Úvod > Aktuality > V Krkonošském parku přibude pět nových lávek, které navrhli a postavili studenti ČVUT

V Krkonošském parku přibude pět nových lávek, které navrhli a postavili studenti ČVUT

Vydáno 10. února 2018 Příroda
Spolupráce Fakulty architektury ČVUT v Praze a nejstaršího českého národního parku začala na jaře 2017, kdy architektka Hana Seho oslovila Správu KRNAPu. Společný projekt se zdál být přínosem pro obě strany, tak Správa KRNAPu vytipovala na svém území mostky ve špatném technickém stavu a místo klasické opravy nabídla studentům tvůrčí prostor pro jejich realizaci. Než na horách roztaje sníh, jsou lávky k vidění dejvickém kampusu ČVUT.
Lávky KrkonošNávrh lávky jako zadání semestrálního projektu nabídlo studentům 5 ateliérů Ústavu navrhování II. FA ČVUT a zapojilo se do něj celkem 30 studentů. Každý tým vybral z několika úvodních návrhů jeden, který dopracoval do prováděcí a výrobní dokumentace a za asistence profesionálů – inženýrů i řemeslníků postavil.

Výsledkem jsou dvě dřevěné lávkypřes Medvědí potok u Medvědí boudy nad Špindlerovým Mlýnem (atelier Kordovský – Vrbata) a Rennerův potok U Kostela na Malé Úpě (atelier Zavřel – Jelínek), dvě ocelové lávky Klínová cesta I. (atelier MáMA ) a Klínová cesta II. (atelier Hlaváček – Čeněk ) na cestě ze Špindlerova Mlýna na Klínové Boudy a lávka na Hrnčířských Boudách (atelier Seho – Světlík), která kombinuje dřevo a ocelová táhla se spoji.

Lávky KrkonošVzhledem k tomu, že většina vybraných lokalit je obtížně přístupná, jsou lávky navrženy jako rozebíratelné, snadno transportovatelné a lze je smontovat bez použití těžké techniky. Každý návrh je specifický a každý tým se potýkal s jinou výzvou.

Lávky zůstanou na nádvoří Fakulty architektury ČVUT do jara, kde si je lze také prohlédnout. Pak je studenti znovu rozloží a převezou do Krkonoš, kde budou během jarních měsíců nainstalovány.
Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Klínové boudy v Krkonoších

Klínové boudy v Krkonoších

Horské chaty roztroušené na západním svahu Zadní Planiny na Klínové louce. Jmenovitě například Petráška, Spisovatel, Kantorská, Skočka. Nejvýše položená bývala Klínová bouda, která v roce 1970 vyhořela a na jejím místě je dnes studánka a přístřešek pro turisty.

Medvědí bouda ve Špindlerově Mlýně

Medvědí bouda ve Špindlerově Mlýně

Medvědí bouda se řadí mezi krkonošské horské boudy se zajímavou historií. Vznikla na počátku 19. století jako zařízení tzv. budního hospodářství, avšak již spojeného s ubytováním pro návštěvníky hor.

Lyžařský areál SKiMU v Malé Úpě

Lyžařský areál SKiMU v Malé Úpě

Kompletní přípravu lyžaře, sportovní program, hlídání dětí, programy pro školy, to všechno dohromady nabízí svým návštěvníkům SKiMU, lyžařský areál ve východních Krkonoších.