Úvod > Aktuality > U Nečtin vznikla nová naučná stezka s bivakovacím místem
U Nectin vznikla nová naucná stezka
"> U Nectin vznikla nová naucná stezka "> Zaniklou osadu Umír naleznete na planine uprostred rozsáhlých lesních porostu v prírodním parku Manetínská hornatina "> Naucná stezka má sedm zastavení a približuje historii zaniklé osady Umír
Příroda

U Nečtin vznikla nová naučná stezka s bivakovacím místem

  • Vydáno27. srpna 2013
Pro milovníky přírody a nadšence pro opuštěná místa s tajemnou atmosférou byla v přírodním parku Manětínská hornatina na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje zpřístupněna nová originální naučná stezka. Na stezce v zaniklé osadě Umíř vzniklo i bivakovací místo, kde mohou přespat až tři lidé.
Stezka UmvířZaniklou osadu Umíř naleznete na planině uprostřed rozsáhlých lesních porostů v přírodním parku Manětínská hornatina  nedaleko zříceniny hradu a stejnojmenného zámku Nečtiny. Historie zaniklé obce sahá až do 17. století, kdy zde žilo celkem osm hospodářů. Na konci 30. let 20. století zde však došlo k budování obranné linie proti Německu a nedlouho poté k připojení tohoto území ke Třetí říši. Po roce 1945 bylo německé obyvatelstvo Umíře odsunuto a osada se na krátkou dobu stala součástí vojenského prostoru Dlouhá Louka, domy však podlehly postupné zkáze.

Po mnoha desetiletích se Český svaz ochránců přírody rozhodl do těchto krásných a zapomenutých míst přivést nový život. Naučná stezka má sedm zastavení a přibližuje historii zaniklé osady Umíř, zdejší vegetaci a péči o ní, či unikátní vodní zdroje – kamenné studně. U jedné z nich byl instalován dřevěný rumpál, aby mohli návštěvníci využít místní vodu. Bylo zde vybudováno také nové kryté posezení s bivakovacím přístřeškem, kde mohou přespat až tři lidé, opravena je také kaplička. Do osady Umíř můžete dojít z Plachtína u Nečtin nebo z Trhomné u Krsů.
Zřícenina hradu Nečtiny – Nečtinský Špičák

Zřícenina hradu Nečtiny – Nečtinský Špičák

Zaniklý hrad na vrcholu Nečtinského Špičáku v nadmořské výšce 611 metrů. Dostanete se sem po modré turistické značce z obce Nečtiny.

Přírodní park Manětínská

Přírodní park Manětínská

Přírodní park Manětínská se nachází mezi městem Manětín a vesnicí Úněšov. Tvoří ho rozsáhlý lesní komplex Lomské vrchoviny s několika menšími rybníky a prameništi potoků Třemošenského, Černého, Zlatého, Pstružného, Malého, Dubiny, Kačiny a potoků Chladná a Veska.

Naučná stezka Umíř s bivakovacím místem

Naučná stezka Umíř s bivakovacím místem

Milovníci přírody a opuštěných míst s tajemnou atmosférou mohou vyrazit na originální naučnou stezku v přírodním parku Manětínská hornatina. V zaniklé osadě Umíř na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje bylo vybudováno i bivakovací místo, kde mohou strávit noc až tři lidé.

Zámek Nečtiny

Zámek Nečtiny

Novogotický zámek je perlou obce Nečtiny na Plzeňsku. Romantický zámek se stylovými novogotickými věžemi na nároží a vysokými trojúhelníkovými štíty s cimbuřím obklopuje park s velkým rybníkem.