První superúplněk začátkem srpna
Letos v srpnu nás čekají hned dva "superúplňky". První z nich nastane v noci z 1. na 2. srpna 2023. V úterý 1. srpna ve 20:33 SELČ, v čase úplňku bude u nás Měsíc ještě pod obzorem. Vyjde až chvíli před 21. hodinou. K Zemi se bude teprve ještě přibližovat a nejvíce se k ní přiblíží 2. srpna v 7:53 SELČ, a to na vzdálenost 357 309 km. V té době bude ale už zase pod obzorem, protože po 5. hodině ranní zapadne.
Načervenalý superúplněk na koncem srpna
Druhý srpnový úplněk nastane ve čtvrtek 31. srpna ve 3:37 SELČ. Tehdy bude Měsíc ve fázi úplňku jen zhruba 9,5 hodin poté, co se nejvíce přiblíží k Zemi. Konkrétně ještě ve středu 30. srpna v 17:52 SELČ na vzdálenost 357 181 km. I v té době bude ale Měsíc ještě pod obzorem. Nejzajímavější bude Měsíc během svého východu 30. srpna okolo 19:30 SELČ, jen hodinu a půl po největším přiblížení k Zemi a asi 8 hodin před fází úplňku.
Co je "superúplněk"
Za superúplněk nebo megaúplněk se označuje tzv. "přízemní úplněk" jev, kdy naše přirozená družice na své oběžné dráze kolem Země dosáhne úplňku ve chvíli, kdy je téměř nejblíže Zemi, tentokrát to bude ve vzdálenosti „pouhých“ 357 309 kilometrů, což je o 85 kilometrů méně než u předcházejícího, dubnového superúplňku. Průměrná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem je přitom 384 400 kilometrů. To, co ale pozorovatele vždycky zaujme, bez ohledu na velikost úplňku, je východ Měsíce nad obzorem. Optická iluze, při které náš mozek porovnává velikost Měsíce se vzdálenými objekty na obzoru, v nás skutečně vyvolává pocit, že je Měsíc „obrovský“.
Proč je "modrý" úplněk červený?
V souvislosti s druhým srpnovým úplňkem se možná setkáte i s podivným názvem „modrý superúplněk“. Jde o doslovný neadekvátní překlad z anglického „blue supermoon“, což je odvozeno od slangového výrazu „once in a blue moon“. Do češtiny se dá výraz přeložit jako „jednou za uherský rok“. Rozhodně tedy nepočítejte s tím, že bude Měsíc modrý. V Česku by se mu podle tohoto vzoru mělo správně přezdívat spíše "uherský". Upozorňuje se tak na fakt, že druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci je velká vzácnost. Během východu Měsíce nebo před jeho západem bude mít Měsíc načervenalý odstín z důvodu zeslabení, zejména krátkovlnné části, při průchodu jeho svitu zemskou atmosférou.