Úvod > Aktuality > Uměleckoprůmyslové muzeum prodloužilo výstavu Františka Drtikola
Umeleckoprumyslové muzeum predstaví díla Františka Drtikola
"> Umeleckoprumyslové muzeum predstaví díla Františka Drtikola "> Výstava bude v muzeu ke zhlédnutí od 5. zárí do 11. listopadu 2013 "> Výber je sestaven z jedinecných fotografií, vetšinou pracovních studií a variací, které ve své dobe nebyly urceny k verejnému prezentování
Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum prodloužilo výstavu Františka Drtikola

  • Vydáno27. listopadu 2013
Pro velký zájem veřejnosti se Uměleckoprůmyslové museum v Praze rozhodlo prodloužit výstavu František Drtikol: Z fotografického archivu až do 19. ledna 2014. Výstava se koná u příležitosti 130. výročí narození Františka Drtikola a je věnována Josefu Richardu Markovi, autorovi první Drtikolovy monografie (1938).
František DrtikolVýstava Františka Drtikola (1883—1961) čerpá z autorova daru, který byl předán do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze roku 1942. Výběr je sestaven z jedinečných fotografií, které jsou hlubokou sondou do Drtikolovy ateliérové práce.

Rozhodnutí vystavit je osmdesát let po jejich vzniku vychází z umělcova názoru, že „Jen zrod umění je z Božské podstaty, kdežto na dokončeném díle lpí tíha země.“ Ukazují práci s živým modelem (variace aktů), řadu abstraktních kompozic a zcela originální aranžované snímky, odkazující na autorovu duchovní orientaci na filozofické a náboženské nauky Východu. Vznikly v době hospodářské krize, která jeho pražský ateliér tvrdě zasáhla. O to více si musíme vážit děl, která byla vytvořena bez možnosti jakéhokoliv komerčního uplatnění. Radikálností svých myšlenek i realizací předběhl František Drtikol svoji dobu.

Když fotografickou práci završoval, v českém umění se teprve začaly rozvíjet imaginativní tendence, zájmem o lidskou sexualitu, sen a jiné oblasti nevědomí. Výstavní kolekce je také doplněna dokumentací autorovy osobité designérské tvorby (lampy a dekorativní předměty).

Výstava bude v muzeu ke zhlédnutí od 19. ledna 2014 každé úterý od 10 do 19 hodin a od středy do neděle od 10 do 18 hodin. Za vstupné dospělí zaplatí 80 Kč, děti 40 Kč a rodinné vstupné je stanoveno na 150 Kč.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.