Úvod > Aktuality > V plzeňské zoo se narodilo mládě nosorožce indického!
V plzeňské zoo se narodilo mládě nosorožce indického!
">
Příroda

V plzeňské zoo se narodilo mládě nosorožce indického!

  • Vydáno6. února 2017
Včera v noci, tedy 5. 2. 2017 ráno v 1: 03 přišla v zoologické zahradě v Plzni na svět samička indického nosorožce. Váží přibližně 47 kg, je tedy o něco drobnější, než byla před 3 lety Maruška. Manjula čekala mládě 485 dní. Samičku a mládě lze sledovat online na webových stránkách zoo.
Nosorožci PlzeňPorod byl velice rychlý a bezproblémový. Mládě je samička a je krásná a zdravá, obě zvířata jsou v pořádku. Mládě se velice rychle postavilo na nohy a od té doby pije. Pavilon nosorožců zůstane zhruba ještě jeden měsíc veřejnosti nepřístupný, ale už více než tři roky funguje on-line webová kamera na stránkách plzeňské zoo, která vede do boxu matky Manjuly, kde lze všechno pozorovat.

Indické nosorožce chová v této chvíli jen plzeňská zoo. Baabuu, Manjula a mládě jsou tak jediní tři indičtí nosorožci v ČR. Pro zhruba 1800 kilogramovou Manjulu, která se narodila v dubnu 2008 Tierparku v Berlíně a od dvou let je v Plzni, i pro samce Baabua je dnes narozené mládě druhým potomkem (prvním byla roku 2014 nosorožčí samička Maruška, která nyní žije v Touroparcu ve Francii). Baabuu, jemuž bude letos v listopadu 13 let, je s váhou 2300 kilogramů největší zvíře v plzeňské zoo.

Nosorožec indický, největší druh asijských nosorožců, obývá už jen tři tropické státy, a to národní parky a rezervace v severovýchodní Indii, Nepálu a Bhútánu. Celkově čítá světová populace těchto ohrožených savců kolem 2500 exemplářů. Ve 24 evropských zahradách jich žije přes 60. Jde o pohyblivé zvíře, které dokáže běžet až 40 kilometrů za hodinu.
Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.