Úvod > Aktuality > V liberecké botanické zahradě vykvetl tropický Modrý pavouk
V liberecké botanické zahradě vykvetl tropický Modrý pavouk
">
Příroda

V liberecké botanické zahradě vykvetl tropický Modrý pavouk

  • Vydáno1. června 2017
Botanická zahrada v Liberci se může pochlubit unikátním leknínem Blue Spider, který v České republice pravděpodobně nikdo jiný nemá. Právě v těchto dnech jej můžete spatřit v plném květu v pavilonu L. Jedná se o modrofialový leknín s květy, které budou mít v budoucnu i třicet centimetrů v průměru.
LeknínVždy na přelomu května a června se v liberecké Botanické zahradě otevírá pavilon L, kde rostou mimo jiné lekníny viktorie královské. Ty zatím svými rozměry návštěvníky neohromí, neboť rostlinky jsou zatím mladé a ve vývinu. Zaručeně zde však potkáte úplnou novinku v ČR: leknín „Blue Spider“. Jen tropické lekníny mohou být modré, tenhle je však úchvatně modrý! Své jméno "Modrý pavouk" dostal podle zajímavé kresby na listech. Pochází z Ameriky a světu jej představila v roce 1994 firma Florida Aquatic Nurseries, která jej uměle vyšlechtila. Každý list má zelený podklad, na kterém je nepravidelná kresba připomínající pavoučí nožky.

MurajaZahrada do expozice umístila ještě jeden unikát, 338 let starou muraju latnatou. Jde zřejmě o nejstarší bonsaj v zemi. Bonsaj měří 1,4 metru a nachází se ve výstavním prostoru, který je vyhrazený bonsajím v horním patře skleníkového komplexu. Bude tam vždy od jara do podzimu. Původem je z Číny, ale po 1. světové válce ji spolu s dalšími kulturními památkami odvezli na Taiwan, aby ji ochránili před nástupem komunistů, kteří v Číně vše ničili.

Další novinkou naší nejstarší botanické zahrady jsou i dvě nové expozice. Za pavilonem leknínů objevíte zákoutí s různobarevnými japonskými javory a ukázkou nevšedního zahradního designu. A nová je i sousední expozice nazvaná Rustikální zahrádka. Tam najdete nejrůznější staré odrůdy zelenin a rostlin ze zahrádek, které bývaly před domy na začátku 20. století – například stará odrůda pivoňky, kosatce, fazolí, brambor, pažitky či petržele.
Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Další aktuality

6.10.
2022
Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Podzimní Singltrek nadchne všechny cyklisty!

Liberecký kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl