ÚvodAktualityV budově Mozartea v Praze se otevřelo Národní filmové muzeum
Kultura

V budově Mozartea v Praze se otevřelo Národní filmové muzeum

  • 15. ledna 2019
V Praze se v úterý 15. ledna 2019 otevírá Národní filmové muzeum (NaFilm). Diváci v něm najdou například virtuální realitu nebo holografickou projekci, která neobvyklým způsobem seznamuje s praktikami prvních filmových projekcí z počátku 20. století. Muzeum sídlí v budově Mozartea od architekta Jana Kotěry v Jungmannově ulici a bude otevřené denně kromě pondělí.
Na filmCílem instituce je založit muzeum českého filmu, které bude vzdělávat, doplňovat rozvíjející se filmovou a mediální výchovu na školách a interaktivní formou představovat národní kinematografii českým i zahraničním návštěvníkům. Expozici připravovali čtyři roky studenti Univerzity Karlovy.

expozici se můžete těšit na filmové projekce – uvidíte zde v praxi nejen nejstarší promítací přístroje jako laterna magika, ale také klasickou 35mm promítačku na kliku, ze které je možné si postaru promítnout film z pásu. Expozice také nabízí přes dvě hodiny projekcí českých a zahraničních filmů.

Na filmSoučástí muzea je i ruchové studio, kde je možné si po vzoru mistrů ruchu z Barrandova vytvořit vlastní zvukovou nahrávku, nebo laboratoř J. E. Purkyně pro experimentování se zrakem. Lze si tu natočit i svůj animovaný film, který si z muzea odnesou domů.

Muzeum je otevřené denně kromě pondělí od 13:00 do 19:00 hodin, dopoledne je vyhrazené školním programům. Vchod do muzea najdete z Františkánské zahrady směrem od Jungmannova náměstí. Základní vstupné je 140 Kč, snížené (děti, studenti, senioři 120 Kč a rodinné (2+2) 480 Kč.
Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze Kultura

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

Další aktuality

Cesty za uměním: Obrazárna a umění na Pražském hradě

Klenot Prahy, tradiční sídlo českých panovníků, nejnavštěvovanější památka Česka a jeden z největších hradních komplexů na světě: to všechno je Pražský hrad. Místo, které tvoří nezaměnitelné panorama hlavního města, je také úžasnou uměleckou galerií. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat Hrad tak, jak ho neznáte!
11. prosinec 2024 14:02
Kultura, Praha

Kalendář 2025: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!
11. prosinec 2024 13:20
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: FMX Gladiator Games 2024, Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, Knihex 14½, Mojin život v Rezervaci Dja v Zoo Praha , Staroměstská radnice dětem – Cesta do doby Lucemburků. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

Znáte Břevnovský klášter? Je nejstarším a dodnes činným mužským klášterem v Česku

Uprostřed jedné zimy, přesněji řečeno 14. ledna 993, došlo k založení Břevnovského kláštera. Nejstarší český mužský klášter benediktinského řádu nechali v Praze na Břevnově postavit kníže Boleslav II. z dynastie Přemyslovců a pražský biskup svatý Vojtěch. Při oslavách 1000. výročí založení kláštera roku 1993 povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Kromě toho je klášter je považován za nejstarší písemně doložené místo vaření piva v celé České republice, v tradici pokračuje Břevnovský klášterní pivovar.
11. prosinec 2024 6:00
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: tradice a výročí vzniku známých pražských klášterů

Podobně jako letopočty končící čtyřkou patří Rokům české hudby, trojky na koncích letopočtů spojují vznik pražského biskupství a několika klášterů. Jde například o klášter sv. Jiří na Pražském hradě, Břevnovský, Anežský a Strahovský klášter. Pojďte se tam podívat s Kudy z nudy!
10. prosinec 2024 8:26
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných

Jedna z hlavních pamětihodností Prahy. Magnet pro věřící a poutníky z celého světa. Fascinující světový fenomén, leckde známější než Jan Nepomucký, české pivo, Hradčany nebo Antonín Dvořák. Tím vším je Pražské Jezulátko, drobná soška opředená mnoha mýty.
9. prosinec 2024 20:06
Památky, Praha

Gorila Moja ze Zoo Praha oslaví 20. narozeniny

První a nejslavnější v Česku narozená gorila, legendární Moja, oslaví v pátek 13. prosince 2024 své 20. narozeniny. Zástupci Zoo Praha jí v zoo ve španělském Cabárcenu předají speciální dárek. Pražská zoo ve svém areálu současně uvede fotografickou výstavu mapující Mojin život. Její vernisáž proběhne v sobotu 14. prosince v 11 hodin v Rezervaci Dja spolu s dalším bohatým programem.
9. prosinec 2024 16:00
Příroda, Praha

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?
9. prosinec 2024 9:50
Kultura, Praha