Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Festival ClassFest – salónní koncert – Pozdní obraz
Vincenc Ignác Novotný
Hudební a divadelní akce

Festival ClassFest – salónní koncert – Pozdní obraz

Večer v tónech z děl olomouckého soudobého skladatele Tomáše Hanzlíka. Jedná se o jeho cyklus operních šansonů pro tenor a klavír s názvem Ženy, pivo, zpěv, na texty tenoristy Vincence Ignáce Novotného.
Tento cyklus je proložen Hanzlíkovými klavírními kusy v podání klavíristy Martina Smutného. Večer je provázen mluveným slovem.

ClassFest je studentský festival klasické hudby a přidružených uměleckých žánrů, organizovaný přímo studenty klasické hudby. Jeho 3. ročník se koná 9.9. a 10.9. 2022 v Petrovicích u Sedlčan a Milevsku. Letos festival uskuteční 3 koncerty, na kterých bude prezentovat špičkové mladé umělce studující v Čechách i zahraničí. Promyšlenou dramaturgií festival usiluje o podněcování zájmu nejen o klasickou hudbu, ale o kulturu obecně v generaci mladých. Letošní ročník se koná pod záštitou senátora a starosty obce Petrovice Petra Štěpánka.

Skladatel a muzikolog Tomáš Hanzlík (nar. 29. 7. 1972) je uměleckým vedoucím Ensemble Damian (zal. 1996) a zároveň impresáriem kočovného divadla Theatrum Schrattenbach (2004). Absolvoval katedru hudební výchovy Pedagogické fakulty (1995) a muzikologie Filozofické fakulty (1998) Univerzity Palackého v Olomouci. Tématem jeho disertace byla hudba piaristických skladatelů 17. a 18. století (KHV PdF UP, 2004). České i latinské texty piaristů pak využil i při kompozici řady vlastních děl. V roce 1998 založil v Olomouci hudební festival BAROKO, který se soustavně zaměřuje na uvádění novodobých premiér neznámých děl. Vedle pedagogické činnosti (od r. 2001) se věnuje kritickým edicím staré české hudby (T. N. Koutník: Requiem ex Es, Salve Regina Capucinorum ex d, Litaniae de Sanctissimo Nomine Jesu ex C – 1998, Choceňský manuskript – 2000, Hudba piaristických klášterů I. – 2003). V letech 1996-98 byl zaměstnán jako redaktor pro vážnou hudbu a folklór v Českém rozhlase Olomouc. Od roku 1993 pravidelně koncertuje jako dirigent, vokalista a hráč na smyčcové nástroje (housle, viola). S Ensemble Damian uvádí vedle staré hudby a vlastních děl také soudobé autory z minimalistického okruhu. Účinkoval na festivalech Maraton soudobé hudby Praha, Forfest Kroměříž, Janáčkův Máj Ostrava, Janáčkovy Hukvaldy, Bezručova Opava ad. Se souborem prezentoval ČR netradičními operami také na turné v Pobaltí, Německu a v Itálii. V řadě Barokní opera a oratorium pražského FOK (2004) uvedl operu Johanna Huga Wilderera La Nascita del Diamante (Zrození diamantu) a v rámci festivalu Hudební fórum Hradec Králové (2006) českou premiéru opery Three Tales (Tři příběhy) Steva Reicha. V roce 2004 premiéroval Hanzlík v projektu Národního divadla Bušení do železné opony vlastní operu Yta innocens (Nevinná Yta). Po jejím úspěchu získal pozvání k dalšímu vystoupení v rámci téhož projektu (V. Zouhar: Coronide, Zouhar-Hanzlík: Torso; 2004) a objednávku na celovečerní operu pro Národní divadlo. Nejprve rozšířil operu Yta innocens do celovečerního formátu, uvažoval o kompozici opery na námět Šimona Abelese, ale nakonec se rozhodl pro zhudebnění anonymního textu Lacrimae Alexandri Magni (Slzy Alexandra Velikého). Opery Kirké a Krvavá pavlač zazní v březnu v rámci festivalu Opera 2007 v Divadle Kolowrat. Svůj vlastní skladatelský styl Hanzlík označuje jako neobarokní minimalismus, charakteristický zacyklením historizujících harmonických a melodických fragmentů.

Tenorista Vincenc Ignác Novotný se narodil v roce 1999 v Praze. Vystudoval Gymnázium a Hudební školu hlavního města Prahy. V současné době studuje bakalářský program na vídeňské univerzitě Universität für Musik und darstellende Kunst v oboru sólový zpěv. Je vítězem řady českých i mezinárodních soutěží, jako jsou například: Iuventus canti na Slovensku (2014), Giulio-Perotti-Gesangswettbewerb (2015) nebo Pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech (2016). V letech 2017–2021 každoročně vystupoval na festivalu Olomoucké barokní slavnosti, kde nastudoval řadu operních rolí. S Jaroslavem Krčkem a Dagmar Peckovou natočil v roce 2020 vánoční CD Exaltatio. Z posledních úspěchů lze zmínit červencové účinkování na festivalu Smetanova Litomyšl po boku Kateřiny Kněžíkové a Romana Hozy v opeře Bohuslava Martinů L'Arianna nebo vítězství interpretační soutěže v rámci hudebních kurzů Letní škola barokní hudby.

Vánoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec

Prosincové prohlídky Skanzenu Vysoký Chlumec přiblíží dobová řemesla a atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století.
Vysoký Chlumec, Středočeský kraj

Milevské maškary 2023

Milevské maškary se právem pyšní zapsáním mezi nejvýznamnější lidové tradice na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky nebo zápisem do České knihy rekordů jako největší masopustní průvod. 161. ročník! 17. – 18. 2. 2023.
Milevsko, Jihočeský kraj

Sedlčanské farmářské trhy

Sedlčanské náměstí bude opět hostit farmářské trhy.
Sedlčany, Středočeský kraj

Sedlčanské vánoční farmářské trhy

Sedlčanské náměstí bude opět hostit farmářské trhy. 10. 12. Vánoční farmářské trhy – Sdružení obcí Sedlčanska.
Sedlčany, Středočeský kraj

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.
Petrovice, Středočeský kraj

Zámek Petrovice u Příbrami

Původně tvrz, přestavěná po roce 1650 na barokní jezuitskou rezidenci. Dnes v zámečku sídlí obecní úřad.
Petrovice, Středočeský kraj

Husova kazatelna – největší český viklan

Největší viklan v České republice je dlouhý 4 m, široký 2,5 m a vysoký 2,7 m. Nachází se nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Podle místní legendy z mohutného viklanu kázal mistr Jan Hus.
Petrovice, Středočeský kraj

Týnčanská jeskyně u Petrovic

Týnčanská jeskyně (zvaná též Divišova) je součástí Týnčanského krasu – systému, který se skládá z 19 jeskyní o celkové délce 270 m. Jeskyně vznikly ve skoupských vápencích devonského stáří. Jeskyně je příležitostně otevřená turistům, nachází se zde speleologická základna.
Petrovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Lobkowicz Vysoký Chlumec

Pivovar Vysoký Chlumec v současné době přerušil svůj provoz. Není tedy možné do něj zavítat na exkurze.
Vysoký Chlumec, Středočeský kraj

U Květů

Stylové místo v blízkosti Orlické přehrady nabízí prostor pro rodinná setkání, malou svatbu, nebo sportovní aktivity.
Milešov, Středočeský kraj

Kysané zelí z Hrejkovic

Jihočeská rodiná firma vyrábí kysané zelí již mnoho let klasickou metodou mléčného kvašení.
Hrejkovice, Jihočeský kraj

Ubytování v Ouklidu

Nabízíme ubytování na starobylém středočeském statku. Přestože jsou apartmány nové, dýchne na vás atmosféra venkovského bydlení, klidu a pohody.
Nedrahovice, Středočeský kraj