Úvod > Aktuality > Výstava Jak Fingerhut k Náprstkovi přišel aneb 150 let Českého průmyslového muzea bude k vidění v Národním technickém muzeu už jen do 11. 8. 2013
Výstava Jak Fingerhut k Náprstkovi přišel aneb 150 let Českého průmyslového muzea bude k vidění v Ná
">
Kultura

Výstava Jak Fingerhut k Náprstkovi přišel aneb 150 let Českého průmyslového muzea bude k vidění v Národním technickém muzeu už jen do 11. 8. 2013

  • Vydáno7. srpna 2013
Výstava v Národním technickém muzeu je věnována činorodé osobnosti Vojty Náprstka (1826 – 1894) a je zaměřena na jeho počáteční sběratelské aktivity, které se pojily se snahou o osvětu v oblasti technických novinek v domácím – pražském prostředí. Základní inspirací pro shromažďování technických předmětů mu byl jeho téměř desetiletý americký pobyt, který mu dal v demokratické společnosti poznat výhody, které přináší osvobození od běžné rutinní práce důmyslně vymyšlenými stroji a strojky.
Po svém návratu do Prahy byl Náprstek zapojen do mnoha kulturně-společenských aktivit a mezi nimi byla i činnost pro Jednotu ku povzbuzení průmyslu v Čechách. Ta ho v roce 1862 vyslala jako svého zástupce na Světovou průmyslovou výstavu v Londýně, kde začal nakupovat první předměty pro zamýšlené průmyslové muzeum. Již z Prahy pak oslovoval krajany žijící v USA o pomoc s rozšiřováním technických sbírek a sám se pak ještě účastnil několika světových a hospodářských výstav, které po Londýnu následovaly. Založení pozdějšího Českého průmyslového muzea se ale nakonec stalo výhradně soukromou Náprstkovou záležitostí. Během druhé světové války převzalo technické sbírky Vojty Náprstka Technické muzeum, dnešní Národní technické muzeum.
 
Na výstavě tak můžete spatřit nejroztodivnější novinky druhé poloviny 19. století, kterými jsou například první šicí stroj dovezený do Čech značky Wheeler-Wilson, plátěná didaktická tabla ze světové výstavy v Londýně, dřevěné pračky, cestovní soupravy na čaj, šlehače, krouhače anebo past na mouchy s hodinovým strojkem. Ale seznámíte se také s životními peripetiemi a širokou aktivitou této mimořádné osobnosti.
 
Neváhejte a využijte poslední možnosti vidět tuto ojedinělou výstavu v Národním technickém muzeu v Praze na Letné.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.