Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

Kultura
V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum čeká v letech 2017 - 2019 rozsáhlá proměna.
Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí se nachází na valtickém náměstí. Budova vznikla ve II. polovině 17. století, kdy se při stavbě kostela dotvářelo i valtické podzámčí. Tento komplex budov na valtickém náměstí, v nichž se muzeum nachází, sloužil zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků. Koncem 19. století byly budovy do značné míry přestavěny a vzhled domů na náměstí byl architektonicky sjednocen do současného vzhledu. V 50. letech minulého století zde sídlila Státní rolnická škola, koncem 70. let však byla budova uzavřena a začala chátrat. Když v roce 1988 objekt získalo Národní zemědělské muzeum, byl již značně zdevastovaný a musel být od základů nákladně zrestaurován.

Expozice valtické pobočky Národního zemědělského muzea jsou zaměřené na historii vinařství, ovocnářství a přírodní bohatství Lednicko-valtického areálu. Ukazují, jak důležité je uchování křehké rovnováhy mezi člověkem a krajinou.
 
 

Stálé expozice: Příroda, vinařské lisy a historie ovocnářství

Expozice Krajina Lednicko-valtického areálu provede děti i dospělé místní faunou i flórou, po prohlídce akvárií s živými rybami si můžete poslechnout zvuky ptáků nebo vylézt na posed. Zajímavá je také expozicePtáci Lednicko-valtického přírodního komplexu, která seznamuje s jednotlivými biotopy a zástupci ptačí říše.

Expozice Historické vinařské lisy a nářadí nabízí řadu unikátních exponátů, např. vinařský lis z roku 1719. Vývoj vinařství nastiňuje namáhavou ruční práci, původně spojenou s vinařstvím, až po moderní výkonné technologie. Historické dřevěné vinařské lisy jsou ukázkou řeme¬slné zručnosti a také uměleckých artefaktů. Vinný sklep představuje produkci významných vinařských podniků jižní Moravy a nabízí návštěvníkům krátké posezení u dubových stolů.

V expozici Historický vývoj ovocnictví, zelinářství a vinařství najdete nejen staré zahradnické nářadí, ale i parafínové modely ovoce a zeleniny představující i odrůdy, které již v obchodech ani sadech nenajdete. Návštěvník se může seznámit se starým nářadím na obdělávání půdy i s předměty používanými při pěstování speciálních druhů zelenin (např. chřestu). Expozici dominuje unikátní drtič ovoce sestávající z dřevěného žlabu a kamenného kola a domácí pálenice kořalky. Zaujme i velká líska na sušení švestek, jakožto půvab nepostrádající dřevěný lis.
 

Nové expozice po rekonstrukci

Návštěvníci se mohou těšit na tři nové expozice – Národní expozici vinařství, expozici Tajemný život v půdě a nové zpracování stávající expozice Krajina Lednicko-valtického areálu.


Minisad na nádvoří

Sadovnická úprava muzejního nádvoří poskytuje, hlavně v letních dnech, možnost odpočinku a osvěžení. Na volné ploše dvora je tradičně pořádána sezónní výstava letniček a balkónových květin, které lákají svou barevnou i tvarovou pestrostí.
 
 

Výstavy a další nabídka muzea

Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny připravuje každou sezonu několik výstav a akcí, oblíbená je výstava letniček nebo podzimní Vinobraní a Dýňobraní. Návštěvu muzea doporučujeme i rodinám s malými dětmi a školním skupinám, pro něž jsou připraveny lektorské programy.

NZM Valtice nabízí, po předchozí dohodě (objednávce), pro skupiny (min. 8 osob) i mimosezónní prohlídky, možnost rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů a pronájem prostor pro kulturní a společenské akce. Pro mateřské i základní školy muzeum připravuje lektorské programy, skupinám zájemců nabízí prohlídky s průvodcem.
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 5. 2019
1.5.
27.10.
Písečný svět v Lednici

Písečný svět v Lednici

Lednice, Jižní Morava
27.4.
14.9.
Běhej lesy 2019

Běhej lesy 2019

Sněžné, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí