Úvod > Aktuality > Kavárna Potmě se opět otevřela na náměstí Republiky

Kavárna Potmě se opět otevřela na náměstí Republiky

Vydáno 12. června 2018 Zážitky
Světluščí Kavárna Potmě, ve které obsluhují v absolutní tmě nevidomí kavárníci, zahájila slavnostně svůj provoz začátkem června na náměstí Republiky v Praze. Vítat hosty ve světě zvuků, chutí a vůní bude až do 21. června. Kromě osvěžujících nápojů a zmrzliny si mohou návštěvníci vyzkoušet procházku "naslepo" s nevidomým průvodcem Zdeňkem Rybákem.
Světluška PotměKavárna Potmě je jediná kavárna, kde si můžete dát černou kávu s mlékem, a pořád bude černá. Nemusíte se ale bát, že vám bude ve světě tmy smutno. Zdejší nevidomí kavárnici se o vás postarají a případné chmury a obavy hned rozptýlí s humorem sobě vlastním, i když i ten je někdy černý.

Otevírací doba Kavárny Potmě je 10:00 až 21:00 hodin, s pauzou od 15:00 do 16:00 hodin. Vstupné činí 140 Kč, v ceně je kromě netradičního zážitku zahrnut i hrneček se světluščím logem a přívěsek svítící ve tmě s motivem Světlušky, které si návštěvník odnáší na památku. Na každém stole v Kavárně Potmě jsou také pastelky a papír, a tak si mohou malí i velcí návštěvníci něco namalovat. Jak se jim to povedlo, zjistí až zpátky na světle před kavárnou

Ve dnech 13. a 20. června od 16 do 19 hodin se příchozí mohou zúčastnit audiostopu (vědomostní soutěže). V pondělí 18. června bude v 14:30 a 18:00 hodin na programu vycházka "naslepo" s nevidomým průvodcem Zdeňkem Rybákem. Na trase dlouhé asi 300 metrů si zájemci vyzkouší navigační systém pro nevidomé a vědomostní hru pomocí „majáčku“, který používají nevidomí pro lepší orientaci v prostoru.
 

Kavárna Potmě: místo, kde se stanou nevidomí vašima očima

potmě busKavárna Potmě je jedinečným místem, kde se role vidících a nevidomých na chvíli vymění. V úplně zatemněném prostoru se vašima očima stanou nevidomí. Usadí vás ke stolu, obslouží a připraví vám kávu nebo jiný nápoj, jaký jste ještě neviděli. Nevidomí jsou těmi, kteří nabízejí svoji pomoc vidícím, a na které se můžete při pohybu ve tmě spolehnout. Kavárna Potmě funguje od roku 2006 a od té doby ji navštívilo více než 50 000 lidí. Sedmým rokem existuje i její mobilní verze v zatemněném autobusu, který putuje od jara do podzimu Českou republikou.

Výtěžek z Kavárny Potmě putuje na konto Světlušky Nadačního fondu Českého rozhlasu, která pomáhá těžce zrakově postiženým dětem i dospělým na cestě k samostatnému životu plnému pestrých aktivit.

Další aktuality