Úvod > Výlety > Výlety za každého počasí > Užijte si Beskydy za každého počasí
Užijte si Beskydy za každého počasí
">

Užijte si Beskydy za každého počasí

I zkušený turista ví, že není každý den posvícení. Může se stát, že si vyjedete s rodinou do Beskyd a počasí nebude úplně ideální pro venkovní turistiku. Není vůbec třeba zoufat, i deštivé dny se dají strávit objevováním na plný plyn.
Turistická oblast Beskydy-Valašsko totiž oplývá zajímavostmi, na které kvůli výletům do přírody obvykle nezbývá čas. Vychutnat si je při svých pobytech hezky v klidu a v pohodě, i s dětmi můžete právě, když počasí příliš nepřeje. Udělejte si vlastní program podle přání a nálady, odměnou vám budou prvotřídní zážitky. A jak říkají zkušení turisté, není špatné počasí, je jen špatné oblečení.

Sladké pokušení a přírodní vzácnosti ve Frýdku-Místku

Medová MarlenkaMáte doma malé ratolesti, které chvíli neposedí? Vezměte je na výpravu za tajemstvím medového dortu Marlenka přímo do jeho výrobny ve Frýdku-Místku. Uvidíte, jak vznikají i ostatní výrobky a dozvíte se o historii receptury, která pochází až z daleké Arménie. Při exkurzi v Marlence si prohlédnoete výrobní linku medového dortu, která je jediná svého druhu na světě. Exkurze je samozřejmě spojená s ochutnávkou medových výrobků.

Když už budete projíždět Frýdkem-Místkem, zastavte se v obci Staříč a nahlédněte do miniarboreta U Holubů, plného nevšední krásy. Pěstují tam kolem 1500 druhů rostlin. Dalo by se říct, že je takovou beskydskou alternativou Krakonošovy zahrádky. Najdete tu třeba podivuhodné přírodní útvary s tajuplným názvem "čarověníky". Že nevíte co to je? Ve staříčském arboretu si těchto záhadných větvových výrůstků můžete prohlédnout až 80 exemplářů.

Milovníky etnografie, historie a přírody by mohla zaujmout expozice příroda a lidé v Muzeu Beskyd. Ve třinácti místnostech naleznete na 2000 exponátů včetně ukázky řemesel, vybavení zemědělské usedlosti, obuvnické, tkalcovské a krejčovské dílny, interiér beskydské chalupy, pohyblivý dřevěný model slezské vesnice a další zajímavosti. Přírodovědná expozice charakterizuje základní biotopy regionu, zahrnuje rozsáhlou kolekci ptáků, savců a ryb. K největším trojrozměrným exponátům patří los, medvěd, jelen a laň.

Do Příboru nejen za psychoanalýzou

Muzeum S. FreudaJe všeobecně známo, že světově proslulý, ale také často kritizovaný zakladatel hlubinné psychologie Sigmund Freud pocházel z městečka Příbor. Málokdo však slyšel o jeho rodičích, dětství v pěkném domě poblíž náměstí nebo o jeho vědeckých začátcích. Město nedaleko Nového Jičína dlouhá léta zůstávalo mimo hlavní cíle návštěvníků regionu. Nutno dodat, že ke škodě turistického ruchu. Zdejší náměstí je typickým příkladem toho, jak vypadala centra měst v minulých staletích. Do tváře náměstí se nezakousl žádný nesmyslný architektonický projekt, snad jen zub času, což ovšem přináší spíše tajemnou atmosféru místa. Stejně tak uličky, které k náměstí vedou, dýchají historií starého města. A zdejší kostel je dominantou kraje, která k Příboru v minulosti přiváděla poutníky a kupce.

Pohovka PříborV rodném domě Sigmunda Freuda žila jeho rodina v letech 1856 – 1859. Manželé Freudovi tehdy obývali jednu místnost v prvním podlaží. Postupem času se vzhled domu proměnil. Teprve rekonstrukcí v roce 2006 získala tato výjimečná kulturní památka opět podobu měšťanského domu z 2. pol. 19. století. Prohlídky probíhají i v zimním období. Výstavou v celém domku vás provede Freudův hlas a budete mít možnost se multimediálně spojit s jeho muzeem ve Vídni nebo v Londýně. Pro lepší představu Freudovy osobnosti uvidíte dokumentární filmy o jeho životním příběhu. Originální prvkem, který k Freudovi neodmyslitelně patřil, byla pohovka k rozmluvám s pacienty. Najdete ji v uměleckém provedení přímo venku před domem.

Od rodného domu Freuda je to k již zmíněnému náměstí pár minut pěšky. A stojí za to se sem vydat. Najdete například dům, ve kterém v 16. století zřejmě pobývala polská královna Anna Habsburská a zcela určitě pobělohorský správce Moravy, kardinál Ditrichštejn.

Wellness v Beskydech – záruka příjemného odpočinku

Wellness TroyerA nyní je čas podívat se na něco ze zcela jiného soudku, například z pivního. Do lašských pivních kúpelí v historickém městečku Štramberk se můžete po dlouhém dni chození bezstarostně naložit a užít si jedinečnou atmosféru. A když už ve Štramberku budete, můžete navštívit jedno z mnoha muzeí – třeba ojedinělou expozici zdejších významných rodáků v podobě voskových výjevů v životní velikosti.

Další možností kvalitního odreagování je například hotel Troyer v Trojanovicích. Wellness hotel roku 2012 Hotel Troyer nabízí relax v podhůří Pusteven. Hosté mohou využít bazén s protiproudem a hydromasážními tryskami, saunové centrum s třemi typy saun – infra kabinu, parní saunu a finskou saunu. Po saunování vás čeká příjemná relaxace s výhledem na Pustevny. Na bolavá záda či jiné neduhy pomohou různé druhy masáží.

Pokud vás neláká sladké nicnedělání, je tu ještě krytý bazén ve Frenštátě pod Radhoštěm. S malými dětmi je potom nejlepší volbou aquapark na Olešné. Velké množství atrakcí spolehlivě zabaví i ty nejaktivnější. Dospělí zatím mohou vyzkoušet saunový svět nebo některou z masáží.

Naše tipy jsou jenom výtažkem z celé řady zážitků, které vás v Beskydech čekají. Tak je neváhejte vyzkoušet a udělat si tak pohodu v nepohodě špatného počasí. Vždyť s úsměvem vypadá všechno lépe. A navíc, Valašsko je vždy kouzelné – když svítí slunce i pokud je sychravo a v lesích se valí mlhy.