Úvod > Aktuality > Nové planetárium v Třebíči ukáže oblohu nad Vysočinou i daleký vesmír
Zážitky

Nové planetárium v Třebíči ukáže oblohu nad Vysočinou i daleký vesmír

  • Vydáno23. listopadu 2023
V Třebíči můžete vesmír a oblohu nad Vysočinou poznávat z nového planetária. Vzniklo přístavbou hvězdárny ve Švabinského ulici, promítací sál má kopuli o průměru šesti metrů a kapacitu pro jednu školní třídu. V listopadu 2023 planetárium slavnostně otevřel nejznámější český astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar.
vesmírHvězdárnu a planetárium dr. Zdeňka Kvíze najdete na jihozápadním okraji Třebíče ve čtvrti Horka-Domky. Nese jméno třebíčského rodáka, astronoma a fyzika, a koncem listopadu byl obejt rozšířen o nové planetárium, které nasimuluje hvězdnou oblohu v jakémkoli ročním období. Provozovatelem hvězdárny a planetária je Dům dětí a mládeže. Ten také organizuje nejrůznější astronomické pořady, pozorování a kroužky pro děti i dospělé. Amatérská astronomie má v Třebíči dlouhou historii a díky Domu dětí a mládeže se těší stále větší oblibě. Nové programy v planetáriu jistě využijí nejen třebíčské školy, ale i široká veřejnost z celé Vysočiny
 

Výukové programy pro školy a čtyři programy týdně pro veřejnost

Aktuálně vzniká nový web, kde bude zveřejněn přehled výukových programů pro mateřské, základní i střední školy. Webové stránky budou nabízet i rezervační systém pro jednoduché objednání. V rámci dopoledních a odpoledních programů je možné také pozorování Slunce (za dobrého počasí) nebo prohlídku dalekohledů. K večerním programům lze přidat pozorování hvězdné oblohy. 

V plánu jsou čtyři programy týdně pro veřejnost (dva odpolední pro mladší děti, dva večerní pro starší děti a dospělé publikum). Promítací dny jsou pátek a sobota. První programy pro veřejnost byly zařazeny do zkušebního provozu v sobotu 16. 12., čtvrtek 28. 12., pátek 29. 12., a v sobotu 30. 12. 2023. Plný provoz pak začne od ledna 2024.
 

Simulátor hvězdné oblohy i hluboký vesmír

planetárium TřebíčKaždé planetárium musí mít svou vlastní umělou oblohu, takzvanou projekční kopuli. Planetárium v Třebíči ji má o průměru 6 metrů. Kopule je zavěšená ze stropu na konstrukci z lehkých slitin a je na textilní bázi s technologií podtlaku, včetně extra tiché odtahové turbíny, která z meziprostoru mezi projekční plochou a venkovní obálkou odsává vzduch, čímž dochází k vypnutí textilie do požadovaného tvaru.

Projekční systém planetária se skládá z profesionálního projektoru s rozlišením 4K. Srdcem celého planetária je nejnovější verze astronomického softwaru SpaceCrafter, který je plně integrován do řídicího systému. Mimo základní funkce simulátoru hvězdné oblohy umožňuje tento software zobrazení denní i noční oblohy z pozice pozorovatele na Zemi, jemnou navigaci okolo povrchu planety, vícenásobné přiblížení pole s objekty hlubokého vesmíru, videa s astronomickou tématikou a mnoho dalších užitečných funkcí. Součástí je i audio systém a reproduktory, které jsou instalovány po obvodu projekční plochy v sále planetária. Technologie je ovládána z režijního pultu. Křesla jsou odstupňována do dvou řad míst k sezení a pojmou 26 osob.
 

Od pozorovatelů meteorů ke hvězdárně a planetáriu

planetárium TřebíčZačátky amatérské astronomie v Třebíči sahají až do doby po druhé světové válce, kdy vznikla skupina pozorovatelů meteorů. Jedním z nich byl i Zdeněk Kvíz, který se později stal profesionálním astronomem. V roce 1957 byla otevřena malá zděná pozorovatelna (dnešní horní pozorovatelna) s odklápěcí střechou. V 60. letech vzniká astronomický kroužek pro děti. Po vykradení a zničení hlavního dalekohledu v roce 1959 byla 20 roků opuštěná a chátrala. V letech 1979-1980 členové nového kroužku pozorovatelnu opravili a pořídili dalekohled od brněnské pobočky ČAS. Po roce 1989 byl tento dalekohled zapůjčen na hvězdárnu v Rokycanech, kde je dodnes. V pozorovatelně byl potom nějakou dobu umístěn dalekohled Newton 30 cm až do jejího uzavření v roce 1992. Dolní pozorovatelna byla postavena pro dalekohled Meniscas-Cassegrain 150/2200 na konci roku 1985. Zde probíhají pozorování pro veřejnost. Celá pozorovatelna je nyní po rekonstrukci a je vybavena dvěma dalekohledy s elektrickým pohonem. Od roku 2014 probíhají pozorování také v opravené horní pozorovatelně dalekohledem Newton se zrcadlem 30 cm. Dolní pozorovatelna, která již byla na hranici své životnosti, byla přestavěna a nyní je z pozinkovaného plechu. Průběžně probíhají drobné opravy provozní budovy, sál byl zvětšen, byla v něm vybetonována podlaha a je vybaven novým nábytkem, zakoupilo se nové vybavení ICT. V roce 2023 Město Třebíč přistavělo ke hvězdárně planetárium.
Hvězdárna a planetárium dr. Zdeňka Kvíze v Třebíči

Hvězdárna a planetárium dr. Zdeňka Kvíze v Třebíči

Vypravte se pozorovat hvězdnou oblohu na hvězdárnu v Třebíči. Do vesmíru nahlédnete také v novém planetáriu, které nasimuluje hvězdnou oblohu v jakémkoli ročním období. Pro veřejnost je hěvzdárna s planetáriem otevřena vždy v pátek a sobotu.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
Kraj Vysočina | Památky

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Kraj Vysočina | Zážitky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem objevíte svět miniatur i alej pohádek

Těsně u Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině naleznete úplně jiný svět – minisvět. Bystřický park miniatur vznikl kolem zdejšího potůčku jako kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou betonových modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. V sousedství miniatur pak děti nadchne i Pohádková alej s desítkou pohádkových postav. Obě atrakce jsou přístupné celoročně a zdarma.
Kraj Vysočina | Zážitky