Nový Jičín
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Nový Jičín

Nový Jičín proslul jako město klobouků a historických památek. Pokrývky hlavy nejrůznějších stylů a tvarů si vyzkoušíte v Návštěvnickém centru na Masarykově náměstí. Kloboukům je zasvěcena také muzejní expozice v nedalekém Žerotínském zámku. Za pozornost stojí i samotné náměstí s množstvím renesančních a barokních domů s podloubími.

Co musíte vidět ve městě klobouků

expozice kloboukůNechte na hlavě – tak se jmenuje expozice unikátních klobouků, čepic a čapek, kterou pro návštěvníky připravilo Muzeum Novojičínska v interiérech renesančního zámku. Na více než dvě stě let trvající tradici výroby pokrývek hlavy pamatuje také Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí, zkoušírnami reálných i virtuálních klobouků, tvůrčím ateliérem a dětským koutkem.

Ve zkoušírnách se přesvědčíte o pravdivosti tvrzení, že na každou hlavu se najde klobouk. K vyzkoušení je jich nepřeberné množství. V nejslušivějším modelu se můžete vyfotit a snímek poslat přátelům a známým jako originální pozdrav z výletu. Bez jedinečného suvenýru neodejdete ani z ateliéru, kde si podle vlastní fantazie ozdobíte miniklobouček vytvarovaný na unikátním parním stroji.
 

Koho byste měli znát aneb generál z písničky

expozice LaudonPamětní deska na domě, v němž sídlí Návštěvnické centrum, připomíná, že tady roku 1790 zemřel generál Ernst Gideon Laudon. Mnoho lidí jej zná pouze z populární odrhovačky „generál Laudon jede skrz vesnici…“, ale vězte, že šlo o jednoho z nejslavnějších vojevůdců 18. století, jenž v císařských službách Marie Terezie a Josefa II. svedl mnoho vítězných bitev, zejména s Pruskem a Osmanskou říší.

Návštěvu Laudonovy expozice ocení dospělí stejně jako děti. Vždyť kde jinde si můžete vyzkoušet vojenskou výzbroj a výstroj a zároveň vystřelit z interaktivního děla, jediného svého druhu v Česku? Unikátem je rovněž třímetrové ozvučené diorama s více než 500 cínovými vojáčky, připomínající bitvu u Domašova, v níž zvítězilo právě Laudonovo vojsko. A co teprve generálovo jezdecké sousoší v životní velikosti, které se pyšní titulem „Největší české sousoší vytvořené 3D tiskem“...
 

Cestovatelská potěšení a odpočinek

zámek KunínOblíbený výletní cíl v blízkém okolí Nového Jičína představuje zřícenina hradu Starý Jičín, tyčící se na kopci jihozápadně od města; kromě stylové restaurace můžete navštívit hradní věž s kruhovým výhledem do kraje. Jen kousek odtud leží další šlechtické sídlo, barokní zámek v Kuníně. S láskou tady pečují o vše, co připomíná bývalou majitelku, Marii Walburgu hraběnku z Truchsess-Waldburg-Zeilu. Její zámeckou školu navtěvoval i pozdější Otec národa František Palacký.  

Pro zážitkové aktivity není nutné Nový Jičín vůbec opouštět – stačí vydat se do jeho okrajových částí. Třeba na Hermelín ranč, jehož název je odvozen od chovu hnědě nebo černě skvrnitých běloušů. Jejich krásu nemusíte jen obdivovat, můžete se na nich projet nebo si rovnou udělat „koňský řidičák“. Koní, ale i vzácného plemene Valašská ovce a spousty dalších domácích zvířat si užijete na rodinné farmě Bludička v místní části Bludovice – hezky po venkovsku se tady i najíte...

Turistická informační centra


Bazén Nový Jičín

Bazén Nový Jičín

Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
Amfiteátr Skalky v Novém Jičíně

Amfiteátr Skalky v Novém Jičíně

Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
Cyklostezka Koleje u Nového Jičína

Cyklostezka Koleje u Nového Jičína

Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace

Srub U medvěda

Srub U medvěda

Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
Penzion a kavárna U Holubů Nový Jičín

Penzion a kavárna U Holubů Nový Jičín

Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
Penzion U Haitlů

Penzion U Haitlů

Nový Jičín, Moravskoslezský kraj