Úvod > Aktuality > Vydejte se na Plavbu na sever do Žacléře – unikátní výstava trvá jen do konce srpna!
Vydejte se na Plavbu na sever do Žacléře - unikátní výstava trvá jen do konce srpna!
">
Kultura

Vydejte se na Plavbu na sever do Žacléře – unikátní výstava trvá jen do konce srpna!

  • Vydáno3. srpna 2017
Žacléřské muzeum pro vás připravilo velmi zajímavou výstavu, v níž poodkrývá tajemství jednoho fotoalba z roku 1928, které v muzeu leželo mnoho let nepovšimnuto. Díky němu se navrátíte do starých časů za černobílými snímky, které zachycují plavbu Alfreda a Luisy Taubových, majitelů sklárny Taube Vetter v Kamenickém Šenově. Ti se rozhodli pro dovolenkovou plavbu z Hamburku podél norského pobřeží na ostrov Špicberky. Že se nejednalo zrovna o pohodovou dovolenou zjistíte na místě. Dramatické dobrodružství nakonec vyvrcholilo záchranou posádky ruským ledoborcem...
Medvědi ŠpicberkyMohlo by se zdát, že jde o obyčejné rodinné album z dovolené, kdyby se nejednalo o plavbu lodí Monte Cervantes. Tu totiž během plavby v roce 1928 z hamburského přístavu na Špicberky podél norského pobřeží postihla havárie. Nešťastné zámořské lodi musel nakonec přispěchat na pomoc ruský ledoborec Krasin, který se právě vracel ze záchrany části Nobileho výpravy.

Ledoborec KrasinVe stejném období totiž ztroskotala při návratu ze severního pólu vzducholoď Italia s výpravou Umberta Nobileho. Ledoborec Krasin tuto výpravu zachránil, čímž získal celosvětovou známost a popularitu. Pár týdnů na to se Krasinu podařilo zachránit další "trosečníky", tentokrát ze zmiňovaného parníku Monte Cervantes při rekreační plavbě na Špicberky. Běžná turistická plavba se tak dostala na přední stránky bezpočtu světových tiskovin.

Kromě poutavých fotografií si budete moci vyzkoušet potápěčský skafandr, obdivovat pravou velrybí čelist, zkoumat pod mikroskopem špicberskou floru, prohlédnout si 3D aplikaci zachycující uvízlou část posádky vzducholodi Italia a naučíte se vázat uzly... Polární dobrodružství vás čeká v Městském muzeu Žacléř, a to do 31. srpna 2017.
Městské muzeum Žacléř

Městské muzeum Žacléř

Městské muzeum Žacléř se nachází na Rýchorském náměstí v památkově chráněné budově bývalého okresního soudu. Kromě stálé expozice, zaměřené na historii regionu, pořádá pravidelně tématické výstavy různého zaměření, workshopy, výtvarné dílny, Muzejní noc a další akce.