Úvod > Aktuality > V Národním technickém muzeu si prohlédnete motocykly Ogar
V Národním technickém muzeu si prohlédnete motocykly Ogar
"> V Národním technickém muzeu si prohlédnete motocykly Ogar "> Výrobce stroju Ogar - pražská firma Autfit se v druhé polovine 30. let zaradila na tretí místo mezi nejvetší domácí výrobce motocyklu "> Pripomenout slávu zapomenuté znacky Ogar se pokouší velmi aktivní klub príznivcu techto stroju – Motoveteran klub Ogar
Kultura

V Národním technickém muzeu si prohlédnete motocykly Ogar

  • Vydáno16. listopadu 2013
Motoveterán klub Ogar a Národní technické muzeum uspořádaly výstavu připomínající 80. výročí zahájení výroby motocyklů značky Ogar. Od poloviny listopadu až do konce března 2014 je v Národním technickém muzeu vystaveno na dvě desítky motocyklů nesoucích toto jméno.
Moto OgarVýrobce strojů Ogarpražská firma Autfit se v druhé polovině 30. let zařadila na třetí místo mezi největší domácí výrobce motocyklů. Na rozdíl od vedoucích značek Jawa a ČZ se širokou paletou modelů různých kubatur se motocykly Ogar vyráběly pouze jako dvěstěpadesátky, ale zato ve třech odlišných modelech. V poválečných letech překotného budování socialismu byla firma Autfit spojena s Jawou a značka Ogar a na počátku 50. let vymizela. Motocykly se sice v původní továrně Ogar ve Strašnicích vyráběly i nadále, a to dokonce až do roku 1997, ale již pod značkou Jawa.

Připomenout slávu zapomenuté značky Ogar se pokouší velmi aktivní klub příznivců těchto strojů – Motoveteran klub Ogar. Díky spolupráci jeho členů s Národním technickým muzeem mohla vzniknout výstava mapující slavnou minulost této pražské firmy. Od poloviny listopadu až do konce března 2014 si tak můžete v Národním technickém muzeu prohlédnout na dvě desítky motocyklů nesoucích jméno Ogar. Vedle běžných sériových strojů je k vidění také řada unikátů, mezi nimiž jistě zaujme například motocykl z roku 1977 určený pro Mezinárodní motocyklovou šestidenní soutěž. Stroj vznikl více než 20 let po ukončení výroby motocyklů Ogar, důvodem byla potřeba doplnit náš tým o stroj jiné značky, nežli Jawa – staré dobré jméno Ogar tak bylo po dvou desetiletích znovuoživeno.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.