Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Alfred Kubin a Sascha Schneider – Démoni ze země nevědomí
Výstavy

Alfred Kubin a Sascha Schneider – Démoni ze země nevědomí

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihočeský kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Společná výstava Alfreda Kubina (1877–1959) a Saschi Schneidera (1870–1927) je první světovou premiérou představující reflexi jejich díla ve vzájemných souvislostech.

O Alfredu Kubinovi, který se narodil v Litoměřicích, a dnes patří k významným průkopníkům symbolismu, víme téměř všechno. V jeho díle se nalézají pro české prostředí četné paralely (např. Josef Váchal), zatímco Sascha Schneider, který se narodil v Rusku, zůstává pro zdejší publikum neznámým německým autorem bez bližší vazby na naše prostředí.

Výstava je tedy pojata jako polemická laboratoř, jejímž motivem je ukázat, jak oba malíři zásadním způsobem utvářeli diskurz četných „ismů“ na přelomu 19. a 20. století. Ačkoliv ho každý formoval trochu jinak a z jiných pozic, jak u Kubina, tak u Schneidera jsou zajímavá zejména stylová a psychologická východiska, jejichž analýza může hodně napovědět o duchovním klimatu na přelomu 19. a 20. století.

Podobně působivá může být proměna vnímání kategorií umění a změna statusu u obou autorů. Schneider byl oproti Kubinovi kolem roku 1900 celebritou uměleckého světa. O sto let později se již jejich role prohodily a hvězdou první třídy je dnes Kubin. Páteří projektu se stávají dva pozoruhodné celky.

Grafický cyklus Facsimiledrucke nach Kunstblättern von Alfred Kubin (1903), tzv. Weberovo album, kterým Kubin vstoupil na uměleckou scénu a doslova na ni zazářil, neboť bylo zřejmé, že přišel někdo, kdo od základů mění rétoriku vnímání podvědomí a světa fantazie a cyklus Zwölf Zeichnungen von Sascha Schneider (1896), které autor vytvořil jako osobní žalobu světa v jeho pokrytectví a zkáze.

Oba vycházeli z mocného vlivu Maxe Klingera, který přetavili v polaritu osobitého pojetí démonické dekadence závislé nejen na uměleckých vzorech, ale především na hojně se rozrůstající společenské frustraci pramenící z potlačovaného nevědomí, jak ji definoval Sigmund Freud. Oba předznamenali surrealismus, který s náskokem svých talentů dekódovali v samých kořenech nevědomí. Schneider je v současné době vděčným objektem pro stále populárnější queer studies, které se zabývají otázkami spojenými s homosexuální identitou umělce v jeho tvorbě.

Bechyňské keramické trhy 2024

I letos bude bechyňské náměstí hostit tradiční Keramické trhy.
Bechyně, Jihočeský kraj

Nekonečné snění Pavla Čecha

Výstava ilustrací Pavla Čecha.
Bechyně, Jihočeský kraj

Hudební fantazie

Prolog Jihočeského komorního festivalu 2024
Bechyně, Jihočeský kraj

Heide Warlamis – výběr z tvorby od 80. let 20. století do současnosti v Muzeu keramiky v Bechyni

Od začátku března můžete zavítat na výstavu do Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni Heide Warlamis.
Bechyně, Jihočeský kraj

Pravoslav Rada – Oživený předmět v Muzeu keramiky v Bechyni

V roce 2023 uběhlo sté výročí od narození významného sochaře a keramika, Pravoslava Rady, a letos si ho připomínáme výstavou v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni.
Bechyně, Jihočeský kraj

Pašijový betlém u Šedinů v Bechyni

Pašijový betlém je monumentální svou rozlohou a zpracováním jednotlivých scén. O jeho unikátnosti svědčí, že takto vystavený a zpracovaný je jedinečný na území Čech a Moravy. Tento druh betlémů je ve světě ojedinělý.
Bechyně, Jihočeský kraj

Burza minerálů Bechyně

Zahajovací ročník Burzy minerálů v Bechyni.
Bechyně, Jihočeský kraj

Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Historické lokomotivy Elinka a Bobinka vás zvou na letní nostalgické jízdy po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně!
Bechyně, Jihočeský kraj

Svatojakubská cesta v jižních Čechách – dálková pěší trasa do Santiaga de Compostela

Jihočeská trasa navazuje na trasu Východočeskou. Vychází ze středních Čech (případně má i alternativní začátek z Prahy), prochází krajem jihočeským vždy směrem jihozápadním v celkové délce 213 km. Končí na Šumavě na hranicích s Rakouskem odkud pokračuje směrem do Santiaga přes Pasov.
Bechyně, Jihočeský kraj

Městské muzeum Bechyně

Expozice muzea v Bechyni se věnuje historii regionu s ohledem na keramickou a kamnářskou tradici, dále je zde zajímavá část archeologická a milovníci historie mohou nahlédnout do selské jizby. Pozornost je věnována také technickým dílům, jako je stavba bechyňského mostu a elektrifiková trať Elinka.
Bechyně, Jihočeský kraj

Penzion U Pichlů s vybranou kuchyní

Stylová restaurace v Bechyni s vybranou kuchyní a speciální nabídkou vín z Jižní Moravy. Využít můžete i ubytování v dvoulůžkových a čtyřlůžkových pokojích.
Bechyně, Jihočeský kraj

Vyhlídková věž Bechyně

Věž kostela sv. Matěje je v sezóně přístupná veřejnosti a se svými 36 metry nabízí krásný výhled na zrekonstruované náměstí, údolí Lužnice, Bechyňský most, zámek, klášter, kostel sv. Michaela, židovskou synagogu, městské muzeum, zkrátka, na vše důležité v Bechyni.
Bechyně, Jihočeský kraj

Klášter františkánů v Bechyni s kostelem Nanebevzetí Panny Marie

Klášter nad řekou Lužnicí ukrývá gotický architektonický klenot – největší soubor sklípkových kleneb v ČR. Součástí areálu je i kostel Nanebevzetí Panny Marie se třemi zázračnými sochami, které se za války dokázaly „ubránit“ vojákům a v dobách míru zázračně uzdravovali věřící nemocné.
Bechyně, Jihočeský kraj

První naučná filmová stezka v Bechyni

V jihočeské Bechyni vznikla první regionální naučná filmová stezka, která představuje místa, kde se natáčely známé české filmy, jako je například Metráček, Zlatí úhoři nebo Kameňák.
Bechyně, Jihočeský kraj

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice spojuje Čechy a Rakousko. Jedná se o přeshraniční dálkovou pěší trasu podél řeky Lužnice, od jejího pramene u rakouské obce Karlstift v severním Rakousku až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou.
Bechyně, Jihočeský kraj

Naučná stezka Bechyňka

Projděte se po naučné stezce kolem takzvané Bechyňské dráhy, která vede z Tábora do Bechyně. Naučné panely vás seznámí o historii této unikátní tratě. Jsou umístěné na vybraných nádražích a zastávkách na trati.
Bechyně, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Špajz Bechyně

Restaurace Špajz v Bechyni nabízí moderní jihočeskou kuchyni.
Bechyně, Jihočeský kraj

Vila Elektra

o náročné rekonstrukci se nyní Elektra opět stává zařízením pro turismus a také vyhledávaným cílem návštěvníků půvabného lázeňského města.
Bechyně, Jihočeský kraj

Pivovar Keras v Bechyni

Jihočeský pivovar Keras Bechyně nabízí příjemné posezení s nabídkou vlastního piva a originálních pokrmů.
Bechyně, Jihočeský kraj

Pivovar v Bechyni

Piva se zde vaří klasickou dekokční metodou, která je typická pro česká piva. Používány jsou výhradně tradiční suroviny jako slad, vodu, chmel a ušlechtilé pivovarské kvasnice.
Bechyně, Jihočeský kraj

Apartmány Lhota u Bechyně

Atraktivní ubytování v apartmánech u Bechyně, které jsou vhodné pro rodiny i pro větší skupiny přátel. Apartmány Haškovcova Lhota nabízí standardně a vkusně vybavené pokoje s různým počtem lůžek.
Bechyně, Jihočeský kraj

Camping Prima Koloděje nad Lužnicí

Camping Prima se nachází v malebné jihočeské vesničce Koloděje nad Lužnicí, na pravém břehu řeky Lužnice. Díky výhodné poloze nabízí spoustu možností pro aktivní i pasivní dovolenou. V okolí lze navštívit mnoho historických památek, zároveň můžete trávit čas v přírodě a nerušeně relaxovat.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz

Zámek Mitrowicz nabízí jedinečné ubytování v soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz. Celkem šest místností s kapacitou 18 lůžek je zařízeno historickým nábytkem a dále se rozšířila ubytovací kapacitu v bývalé budově pivovaru, tak aby celková kapacita dosáhla 20 pokojů (44 lůžek).
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Pivovarský dvůr Lipan

Pivovarský dvůr Lipan se nachází v obci Dražíč, nedaleko Týna nad Vltavou a Bechyně. Byl vybudován v areálu bývalého lihovaru roku 1997.
Dražíč, Jihočeský kraj