Úvod > Aktuality > Zapovězená halda Ema uvítá návštěvníky i na Nový rok
Památky

Zapovězená halda Ema uvítá návštěvníky i na Nový rok

  • Vydáno31. prosince 2022
Už 17. ročník novoročního výstupu na haldu Emu připravil na první den roku 2023 Klub českých turistů. Přestože uvnitř hlady hlušiny stále probíhá hoření, je ostravská dominanta zpřístupněna veřejnosti. Všichni milovníci dalekých rozhledů tak mohou na umělý kopec vystoupat a užít si fenomenální výhledy na město z 315 výškových metrů. Tradiční odznak opět bude v nové barevné verzi a nově také s ročníkem – 2023.
Při novoročním výstupu si zájemci budou moci jako tradičně koupit odznaky Halda Ema. Nikdo se nemusí obávat, výstup na vrchol haldy Ema je bezpečný. Trasu si mohou účastníci zvolit podle vlastní volby. Organizátoři doporučují využít žlutou turistickou značku od Divadla Antonína Dvořáka, případně se lidé mohou na haldu vydat od ostravské zoologické zahrady. Akce se koná 1. ledna od 8:00 do 13:00 hodin, cílem individuálního výstupu jerchol haldy Ema .

Účastníci novoročního výstupu obdrží diplom i pamětní razítko a navíc si budou moci prohlédnout Ostravu z jejího nejvyššího bodu (315 m. n. m). Trasu si můžete zvolit dle vlastního uvážení, v cíli (pod vrcholem haldy u tabule NS) byste měli být od 9:00 do 14:00 hodin. Odměnami příchozím budou pamětní razítko, diplom i jedinečný pohled na město. K prodeji pořadatelé každoročně nabízejí speciální odznaky.

Jediná halda kuželového typu na Ostravsku ční nad samým centrem moravskoslezské metropole. Její červený vrchol tvoří cca 28 milionů tun prohořelé hlušiny z dolu Trojice. V šedesátých letech došlo ke vznícení nitra haldy, a ta hoří dodnes. Teploty uvnitř kopce dosahují až 1500 °C. Turisté sem mohou vystoupat běžně na vlastní nebezpečí po neaktivní severní straně kopce. Na odval se turisté dostanou z naučné stezky buď od Divadla Antonína Dvořáka nebo přímo od zoologické zahrady. Start pochodu je libovolný, pořadatelé doporučují jít po žluté turistické značce od divadla. Rekordní počet novoročních účastníků pochodu zaznamenali pořadatelé v roce 2013, to se na Emu vydalo 1065 novoročních turistů – podaří se tento rekord letos překonat?
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Halda Ema v Ostravě – jedinečný pohled na město

Halda Ema v Ostravě – jedinečný pohled na město

Halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, kterou hrabě Wilczek založil roku 1861. Původně halda dosahovala výšky 327 metrů, ale prohořením se snížila. Halda měla být zlikvidována, dnes je však památkově chráněna a poskytuje fonomenální výhledy na město.

Další aktuality

Moravskoslezský kraj: industriální dědictví, tradiční řemesla a Technotrasa

Řada míst Moravskoslezského kraje připomíná technickou zručnost a řemeslnou minulost severní Moravy a Slezska. S portálem Kudy z nudy se podíváte jak do technických památek, kde se interaktivní formou představují tradiční řemesla, tak do míst, která průmyslem stále žijí.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

20 tipů, kam za kouzlem zimy v Jeseníkách

Při toulkách přírodou Jeseníků objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Díky mrazu se vodopády přemění na ledopády, v Karlově Studánce dokonce každoročně vzniká ledotrysk! Nemluvě o krásných trasách na běžky, které mnohdy vedou místy, která jsou v létě obtížněji dostupná. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy nádhernými Jeseníky!
Moravskoslezský kraj | Příroda

Lyžování v Ostravě? Klidně i 365 dnů v roce!

Za lyžařskými zážitky nemusíte vždy nutně na svahy hor. V Ostravě najdete místo, kde si zatrénujete po celý rok. Samozřejmě vás pozveme i do míst, která nejsou od slezské metropole vzdálená a Ostraváci je mají na dosah ruky. Užijte si lyžařské zážitky na Ostravsku!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Bílé výlety: po Bílých mostech třeba do Bílé nebo do Bílých Karpat

Bílé cestování k zimě patří: bílé jsou zasněžené svahy hor i sjezdovky, běžkaře zase lákají bílé stopy. Pojďte se na tu bílou podívat zblízka s portálem Kudy z nudy: co myslíte, kolik bílých míst vypátráme v mapách v době, kdy už bylo všechno prozkoumáno, zmapováno, změřeno a probádáno?
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty