Úvod > Aktuality > Zámek Sychrov otevřel návštěvníkům svůj park
Zámek Sychrov otevřel návštěvníkům svůj park
"> "> "> ">
Příroda

Zámek Sychrov otevřel návštěvníkům svůj park

Vydáno 14. dubna 2021
S ohledem na uvolnění pandemických opatření je od 13. dubna zpřístupněn areál zámeckého parku na Sychrově. Ten po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.
zámek sychrov – parkZámek Sychrov otevřel milovníkům přírody a památek svůj rozlehlý anglický park. Sychrovský areál je zpřístupněn denně (zatím) od 9:00 do 16:00 hodin, vstupenky se prodávají z okénka při vstupu do nádvoří. Vstupné do nádherného parku plného vzácných dřevin je 30 Kč pro dospělé, děti do šesti let mohou do světa zámecké zeleně vstoupit zdarma.

Jedná se o typický přírodně krajinářský park s průhledy do okolní krajiny, s několika romantickými stavbami, jak je Vodárenská věž z roku 1891, nedílná součást vodovodního systému v areálu zámku. V horní části věže se nachází mohutný rezervovár na vodu, která se přečerpávala z říčky Mohelky a byla dále rozváděna po parku.
 

Rohanská alej, stovky lip i kaštanovník jedlý

park sychrovKostru parku a obory tvoří původní porosty se starými stromy. Jednou ze tří páteřních os parku je tzv. Rohanská alej - soubor pyramidálních dubů, který není soustředěn nikde jinde v České republice. Unikátní příjezdová cesta lemovaná alejí 88 pyramidálních dubů pokračuje za branou dále do krajiny alejí 234 lip a je pohledově ukončena věží kostela ve vzdálených Jenišovicích.

Hned blízko zámku roste pěkná plodící metasekvoje tisovcovitá, zerav obrovský, směrem k oranžerii také liliovník tulipánokvětý. Z jehličnatých dřevin zde najdete například jedli kavkazskou, cypřišek hrachonosný, zerav obrovský se žlutavě až bělavě pruhovanými větévkami, borovici černou, nověji vysazené jedlovce kanadské a cypřišek hrachonosný s niťovitými převislými větvičkami. Z listnáčů a keřů si určitě všimnete kaštanovníku jedlého, čimišníku stromovitého a z novějších výsadeb javoru ginnala a staršího, velmi podobného javoru tatarského.
Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.