Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Nádherný výlet po českorajských rybnících

Nádherný výlet po českorajských rybnících

Malá vesnička Troskovice v Českém ráji se může chlubit jedinečnou dominantou. Leží přímo pod nezaměnitelnou zříceninou hradu Trosky. Její okolí s několika rybníky a skalními útesy vytvořilo kulisy populárnímu českému filmu Jak poslat tatínka do polepšovny. Udělejte si okružní výlet Podtroseckým údolím a navštivte "na živo" místa známá z televizní obrazovky.

Oblíbená trasa Martiny Zikmundové

Večer u rybníkaNa tento pěší výlet Českým rájem se můžete vypravit nespočetněkrát a nikdy se vám neokouká. Vyrazte od pozoruhodné gotické zříceniny Trosky po červené turistické značce směrem k přírodní památce Tachovský vodopád a pokračujte až k rybníku Vidlák. Lávka u stavidla vám možná bude povědomá. Právě zde pošťáka Petra Nárožného jedoucího na babetě vyleká děda z filmu Jak poslat tatínka do polepšovny v převlečení za vodníka. Přímo u rybníka leží oblíbený kemp s hospodou.

U tábořiště se napojte na naučnou stezku Podtrosecké údolí. Minete rybník Krčák a několik studánek, až se dostanete k rybníku Věžák. Jeho úžasnou scenérii podtrhují vysoké pískovcové skály vystupující přímo z vody. Na jednu z nich ve filmu lezl Vašek s tatínkem k velké hrůze maminky Jany Preissové. Věžickému rybníku se říká českorajské Benátky, protože v jeho okolí panuje unikátní klima. Daří se zde jinak vzácným teplomilným rostlinám.
 

Filmový kamenný most

Rybník VěžákDále se budete držet téže naučné stezky, která vás podrobně seznámí s místní faunou a florou. Na okraji Semínského rybníka si všimněte kamenného mostu vedoucímu k Podsemínskému mlýnu. V těchto místech se natáčel nejen snímek Jak poslat tatínka do Polepšovny, ale také pohádka O uloupené divožence a film Kletba bratří Grimmů.
 
Naučnou stezku opustíte v místech, kde potkáte modrou turistickou značku. Vaše kroky totiž povedou k rybníku Nebákov. Přímo na jeho břehu stojí mlýn a restaurace, kde se můžete i ubytovat v budově nebo chatičkách. Jeho okolí zdobí opět strmé pískovcové skály. Červená značka vás nasměruje k rybníku Dolní mlýn, místo, kde se na křižovatce sbíhají čtyři českorajská údolí. U hráze ve skalním výklenku kdysi stávala socha svatého Jana Nepomuckého.
 
Závěr cesty vede po zelené přes Křenovy a Troskovice zpátky k Troskám. V Troskovicích se ještě můžete zastavit v Muzeu panenek a medvídků s opravdu rozsáhlou sbírkou těchto hraček od roku 1840 až po současnou tvorbu.