Úvod > Aktuality > V Air Park Zruč uvidíte vládní letoun TU-154M
V Air Park Zruč uvidíte vládní letoun TU-154M
">
Památky

V Air Park Zruč uvidíte vládní letoun TU-154M

  • Vydáno22. prosince 2016
V polovině prosince 2016 obohatil sbírku Air Parku Zruč vládní letoun TU-154M. Dvaapadesátimetrový trup o hmotnosti 26 tun a výšce i šířce pět metrů tvoří základ letadla, které bylo po concordu druhým nejrychlejším linkovým letounem. Je v původním stavu, pouze chybějí motory. Zatím jej lze spatřit jen zvenku, interiéry by se měly zájemcům otevřít o Velikonocích 20117.
Air park zručAir Park Zruč má nový exponát. Jedná se o bývalý vládní letoun TU-154M, který se do muzea dostal z pražského kbelského letiště. V dobách své slávy létalo 0,9 machu, což je skoro rychlost zvuku (asi 980 km/h). Vládní speciál stál ve Kbelích vedle toho, který v roce 1998 přivezl zlaté hokejisty z olympiády v Naganu. Majitelé soukromého muzea, otec a syn Tarantíkovi, jej koupili prakticky za cenu šrotu – padesát tun hliníku. Oprava bude trvat asi dva roky, pak by měl být stroj opět „v plné kráse“.

TU-154MNávštěvníci Air Parku si letoun mohou prohlédnout zatím jen zvenku. Interiér je sice krásný a zachovalý, ale potřebuje drobné úpravy. Zatím je v první řadě třeba připojit k trupu letadla křídla, aby mohlo stabilně stát na kolečkách. Zájemcům by se mohl interiér otevřít o Velikonocích 2017. Do letadla bude zvláštní vyšší vstupné, aby se provozovatelům technického muzea alespoň částečně vrátily náklady.

Air Park Zruč má otevřeno celoročně denně, v zimním období od 10 hodin do soumraku. Vstupné stojí 100 korun, pro děti polovic. O víkendech a prázdninách se nabízí možnost prohlídky s průvodcem.
Air park Zruč u Plzně

Air park Zruč u Plzně

Toužili jste někdy zasednout do kabiny MIGu-21, ovládat klapky Čmeláku Z-37, nebo si zevrubně prolézt tank T-34? Vaše přání je snadno splnitelné v Air parku nedaleko Plzně.

Válečná expozice v Air parku ve Zruči u Plzně

Válečná expozice v Air parku ve Zruči u Plzně

Vydejte se po stopách válečné historie do Air parku ve Zruči u Plzně. Seznámíte se zde s historií, výstrojí a výzbrojí armád, které se koncem druhé světové války setkaly na demarkační linii u Plzně. Soukromá sbírka techniky Air Park je určena všem příznivcům letadel a vojenské techniky.