Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Park historie v Aši
Zdroj foto: mapy.cz, autor Alexej Kokorev
Příroda

Park historie v Aši

Park historie v Aši vznikl roku 2021 úpravou prostoru mezi ulicemi U Radnice, Na Příkopech, Kaplanka a Okružní. Nachází se v blízkosti radnice, na místě, kde v minulosti stával evangelický kostel či hřbitov.
Aši vznikl v roce 2021 unikátní park, který spojuje dávnou historii města a zelené plochy se sadovými úpravami. Park historie vznikl v blízkosti radnice, v prostoru mezi ulicemi U Radnice, Na Příkopech, Kaplanka a Okružní. Úpravy se týkaly například místa, kde stával evangelický kostel i hřbitov. Vznikly zde nejen zelené plochy s květinovými záhony, ale také naučné virtuální stezky, dětské hřiště v podobě lanového centra a visutá lávka pro pěší.

Díky naučné virtuální stezce se lidé budou moci „vrátit v čase“ například k největšímu ašskému evangelickému hřbitovu, kde byli pohřbeni všichni zakladatelé města, továrníci nebo starostové. Ten byl roku 1966 zlikvidován, ostatky byly vyvezeny na skládku a na místě vznikly tenisové kurty. Na jejich místě nyní vznikne pietní místo.
Součástí parku se stane i dětské hřiště v podobě lanového centra. To však bude uzavřené, proto se v něm budou moci návštěvníci pohybovat bez jištění. Součástí projektu byly i opravy kamenného mostu z roku 1724 a výstavba visuté lávky nebo chodníků.

Při pracích byl odkryt také vchod do starého sklepení. To je nezvykle rozsáhlé a město nyní zvažuje, zda a za jakých podmínek by jej bylo možné otevřít k prohlídkám.
 

3D bludiště, dětské hřiště a virtuální stezka

Prostor oživí do roku 2023 nové zábavní centrum pro děti. Přímo v parku to bude 3D bludiště a v sousední ulici Na Příkopech. Návštěvník vystoupá po schodišti do patra, kde jsou navrženy různé překážky včetně tří domků. Skrz ně může vyšplhat o patro výš, kde na něj čekají další překážky.

Neobvyklé bude i připravované dětské hřiště. Bude se skládat ze dvou částí s různými herními prvky. Obě části budou oddělené terénní vlnou, skrz kterou povede tunel. Ten obě části spojí a návštěvníci jím budou moci z jedné části do druhé volně procházet.

Virtuální naučná stezka připomene například jízdu Vlaku svobody či požár jedné z nejvýznamnějších památek města, evangelického kostela Nejsvětější Trojice.

Provozovatel

Ašské služby

U Radnice 1/2
352 01 Aš
Email:
infocentrum@info-...
WWW:
https://s-o-a.cz/...
WWW:
www.info-as.cz
GPS:
50,225718 12,186460
 
Region:
Karlovarský kraj
Oblast:
Západočeské lázně
Město:
Tipy na výlet:
Aš a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Bára Basiková a Basic Band

Na pátek 24. února si do svého kalendáře určitě zapište: 20:00 hod. Bára Basiková a Basic Band v KC LaRitma.
Aš, Karlovarský kraj

David Koller

Jak prezentovat jednoho z nejznámějších muzikantů posledních 30 – ti let v ČR? Kdo by neznal zpěváka, skladatele, bubeníka Davida Kollera?
Aš, Karlovarský kraj

Zahájení lázeňské sezóny 2023 ve Františkových Lázních

Město Františkovy Lázně zahajuje již 230. lázeňskou sezónu. Při slavnostním zahájení se představí Františkovy Lázně na filmovém plátně a připomenou nám téměř stoleté výročí vzniku prvního snímku o městě.
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj

Chebský hrad – zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani se zimním období.
Cheb, Karlovarský kraj

Pomník náboženského reformátora Martina Luthera v Aši

Jediný pomník Luthera v bývalé monarchii se nachází ve městě Aš. Autorem dvoumetrové sochy je J. Rössner z Norimberka, nachází se v těsném sousedství památníku evangelického kostela.
Aš, Karlovarský kraj

Městské muzeum v Aši

Muzeum bylo založeno roku 1892, vystavována byla především keramika, kroje, zbraně, obrazy a sbírky věnované občany města. Současnou podobu dostalo v roce 1966, kdy bylo přemístěno do "zámečku", empírové budovy postavené továrníkem Klaubertem na místě vyhořelého zámku Zedtwitzů na Mikulášském vrchu.
Aš, Karlovarský kraj

Kostel sv. Mikuláše v Aši

Pseudorenesanční katolický kostel sv. Mikuláše pochází ze 2. poloviny 19. století. Stavitelem byl architekt K. Wiedermannem z Františkových Lázní. Kostel byl vysvěcen pražským arcibiskupem, kardinálem Schwarzenbergerem 24. září 1872.
Aš, Karlovarský kraj

3D bludiště a dětské hřiště v Aši

Lanové bludiště a dětské hřiště se nachází v ašském Parku historie. Jedná se o cesty nad zemí (určené dětem), které vedou mezi stromy a jsou naprosto bezpečné.
Aš, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Útulna Krásná na Ašsku

Všem poutníkům a turistům je v obci Krásná na Ašsku k dispozici krásná dřevěná útulna, kde mohou složit hlavu nebo přečkat nepřízeň počasí.
Krásná, Karlovarský kraj

Bistro Fichtl Aš

Každý týden nové menu, čerstvé a kvalitní suroviny. Pečeme a vaříme si sami. Přídavkem si můžete užívat výhledy na vernéřovské kopce a rybníky.
Aš, Karlovarský kraj

Kavárna LP Vintage Coffee Bartákovi

Máte chuť na skvělou a kvalitní kávu, domácí zákusky, či chcete jen tak posedět v příjemném rodinném prostředí? Zastavte se v LP Vintage Coffee Bartákovi v Podhradí u Aše.
Aš, Karlovarský kraj

Bistro Fichtl ve Vernéřově u Aše

Každý týden nové menu, čerstvé a kvalitní suroviny. Pečeme a vaříme si sami. Přídavkem si můžete užívat výhledy na vernéřovské kopce a rybníky.
Aš, Karlovarský kraj