Úvod > Aktuality > Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy
Zážitky

Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy

  • Vydáno5. srpna 2023
Do konce léta 2023 pro vás Železniční společnost Tanvald připravuje ještě čtyři nostalgické jízdy. Těšit se můžete na unikátní ozubnicové lokomotivy, historické vozy, barový vůz i historický motorový vůz. Na některých nostalgických jízdách se můžete svézt vlakem s parní lokomotivou. Na první akci se vypravte už tuto sobotu 5. srpna.

zubačkaTak jako každoročně, i letos bude během všech akcí připraven zajímavý doprovodný program na nádraží v Kořenově. Prohlédnete si Muzeum ozubnicové dráhy a v provozu bude též úzkorozchodná důlní železnice. Zvláštní vlaky mezi Tanvaldem a Kořenovem bude tvořit ozubnicová lokomotiva T426.0 „Rakušanka“, vozy Balm a historický motorový  vůz M240.056 „Singrovka“. Mezi Kořenovem a Harrachovem bude jezdit motorová lokomotiva T478.2006 „Zamračená“ s vozy Balm. Jízdenky do zvláštních vlaků koupíte v den akce v předprodeji na nádraží v Tanvaldě nebo přímo ve zvláštních vlacích. Budete odbaveni historickými lepenkovými jízdenkami i průvodčími v historických uniformách.

 

Modelový den na Zubačce první srpnovou sobotu

modely zubačkaPrvní srpnová akce na Zubačce vždy patřila železničním modelům. Ani letos tomu nebude jinak – 5. srpna 2023 se uskuteční Modelový den na Zubačce, letos ve znamení 60 let od obnovení provozu železnice Kořenov – Harrachov 1963. V Kořenově bude velká výstava železničních modelů, chybět nebudou zvláštní vlaky vedené ozubnicovou lokomotivou. Ve Výtopně Kořenov či v železničním voze si můžete prohlédnout železniční modely i modelová kolejiště velikostí N, TT, H0 či G. Chybět nebudou vláčky Merkur Train či železniční stanice Kořenov a Dolní Polubný ve velikosti TT. Vstupné do Výtopny Kořenov bude dobrovolné. I tentokrát bude na nádraží v Kořenově připraven zajímavý doprovodný program – bude připraveno bohaté občertsvení, otevřeno bude Muzeum ozubnicové dráhy a v provozu budou historická drezína či úzkorozchodná důlní železnice. Na Jizerku a do Příchovic vás zaveze historický autobus.
 

Borůvková sobota

borůvkyV sobotu 19. srpna 2023 se bude konat tradiční a velmi oblíbená akce Borůvková sobota na Zubačce. Na trati budou motorová ozubnicová lokomotiva T426.0, motorový vůz M240.056, vozy Balm a Balm Bistro. Na nádraží v Kořenově budou připraveny borůvkové hody. Na peronu budou k mání borůvkové knedlíky, borůvkové koláče všech velikostí, nebudou chybět ani oblíbené koblížky nebo zmrzlina. K pití bude borůvkové pivo, borůvkové víno či pravá borůvkovice. Ve směru od Liberce se na Zubačku můžete vypravit historickou tramvají a historickým autobusem. Boveraclub vypraví na trať mezi Libercem a Jabloncem historickou tramvaj, mezi Jabloncem, Tanvaldem a Kořenovem pojede historický autobus.
 

Bramborová sobota

ZubačkaJednou z posledních akcí na Zubačce bude Bramborová sobota, která proběhne 24. září. Příchozí se mohou těšit na zvláštní vlaky u příležitosti ukončení muzejní sezóny a zvláštní vlaky na trase TanvaldKořenov a zpět. Nebudou chybět vozidla T426.0, motorový vůz M240.056, vozy Balm Bistro, Balm. V rámci doprovodného programu se můžete těšit na bramborové speciality, historický autobus KořenovJizerka / Příchovice U Čápa a zpět nebo jízdy důlního vláčku. Bližší informace k akcím jsou k dispozici na webových stránkách zubacka.cz, facebooku či instragramu pořadatele.
 

Ukončení sezóny na ozubnicové dráze

zubačkaNostalgickými jízdami na státní svátek 28. 10. 2023 Zubačka ukončí letošní sezónu. Soupravu zvláštních vlaků na ozubnicové trati mezi Tanvadem, Kořenovem a Harrachovem bude tvořit motorová ozubnicová lokomotiva ř. T426.0, historický motorový vůz M240.056 a historické vozy Balm. Po celý den bude otevřeno i Muzeum ozubnicové dráhy, kde také můžete zakoupit upomínkové předměty ze Zubačky. Bohaté občertsvení po celý den je samozřejmostí – pivo, limonáda i klobásy.

Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše. Unikátní zubačka slouží lidem od roku 1902. Sedm kilometrů dlouhá trať si vyžádala proražení 4 tunelů, mnoha skalních zářezů a výstavbu několika mostů. Trať postavila společnost Liberecko-jablonecké dráhy především jako spojku Liberecka a Dolního Slezska, odkud se do průmyslového kraje vozily hlavně nerostné suroviny. Z Kořenova pokračovala trať do Jelenie Góry, tehdejšího Hirschbergu. Trať tak tehdy spojila rakousko-uherské a pruské železnice. Vlaky tu dlouho jezdily přes hranice, trať byla až do Kořenova elektrifikovaná a jezdily po ní na tehdejší dobu velmi moderní soupravy. V době největší slávy jezdil přímý expres "Rübezahl" (Krakonoš) z Kořenova do polské Wroclawi. Provoz přes hranice skončil po druhé světové válce, dnes vlak pokračuje i do nedaleké Szklarské Poręby.
Ukončení sezóny na Zubačce

28.10.
Ukončení sezóny na Zubačce

Železniční společnost Tanvald vypraví dva páry ozubnicových vlaků na trať Tanvald – Kořenov – Harrachov.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Výtopna Kořenov

Výtopna Kořenov

Kořenovská výtopna byla vybudována v roce 1903 jako součást technického zázemí ozubnicové železniční tratě z Tanvaldu do Kořenova a dále do Hirschbergu v Dolním Slezsku (dnes Jelenia Góra).

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z nostalgických jízd – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Další aktuality

Ještěd slaví padesátiny! Připomeňte si jeho historii zajímavou výstavou

Letos Ještěd slaví celých 50 let své existence. V lednu 1963 vyhořela původní horská chata s hotelem a po rozhodnutí zbořit zbytek této stavby se otevřela cesta k postavení nové stavby. Realizace projektu unikátní moderní budovy architekta Karla Hubáčka se však potýkala s řadou problémů. Dokončení celé stavby a její předání se tak opozdilo o několik let až do září 1973. Severočeské muzeum v Liberci zve zájemce na zajímavou výstavu k padesátému výročí otevření horského hotelu a vysílače Ještěd, která je přístupná již jen do poloviny října 2023.
Liberecký kraj | Kultura

Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu

Tradiční posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, které se tentokrát bude konat předposlední zářijovou sobotu 23. září 2023, pořádá Muzeum Českého ráje v Turnově a Spolek přátel Muzea Českého ráje. Připraveny jsou také tvůrčí dílny, které budou opět pestré, aby se jich mohli zúčastnit všichni zájemci – malí i velcí. Chybět nebude ani tradiční jarmark a posvícenské občerstvení. Letos bude akce obohacena o Loutkářskou pouť.
Liberecký kraj | Kultura

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 17. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 16. a 17. září 2023 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.
Liberecký kraj | Kultura

Objevte tajemná místa Jizerských hor

Turistický region Jizerské hory připravil pro malé a velké návštěvníky soutěž pod názvem Tajemná místa Jizerských hor. Osm zajímavých, tajemných a hlavně méně známých míst v Jizerských horách je označeno malou kovovou volně přístupnou známkou. Ten kdo navštíví všech osm míst, dostane penízek víly Izeríny.
Liberecký kraj | Příroda

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 2. září 2023 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
Liberecký kraj | Zážitky

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 1. – 2. září 2023 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na Annu K., Michala Hrůzu, Tomáše Kluse, skupinu Kryštof, Mirai, Kabát a spoustu dalších muzikantů. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
Liberecký kraj | Kultura

Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny

Počasí je v těchto dnech jako na houpačce – tropická vedra střídají dny, kdy často svetr nestačí. Vyzrát na zimu, bouřky a přeháňky můžete jednoduše: objednejte si prohlídku sklárny. Budete schovaní pod střechou, zahřejete se a ještě se dozvíte spousty zajímavostí o řemesle, ve kterém Česko odedávna hrálo prim. Tentokrát necháme stranou sklářská muzea plná křehké krásy a podíváme do skutečných hutí, kde žhnou pece a skláři pracují se žhavou sklovinou. Někde si dokonce vyzkoušíte řemeslo na vlastní pusu a ruce!
Liberecký kraj | Kultura

Na výlet za přírodou do Klokočských skal

Půvabná poklidná ves Klokočí leží na úpatí Klokočských skal v Českém ráji. Kromě zachovalých roubených chaloupek přitahuje turisty i svou výbornou polohou, která dobře umožňuje podniknout výlet do Klokočských nebo Betlémských skal, k pozůstatkům skalního hradu Frýdštejn nebo asi na 5 kilometrů vzdálený vrch Kozákov s rozhlednou.
Liberecký kraj | Zážitky