!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy
Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy
"> "> "> "> "> Den Norska na Zubacce a výstava železnicních modelu a kolejišt
Zážitky

Zubačka v Tanvaldu láká na nostalgické jízdy

Vydáno 29. července 2020
Do konce léta 2020 pro vás Železniční společnost Tanvald připravuje ještě tři nostalgické jízdy. Těšit se můžete na unikátní ozubnicové lokomotivy, historické vozy, barový vůz i historický motorový vůz. Na některých nostalgických jízdách se můžete svézt vlakem s parní lokomotivou. Na první akci se vypravte už tuto sobotu 1. srpna.

Zubačka TanvaldTak jako každoročně, i letos bude během akcí připraven zajímavý doprovodný program na nádraží v Kořenově. Prohlédnete si Muzeum ozubnickové dráhy a v provozu bude též úzkorozchodná důlní železnice.

Zvláštní vlaky po nejstrmější české trati bude dopravovat jedna ze dvou dochovaných unikátních motorových ozubnicových lokomotiv řady T426.0 přezdívaných „Rakušanka“. Ve zvláštních vlacích budou řazeny osobní vozy Balm z 60. let 20. století včetně historického motorového vozu M240.056 přezdívaného „Singrovka“ a bufetového vozu Balm Bistro. Na některých akcích se ukáže parní lokomotiva 310.0134 přezdívaná „Kafemlejnek“ či další historická vozidla.

Jízdenky na zvláštní vlaky Železniční společnosti Tanvald si můžete zakoupit přímo ve vlaku nebo na nádraží v Tanvaldě.
 

Modelový den na Zubačce první srpnovou sobotu

První srpnová akce na Zubačce vždy patřila železničním modelům. Ani letos tomu nebude jinak - 1. srpna 2020 se uskuteční Modelový den na Zubačce. V Kořenově bude velká výstava železničních modelů, chybět nebudou zvláštní vlaky vedené ozubnicovou lokomotivou. Ve Výtopně Kořenov či v železničním voze si můžete prohlédnout železniční modely i modelová kolejiště velikostí N, TT, H0 či G. Chybět nebudou ani železniční stanice Kořenov a Dolní Polubný ve velikosti TT.  Vstupné do Výtopny Kořenov bude dobrovolné.  V promítacím sále nádraží Kořenov bude nejen pro děti připraveno divadelní představení Trápení chameleona Leona.

I tentokrát bude na nádraží v Kořenově připraven zajímavý doprovodný program - bude připraveno bohaté občertsvení, otevřeno bude Muzeum ozubnicové dráhy a v provozu budou historická drezína či úzkorozchodná důlní železnice. Na Jizerku a Příchovice vás zaveze historický autobus.
 

Borůvková sobota

borůvkyV sobotu 22. srpna 2020 se bude konat tradiční a velmi oblíbená akce Borůvková sobota na Zubačce. Na trati budou motorová ozubnicová lokomotiva T426.0, motorový vůz M240.056, vozy Balm a Balm Bistro. Na nádraží v Kořenově budou připraveny borůvkové hody. Na peronu budou k mání borůvkové knedlíky, borůvkové koláče všech velikostí, nebudou chybět ani oblíbené koblížky nebo zmrzlina. K pití bude borůvkové pivo, borůvkové víno či pravá borůvkovice.

Ve směru od Liberce se na Zubačku můžete vypravit historickou tramvají a historickým autobusem. Boveraclub vypraví na trať mezi Libercem a Jabloncem historickou tramvaj, mezi Jabloncem, Tanvaldem a Kořenovem pojede historický autobus.
 

Bramborové ukončení sezóny

ZubačkaJednou z posledních akcí na Zubačce bude Bramborová sobota, která proběhne 26. září. Příchozí se mohou těšit na zvláštní vlaky u příležitosti ukončení muzejní sezóny a zvláštní vlaky na trase TanvaldKořenov a zpět. Nebudou chybět vozidla T426.0, motorový vůz M240.056, vozy Balm Bistro, Balm.

V rámci doprovodného programu se můžete těšit na bramborové speciality, historický autobus Kořenov – Jizerka / Příchovice U Čápa a zpět nebo jízdy důlního vláčku.
Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z "Nostalgických jízd" - na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. Samotné muzeum naleznete v budově bývalé železniční stanice Kořenov.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Výtopna Kořenov

Výtopna Kořenov

Kořenovská výtopna byla vybudována v roce 1903 jako součást technického zázemí ozubnicové železniční tratě z Tanvaldu do Kořenova a dále do Hirschbergu v Dolním Slezsku (dnes Jelenia Góra).

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Další aktuality

20.1.
2021
Objevte kouzlo bílé stopy v Lužických horách

Objevte kouzlo bílé stopy v Lužických horách

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
18.1.
2021
Na Vysokém hřebeni v Jizerkách si běžkaři pěkně zalyžují

Na Vysokém hřebeni v Jizerkách si běžkaři pěkně zalyžují

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
16.1.
2021
Na Jizerské magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!

Na Jizerské magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
7.1.
2021
Na Jizerské magistrále najdete krásně upravené běžkařské trasy

Na Jizerské magistrále najdete krásně upravené běžkařské trasy

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty