Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče v NTM

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče v NTM

Kdy 25. září 2018 10:00 - 31. prosinec 2018 12:00 Výstavy
Letenský kolotoč je ojedinělou památkou evropského významu, která neodmyslitelně patří ke koloritu Letné, a mnoho generací si s ním spojuje své dětství. Nově si šest z 21 opravených koní spolu s dalšími ukázkami z interiéru kolotoče mohou prohlédnout návštěvníci v Národním technickém muzeu.
Letenský kolotoč je nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě. Zhotovený byl roku 1892. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo NTM, které thdy provedlo nejnutnější záchranné práce. V současné době probíhá jeho kompletní rekonstrukce.

Všech jednadvacet koní z Letenského kolotoče bylo opraveno a od 25. září 2018 si šest z nich spolu s dalšími ukázkami z interiéru kolotoče mohou prohlédnout návštěvníci v Národním technickém muzeu. Na opravu interiéru kolotoče přispěla veřejná sbírka pořádaná Národním technickým muzeem ve spolupráci s MČ Praha 7.
 
Restaurátoři z různých specializovaných pracovišť koně opravovali technikami, pomocí kterých byly před více než 100 lety postaveny, včetně toho, že koně potáhli pravou koňskou kůží.
 
Většina z koní byla v tak špatném stavu, že vyžadovala opravu vlastní dřevěné konstrukce, těla byla vytvořena z tvarově upravených jutových pytlů vyplněných slámou a africkou travou, potažena jsou koňskou kůží dovezenou z Francie.  Kromě čtyř koní – Poly, Flora, Blesk a Šemík – má „stádo“ nová sedla. Oprava koní trvala půl roku. Uvnitř koní se dochovaly zajímavé památky na minulost – novinové články z roku 1923 a 1937, mince z doby monarchie a historické vstupenky, např. do Parku kultury a oddechu Julia Fučíka Praha 7.
 
Od 25. září 2018 si šest opravených koní mohou prohlédnout návštěvníci v Národním technickém muzeu. Jeden z koní je zachován a vystaven v původním zakonzervovaném nálezovém stavu, představeny jsou další opravené části interiéru – rytíři z papírmaše, k vidění jsou i zmíněné nálezy z rozebraných koní. Oprava samotného kolotoče bude dokončena v první polovině roku 2019.

 
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 9. 2018

Ubytování a restaurace v okolí