Úvod > Aktuality > Jizerská 50 slaví 100 let Československa - přijďte na start v národních barvách

Jizerská 50 slaví 100 let Československa - přijďte na start v národních barvách

Vydáno 12. února 2018 Zimní sporty
Sněhem zaváté horské svahy, lesknoucí se neposkvrněnou bělobou. Ticho, jediný zvuk vydávají běžky opírající se do bílé stopy. I tak vypadá Jizerská 50. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Bedřichova a užijte si jedinečnou atmosféru nejoblíbenějšího běžkařského závodu Česka jako závodníci i jako diváci. V roce 2018 se uskuteční již 51. ročník slavného závodu. Závod v Jizerských horách startuje třetí únorový víkend v Bedřichově, tj. 16. až 18. února 2018.
Víkend od 16. do 18. února bude v srdci Jizerských hor již tradičně patřit běhu na lyžích. Uskuteční se tam čtvrtý závod seriálu SkiTour 2018 Jizerská 50, jehož skvělou atmosféru si každoročně užívají tisícovky běžkařů. Sláva závodu, který se letos uskuteční už po 51., přitom začala smutně. Roku 1970 se Jizerská 50 stala memoriálem expedice do Peru, při níž pod kamennou lavinou vyvolanou zemětřesením zahynulo 15 horolezců, kteří se čtyři měsíce před neštěstím českého závodu účastnili. Od té doby závod se výrazně proměnil a z akce nadšených horolezců vznikl doslova český fenomén. Do letošního ročníku je přihlášeno přes šest tisíc běžkařů. Podmínky jsou zatím vynikající, na horách leží víc než půl metru sněhu.
 

Tři dny plné běžkařského zápolení

Padesátikilometrová trať i letos zavede odhodlané závodníky na Jizerskou magistrálu. Hlavnímu závodu budou předcházet dvě kratší klání. V pátek 16. února se můžete zúčastnit velmi oblíbené soutěže Bedřichovská 30. Trasa vede k rozcestí U Buku, na Novou Louku, Kristiánov, Čihadla, ke Žďárku, na Hřebínek, na Olivetskou horu a k rozcestí Za přehradou.

Do bílé stopy se v soutěži Mini Jizerská však mohou v pátek od 10 hodin dopoledne podívat i malí lyžaři. Během pátečního večera pak proběhne slavnostní zahájení Jizerské 50, a to od 19:00 hodin. Jeho součástí je netradiční závod lyžníků, tedy lyžařů v historických kostýmech na starobylých lyžích.

O den později, tedy v sobotu 17. února, se potom uskuteční již tradiční sobotní Jizerská 25. Trasa závodu vede od Nové Louky přes Kristiánov, Čihadla, U Tetřeví boudy, Hřebínek, Olivetskou horu a vrací se zpět do Bedřichova. Předpokládaný čas ukončení závodu je ve 13 hodin.

Jizerská 50Hlavní závod Jizerská 50 proběhne v neděli 18. února a vytyčená trať je v klasickém duchu - startuje se od stadionu v Bedřichově, běží se na Olivetskou horu, Hřebínek (kde je občerstvení), přes Krásnou Máří, k bývalé Tetřeví boudě a na Čihadla. Trasa pak pokračuje na Knajpu a po Hřebenovce okolo pralesu Jizera na Hraniční (občerstvení) a po Jezdecké cestě na Jizerku (občerstvení). Z Jizerky vás pořadatelé poženou na Bukovec a po Hřebenovce potom na Smědavu (občerstvení). Tam pak číhá záludný kopec zpátky ke Knajpě a na Rozmezí, pak následuje dlouhý sjezd na Kristiánov (občerstvení) a Novou Louku. Odtud je to už jen kousek do cíle v Bedřichově.
 

Jizerská 50 slaví 100 let Československa - přijďte v národních barvách

běžkaři a vlajka_jizerská 50Dodržujete tradice, rádi podporujete české sportovce národními barvami, nevadí vám být lehce výstřední? Pak přesně pro vás je tu soutěž s oslavou 100 let od založení Československa, kterou pořadatelé Jizerské 50 podpoří během celého závodního víkendu. Zapojit se můžete i vy a za odměnu vyhrát roční předplatné MF Dnes.

A jak se zapojit? Stačí se na počest stoletého výročí Československa vyfotit v barvách naši státní vlajky. Ať už to bude vlaječka nakreslená na tváři či na těle, barevně sladěné oblečení nebo jen jednotlivé doplňky: klobouk, čepice, bunda, kalhoty, rukavice, boty nebo celá běžkařská souprava. Podmínka je jediná, součástí fotografie musí být barvy naší trikolory, červená, modrá a bílá. Pak už stačí fotku jen postnout na Instagramu s hashtagem #jiz50trikolora a autor fotky s nejvíce "srdíčky" získá roční předplatné MF Dnes.
 

190 km běžeckých tratí, to je Jizerská magistrála

JiterkaNa Jizerskou magistrálu se ale můžete vydat prakticky kdykoliv. Užijete si trať, na níž poběží závodníci Jizerské 50, nasadíte ale své vlastní tempo. A nemusíte se bát, že někde zapadnete. Úprava běžeckých tratí v Jizerských horáchnejdelší tradici v České republice, začalo se s ní v roce 1984. Obzvlášť o víkendu jsou všechny tratě krásně upraveny.

Pokud už jste se po nejoblíbenější běžkařské trase projeli, vězte, že jste určitě neviděli vše. Délka Jizerské magistrály je letos totiž přes 190 kilometrů, takže je tu stále co objevovat. Na výlet po Jizerských horách se můžete vydat z Bedřichova, ale i dalších oblíbených nástupních míst, jako jsou Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. K nejkrásnějším místům patří třeba okolí Kristiánova či Nové Louky.
Stadion Bedřichov

Stadion Bedřichov

Oblíbené nástupní místo Jizerské magistrály. Lze ho využít jako výchozí bod pro výlety na běžkách, na kole i pěšky.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Krásná Máří - jedna z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek

Krásná Máří - jedna z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek

Krásná Maří je jednou z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek. Nachází se nedaleko Tetřevích bud, na samém okraji severních svahů Jizerských hor, na dohled od jizerské magistrály.

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava je královnou mezi jizerskohorskými chatami, první zmínka o ní pochází z již roku 1814. Chata leží v nadmořské výšce 847 m u sezónně otevřené Smědavské silnice a tvoří významný turistický bod v Jizerských horách.

Horská stanice Knajpa

Horská stanice Knajpa

Kiosek stojí na křižovatce turistických cest na úpatí hory Jizery u rezervace Klečové louky. Německé jméno křižovatka dostala podle bývalé dřevorubecké chaty. Z vrcholových rašelinišť Na Knajpě odtékají vody do čtyř stran a dvou moří.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalovu chatu, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, užíval za první republiky Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil.

Další aktuality

15.2.
2019
Jizerská magistrála je na víkend skvěle připravena

Jizerská magistrála je na víkend skvěle připravena

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
5.2.
2019
Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
31.1.
2019
Ledová stěna v Liberci láká příznivce lezení na ledu

Ledová stěna v Liberci láká příznivce lezení na ledu

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
30.1.
2019
Zima v Jizerkách a na Ještědu: Jizerská 50, Cimrman a akce z lyží do bazénu

Zima v Jizerkách a na Ještědu: Jizerská 50, Cimrman a akce z lyží do bazénu

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty