!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Za sklářskými mistry se vydejte do Jablonce nad Nisou

Za sklářskými mistry se vydejte do Jablonce nad Nisou

Vydáno 9. listopadu 2019 Kultura
Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pořádá o víkendu 9. a 10. listopadu 2019 akci s názvem Za sklářskými mistry. Ve vestibulu muzea tak v tyto dny probíhají ukázky výroby černé bižuterie a foukání figurek u kahanu. Při práci uvidíte opravdové mistry svého řemesla. Přijďte se podívat!
korálekČerná bižuterie zažila svou největší oblibu na přelomu 19. a 20. století, dnes se její výrobou zabývá jen pár lidí na světě. Jedním z nich je Vladimír Svatoň z Hádku nad Nisou. Šperky z černého skla sestavuje tradičními technologiemi. Musí si přitom vystačit s původními, ještě předválečnými polotovary, nové již nikdo nevyrábí. Ne snad proto, že by se to dnes neumělo, ale pro technologickou náročnost výroby, a tedy také značně vysokou cenu. Při své tvorbě tedy musí současní výrobci prokázat velkou kreativitu. Na širokém sortimentu, nabízeném třeba právě v muzeu, se ukazuje, že se jim to daří.

skleněná figurkaSklářským mistrem je bezpochyby také Karel Sobotka, držitel titulu Živnostník roku 2013. Jeho foukané figurky nesou chráněnou známku Český výrobek nebo Regionální produkt Český ráj. Snaží se, aby každá figurka měla své osobní kouzlo. Ať už kus, který dělá několik hodin či dní, nebo malý výrobek. V této práci nevyužívá pan Sobotka žádné formy. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu. 

Muzeum skla a bižuterie je otevřeno o víkendu od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné se platí jen do expozic, akce ve vestibulu je zdarma. Mistři skláři budou k zastižení do 16:00 hodin.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada - České sklo sedmi století. Vydejte se za třpytivou krásou!

Další aktuality

21.3.
2020
Muzejní krystal v Jablonci je dokončen

Muzejní krystal v Jablonci je dokončen

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
27.2.
2020
Tajemná Indonésie vás překvapí v libereckém Babylonu

Tajemná Indonésie vás překvapí v libereckém Babylonu

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura