Úvod > Kam pojedete? > Vysočina > Vysočina > Žirovnice

Žirovnice

Jméno Žirovnice připomíná zrnovnici nebo žernoviště, místo s bohatou úrodnou půdou, kde se dařilo pěstovat obilí, nebo slovo žír, což znamená chov dobytka. Město proslavila výroba perleťových knoflíků a při prohlídce zámku můžete obdivovat pozoruhodné gotické a renesanční fresky.

Zámek plný květin

Na žirovnickém zámku si kromě fresek prohlédnete historické interiéry a expozici, která mapuje používání květinových a rostlinných motivů například na potahových látkách, tapetách, obrazech i nádobí. V bývalém zámeckém pivovaru sídlí jedinečné muzeum knoflíků a perleti, lákavým cílem je i zámecký špýchar s expozici venkovských tradic a řemesel. Kuriozitou je keramický betlém se 700 postavičkami, společná práce dětí a pedagogů ze Základní umělecké školy Gustava MahleraHumpolci.
 

Kdy a proč se vypravit do Žirovnice?

V Žirovnici se každoročně v květnu pořádají Slavnosti žirovnického jednorožce, středověké městské slavnosti s jarmarkem, divadly, dobovou hudbou, sokolníky, šermíři, kejklíři a ohňovou show. Na zámeckém nádvoří se v létě koná festival Folková růže, oblíbený je i sraz historických vozidel Krajem perleťářů, pořádaný v září. Vyhlášené jsou rovněž výstavy květin, ovoce a zeleniny, známé jako Zahrada Vysočiny, které již více než padesát let pořádají místní zahrádkáři.
 

Vysočina, rekreace a slavný rodák

Okolí Žirovnice patří k méně známým oblastem Vysočiny. Ubytovat se můžete v hotelu Artaban anebo u rybníků východně od města, v autokempu Panistávka či kempu a chatové osadě Budín. Ke koupání a rybolovu slouží rybník Budín s plovárnou a půjčovnou loděk. Okolím prochází naučná stezka Pamětihodnosti Žirovnicka, vhodná především pro cyklisty, k výletu rovněž láká nedaleká vesnice Štítné s památníkem, který připomíná místního rodáka, křesťanského filozofa a spisovatele Tomáše ze Štítného.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Pohádkové prohlídky za úplňku chystá zámek Žirovnice
21. červenec 2017 14:07

Pohádkové prohlídky za úplňku chystá zámek Žirovnice

Žirovnice
Nenechte si ujít noční prohlídky zámku Žirovnice 21. a 29. července od 20.00 do 21.00 hodin! Prohlídky jsou především pro děti od 3 do 12 let. Rezervace vhodná na telefonním čísle 565 494 095, zamek@zirovnice.cz .

Ubytování a restaurace