Úvod > Aktuality > Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy
Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy

Vydáno 5. srpna 2021
Do konce léta 2021 pro vás Železniční společnost Tanvald připravuje ještě tři nostalgické jízdy. Těšit se můžete na unikátní ozubnicové lokomotivy, historické vozy, barový vůz i historický motorový vůz. Na některých nostalgických jízdách se můžete svézt vlakem s parní lokomotivou. Na první akci se vypravte už tuto sobotu 7. srpna.

Zubačka TanvaldTak jako každoročně, i letos bude během akcí připraven zajímavý doprovodný program na nádraží v Kořenově. Prohlédnete si Muzeum ozubnickové dráhy a v provozu bude též úzkorozchodná důlní železnice.

Zvláštní vlaky mezi Tanvaldem a Kořenovem bude tvořit historický motorový M240.056 „Singrovka“, vozy Balm a ozubnicová lokomotiva T426.0 „Rakušanka“, mezi Kořenovem a Harrachovem bude jezdit ozubnicová lokomotiva T426.0 „Rakušanka“ s vozy Balm, a historickým motorovým vozem M131.1541 „Hurvínek“.
Ve směru od Liberce se na Zubačku můžete vypravit zvláštním vlakem s motorovou lokomotivou 750.308 „Brejlovec“ a vozy Balm. Jízdenky do zvláštních vlaků koupíte v den akce v předprodeji na nádraží v Tanvaldě nebo přímo ve zvláštních vlacích. Budete odbaveni historickými lepenkovými jízdenkami i průvodčími v historických uniformách.
 

Modelový den na Zubačce první srpnovou sobotu

První srpnová akce na Zubačce vždy patřila železničním modelům. Ani letos tomu nebude jinak – 7. srpna 2021 se uskuteční Modelový den na Zubačce. V Kořenově bude velká výstava železničních modelů, chybět nebudou zvláštní vlaky vedené ozubnicovou lokomotivou. Ve Výtopně Kořenov či v železničním voze si můžete prohlédnout železniční modely i modelová kolejiště velikostí N, TT, H0 či G. Chybět nebudou ani železniční stanice Kořenov a Dolní Polubný ve velikosti TT.  Vstupné do Výtopny Kořenov bude dobrovolné.

I tentokrát bude na nádraží v Kořenově připraven zajímavý doprovodný program – bude připraveno bohaté občertsvení, otevřeno bude Muzeum ozubnicové dráhy a v provozu budou historická drezína či úzkorozchodná důlní železnice. Na Jizerku a Příchovice vás zaveze historický autobus.
 

Borůvková sobota

borůvkyV sobotu 21. srpna 2021 se bude konat tradiční a velmi oblíbená akce Borůvková sobota na Zubačce. Na trati budou motorová ozubnicová lokomotiva T426.0, motorový vůz M240.056, vozy Balm a Balm Bistro. Na nádraží v Kořenově budou připraveny borůvkové hody. Na peronu budou k mání borůvkové knedlíky, borůvkové koláče všech velikostí, nebudou chybět ani oblíbené koblížky nebo zmrzlina. K pití bude borůvkové pivo, borůvkové víno či pravá borůvkovice.

Ve směru od Liberce se na Zubačku můžete vypravit historickou tramvají a historickým autobusem. Boveraclub vypraví na trať mezi Libercem a Jabloncem historickou tramvaj, mezi Jabloncem, Tanvaldem a Kořenovem pojede historický autobus.
 

Bramborové ukončení sezóny

ZubačkaJednou z posledních akcí na Zubačce bude Bramborová sobota, která proběhne 25. září. Příchozí se mohou těšit na zvláštní vlaky u příležitosti ukončení muzejní sezóny a zvláštní vlaky na trase TanvaldKořenov a zpět. Nebudou chybět vozidla T426.0, motorový vůz M240.056, vozy Balm Bistro, Balm.

V rámci doprovodného programu se můžete těšit na bramborové speciality, historický autobus KořenovJizerka / Příchovice U Čápa a zpět nebo jízdy důlního vláčku.
Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z "Nostalgických jízd" – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Bramborové ukončení sezóny na Zubačce

25.9.
Bramborové ukončení sezóny na Zubačce

I na rok 2021 připravuje Železniční společnost Tanvald akce na jediné české ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova a Harrachova.

Výtopna Kořenov

Výtopna Kořenov

Kořenovská výtopna byla vybudována v roce 1903 jako součást technického zázemí ozubnicové železniční tratě z Tanvaldu do Kořenova a dále do Hirschbergu v Dolním Slezsku (dnes Jelenia Góra).

Další aktuality

13.9.
2021
Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
9.9.
2021
Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!

Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty
9.9.
2021
Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Památky
9.9.
2021
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Příroda