Úvod > Aktuality > Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy
Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy

  • Vydáno2. srpna 2022
Do konce léta 2022 pro vás Železniční společnost Tanvald připravuje ještě tři nostalgické jízdy. Těšit se můžete na unikátní ozubnicové lokomotivy, historické vozy, barový vůz i historický motorový vůz. Na některých nostalgických jízdách se můžete svézt vlakem s parní lokomotivou. Na první akci se vypravte už tuto sobotu 6. srpna.

Zubačka TanvaldTak jako každoročně, i letos bude během akcí připraven zajímavý doprovodný program na nádraží v Kořenově. Prohlédnete si Muzeum ozubnickové dráhy a v provozu bude též úzkorozchodná důlní železnice. Zvláštní vlaky mezi Tanvaldem a Kořenovem bude tvořit ozubnicová lokomotiva T426.0 „Rakušanka“, vozy Balm a historický motorový  vůz M240.056 „Singrovka“. Mezi Kořenovem a Harrachovem bude jezdit motorová lokomotiva T478.2006 „Zamračená“ s vozy Balm. Jízdenky do zvláštních vlaků koupíte v den akce v předprodeji na nádraží v Tanvaldě nebo přímo ve zvláštních vlacích. Budete odbaveni historickými lepenkovými jízdenkami i průvodčími v historických uniformách.

 

Modelový den na Zubačce první srpnovou sobotu

První srpnová akce na Zubačce vždy patřila železničním modelům. Ani letos tomu nebude jinak – 6. srpna 2022 se uskuteční Modelový den na Zubačce, letos ve znamení 60 let ozubnicových lokomotiv T 426.0. V Kořenově bude velká výstava železničních modelů, chybět nebudou zvláštní vlaky vedené ozubnicovou lokomotivou. Ve Výtopně Kořenov či v železničním voze si můžete prohlédnout železniční modely i modelová kolejiště velikostí N, TT, H0 či G. Chybět nebudou vláčky Merkur Train či železniční stanice Kořenov a Dolní Polubný ve velikosti TT. Vstupné do Výtopny Kořenov bude dobrovolné. I tentokrát bude na nádraží v Kořenově připraven zajímavý doprovodný program – bude připraveno bohaté občertsvení, otevřeno bude Muzeum ozubnicové dráhy a v provozu budou historická drezína či úzkorozchodná důlní železnice. Na Jizerku a do Příchovic vás zaveze historický autobus.
 

Borůvková sobota

borůvkyV sobotu 20. srpna 2022 se bude konat tradiční a velmi oblíbená akce Borůvková sobota na Zubačce. Na trati budou motorová ozubnicová lokomotiva T426.0, motorový vůz M240.056, vozy Balm a Balm Bistro. Na nádraží v Kořenově budou připraveny borůvkové hody. Na peronu budou k mání borůvkové knedlíky, borůvkové koláče všech velikostí, nebudou chybět ani oblíbené koblížky nebo zmrzlina. K pití bude borůvkové pivo, borůvkové víno či pravá borůvkovice. Ve směru od Liberce se na Zubačku můžete vypravit historickou tramvají a historickým autobusem. Boveraclub vypraví na trať mezi Libercem a Jabloncem historickou tramvaj, mezi Jabloncem, Tanvaldem a Kořenovem pojede historický autobus.
 

Bramborové ukončení sezóny

ZubačkaJednou z posledních akcí na Zubačce bude Bramborová sobota, která proběhne 24. září. Příchozí se mohou těšit na zvláštní vlaky u příležitosti ukončení muzejní sezóny a zvláštní vlaky na trase TanvaldKořenov a zpět. Nebudou chybět vozidla T426.0, motorový vůz M240.056, vozy Balm Bistro, Balm. V rámci doprovodného programu se můžete těšit na bramborové speciality, historický autobus KořenovJizerka / Příchovice U Čápa a zpět nebo jízdy důlního vláčku. Bližší informace k akcím jsou k dispozici na webových stránkách zubacka.cz, facebooku či instragramu pořadatele.
Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Bramborové ukončení sezóny na Zubačce

24.9.
Bramborové ukončení sezóny na Zubačce

I na rok 2022 připravuje Železniční společnost Tanvald akce na jediné české ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova a Harrachova. Těště se na zvláštní jízdy s ozubnicovou lokomotivou a bramborové hody v Kořenově.

Borůvková sobota na Zubačce

20.8.
Borůvková sobota na Zubačce

I na rok 2022 připravuje Železniční společnost Tanvald akce na jediné české ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova a Harrachova. Těšit se můžete na zvláštní jízdy s ozubnicovou lokomotivou a borůvkové hody v Kořenově.

Výtopna Kořenov

Výtopna Kořenov

Kořenovská výtopna byla vybudována v roce 1903 jako součást technického zázemí ozubnicové železniční tratě z Tanvaldu do Kořenova a dále do Hirschbergu v Dolním Slezsku (dnes Jelenia Góra).

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z "Nostalgických jízd" – na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.