé.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Férová palačinkárna v Hradci Králové

Přijďte si v klidu a pohodlí vychutnat domácí palačinku, fair-trade kávu, a jiné dobroty, které zde pro vás připravují opravdu rádi.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Šatlava – regionální speciality s kreativním přístupem

Restaurace se nachází v objektu bývalé městské šatlavy. Ve vlastní restauraci je 40 míst, dále 20 míst v původních vězeňských kobkách a 50 míst v zimní zahradě s okouzlujícím výhledem na Žižkovy sady.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Nãplavka café & music bar

Že nelze spojit večerní hudební klub s příjemnou kavárnou a restaurací? Nãplavka v Hradci Králové právě to dokazuje.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Hospoda Na Hradě

Jedna z mála původních a nejstarších hospod a hospůdek na starém městě v Hradci Králové s právovarečnou historií datovanou již od 15. století.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj