Úvod > Aktuality > Festival Za poklady Broumovska nabídne letní koncerty špičkových interpretů
Festival Za poklady Broumovska nabídne letní koncerty špičkových interpretů
">
Kultura

Festival Za poklady Broumovska nabídne letní koncerty špičkových interpretů

  • Vydáno25. června 2021
16. ročník letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska bude slavnostně zahájen v sobotu 26. června 2021 od 18 hodin v klášterním kostele sv. Vojtěcha v broumově. Festival nabídne celkem deset sobotních koncertů, které rozezvučí unikátní skupinu broumovských dientzenhoferovských kostelů. Vstupné na koncerty je dobrovolné, výtěžek putuje na péči o tyto architektonické unikáty.
Poklady BroumovskaVstupné na jednotlivé koncerty festivalu Za poklady Broumovska, které se konají o prázdninách, vždy v sobotu od 18 hodin v jednom z deseti místních kostelů, je stejně jako v předešlých letech dobrovolné. Výtěžek pak v závěru festivalu putuje na pomoc architektonicky unikátním kostelům, ve kterých se koncerty odehrávají. 

Série letních koncertů bude opět lákat na jedinečnou atmosféru barokních kostelů v chráněné krajinné oblasti Broumovska na severovýchodě Čech.

Za poklady BroumovskaProgram letošního ročníku nabídne rozmanité hudební zážitky, představí se Filharmonie Hradec Králové (26. 6.), Cimbálová muzika Milana Broučka (30. 7.) nebo Prague Cello Quartet (28. 9.). Chybět ovšem nebudou ani hosté ze zahraničí. Hlavní zahraniční hvězdou bude izraelský pianista Boris Giltburg (10.7.), přední interpret díla Sergeje Rachmaninova a vítěz jedné z nejprestižnějších soutěží královny Alžběty v Bruselu. Ze sousedních zemí přivítá festival polské The Six & Sax Duo (14. 8. – Magdalena Jakubska-Szymiec, saxofon, Grzegorz Szymiec, kytara) se soudobým polským programem, slovenské Moyzesovo kvarteto (21. 8.), nebo hornisty Jörga Brücknera z Německa a Szabolcse Zempléniho, Máté Harangoza, a Ágostona Márkuse z Maďarska (7. 8. 2021).
Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Broumovská skupina kostelů

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709-43.

Kostel sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích

Kostel sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích

Kostel sv. Jiří a Martina stojí na návrší nad řekou Stěnavou uprostřed hřbitova. Jedná se o jediný broumovský vesnický kostel, jehož plány nenačrtl žádný architekt z rodu Dientzenhoferů.

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Maří Magdalény tvoří výraznou dominantu obce Božanov. Barokní kostel byl postaven v letech 1735-1743 a je pravděpodobně dílem K. I. Dienzenhofera. Jeho zvláštností je především kruhový půdorys hlavní lodě a eliptický presbytář, na nějž navazuje hranolová věž.

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem. Jeho stavba byla zahájena roku 1726 a dokončena pravděpodobně o čtyři roky později. Za autora stavby se považuje Kilián Ignác Dientzenhofer.