Úvod > Aktuality > #světovéČesko a romantický výlet na zámek Raduň: víno, dožínky a empír
#světovéČesko a romantický výlet na zámek Raduň: víno, dožínky a empír
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a romantický výlet na zámek Raduň: víno, dožínky a empír

  • Vydáno22. července 2020
Který z našich zámků by mohl hledat svůj protějšek na francouzské Loiře? Na portálu Kudy z nudy jsme vybrali pohádkový zámek Raduň. Důvodů k návštěvě je hned několik. Letos slaví 700 let od založení a o prázdninách také chystá pár skvělých letních akcí, například degustaci vín nebo dožínkovou slavnost. Čtěte dál, prozradíme vám, kdy se konají a co všechno uvidíte, zažijete a ochutnáte.

Nejhezčí pohled na zámek Raduň je od jednoho z rybníků zámeckého parku: kromě samotného romantického sídla uvidíte i jeho odlesk ve vodní hladině

Zámek Raduň
Castle of Azay le Rideau, Francie
Nejenom francouzská Loira, ale i naše Raduňka se pyšní tím, že na ní stojí překrásný zámek. Dokonce takový, který by si někdo mohl směle splést se zámkem Azay-le-Rideau: romantický zámek Raduň. Sice nepřiláká stovky tisíc návštěvníků ročně jako francouzský protějšek, ale proč se prodírat davy, když na vás dýchne stejně kouzelnou atmosférou a navíc jej budete mít téměř sami pro sebe?
 

Místo řeky Loiry říčka Raduňka

Půvabný klasicistní zámeček Raduň s novogotickými věžičkami a štíty se zrcadlí v hladině rybníka. Další rybníčky jsou součástí přírodně krajinářského anglického parku, který na počátku 19. století nechal společně se zámkem na místě staršího sídla vybudovat bohatý, ambiciózní a vlivný hrabě Jan Josef Larisch-Mönich. Sídlo se proměnilo k nepoznání a panstvo například přestal obtěžovat hluk a zápach z hospodářských budov, které byly jednou provždy odsunuty z bezprostřední blízkosti zámku. Na proměnách se podílel i opavský architekt K. J. Englisch: park doplnil také oranžerií, na kterou navazovala okrasná, bylinková a fíková zahrada s fíkovnou, ananasovnou a ovocným sadem.
Konečnou podobu získal raduňský zámek na přelomu 19. a 20. století při rozsáhlých úpravách, podnícených dobovým romantismem a historismem. Roku 1912 převzal panství hrabě Lothar Blücher; žil převážně v Anglii a tam také nechal převézt většinu cennějšího inventáře. Do historie zámku rovněž ničivě zasáhla druhá světová válka, takže z vnitřního vybavení se dochovalo jen mramorové schodiště.

Když byl v roce 1984 zámek Raduň zpřístupněn veřejnosti, část interiérů byla vybavena nábytkem a uměleckými předměty z právě opravovaného zámku v Hradci nad Moravicí. Dnešní prohlídkové okruhy mapují životní styl aristokratické rodiny na venkovském sídle; prohlédnete si reprezentační salony, soukromé pokoje posledních majitelů, pokoje pro hosty v podkroví i místnosti pro služebnictvo. Přístupná je také oranžerie s okrasnou zahradou a technické zázemí.
 

Dožínky, víno a empírové slavnosti: zábava na zámku

V letošním roce si zámek Raduň připomíná sedmisetleté výročí od založení, kdy na místě dnešního půvabného zámečku stávala jen nevelká zemanská tvrz. Oslavy provází nejrůznější akce, tou nejbližší je Degustace vín na zámeckém nádvoří, která se koná v sobotu 25. července; nebude probíhat jen na romantickém nádvoří, ale i na horních terasách hradeb. V sobotu 15. srpna pak přijeďte na Dožínkovou slavnost. Uvidíte nejen rituál předávání dožínkového věnce hraběnce Luise, ale i ukázky historických předmětů a strojů používaných při sklizni. Vyzkoušet si můžete i vázání snopů či povřísel nebo se svézt na slavnostním voze. Chybět nebude ani hudba, tanec a dožínkové koláče. Tečkou za letošními prázdninami pak bude Empírová slavnostsobotu 29. srpna: připomene Opavský kongres, setkání hlav států a diplomatů před dvěma sty lety v blízké Opavě. Akce, která měla utlumit nepokoje v Neapoli, měla i společenské pozadí, kdy se účastníci kongresových jednání chtěli bavit a odpočívat. Stanete se svědky příjezdu jednotlivých delegací, zažijete slavnost s dobovou hudbou, tancem a ukázkou módy a ochutnáte také podzimní jídla z první poloviny 19. století.

Zámek Raduň je otevřený denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, vstupné na základní okruhy stojí 100/70 a 140/100 Kč, rodinné 260/ 370 Kč, vstupné do oranžerie 50/40 Kč, rodinné 130 Kč. Doporučená je telefonická rezervace lístků předem.
 

Pár zajímavostí z Raduně aneb víte že…?

  • V 16. století si bohatá šlechta napříč Evropou stavěla honosná renesanční sídla. To, co se však na první pohled zdálo zalité sluncem, mohlo být druhý den jinak. Gillet Berthelot, blízký úředník francouzského krále, si chtěl svou význačnou pozici u dvora stvrdit postavením zámku Azay-le-Rideau. Luxusního sídla si však neužil. Poté, co král přišel na jeho finanční podvody, Gillet ze zámku uprchl.
  • Víte, že na zámku Raduň mají políčko? Vzniklo ve spolupráci s Národním zemědělským muzeemOstravě (expozice by se měly otevřít letos v létě). Pěstují se na něm staré odrůdy zemědělských plodin, jako například žito, luštěniny, kopr, zelenina a další plodiny. Prohlédněte si ho třeba při Dožínkové slavnosti (15.8.) nebo při Empírové slavnosti (29.8.).
  • Nejhezčí pohled na zámek Raduň je od jednoho z rybníků zámeckého parku: kromě samotného romantického sídla uvidíte i jeho odlesk ve vodní hladině, tak jako na naší srovnávací fotografii. Ten rybník se jmenuje Vrchní, a protože je nejblíže zámku, dal si s ním architekt nejvíce práce, aby byl tím nejlepším místem pro procházky. Celkem jsou v zámeckém parku čtyři rybníky, které napájí říčka Raduňka. Na hrázi jednoho z nich roste pět set let starý dub, nejstarší strom na Opavsku.
  • U vstupu do zámeckého parku stojí barokní sýpka. Po rekonstrukci v ní vzniklo návštěvnické centrum s pokladnou, prodejnou suvenýrů, občerstvením a WC. V patře je k vidění expozice věnovaná proměnám raduňského zámku od jeho založení až po 20. století.
Zámek Raduň – perla novogotického romantismu

Zámek Raduň – perla novogotického romantismu

Původně zemanská tvrz přestavěná v 16. století za Tvorkovských z Kravař na renesanční zámek o třech arkádových křídlech, doprovázený hospodářským dvorem, pivovarem a rozlehlým smíšeným lesoparkem se čtyřmi rybníky – to je zámek Raduň.

Noc duchů a strašidel bude o víkendu na Raduni

Noc duchů a strašidel bude o víkendu na Raduni

Zámek Raduň nedaleko Opavy bude 6. listopadu 2021 otevřen v mimořádném návštěvnickém režimu. Konat se tu totiž bude Noc duchů a strašidel. Na zámku dostanou příchozí pořádnou porci strašení, lekání, hrůzy, ale hlavně zábavy. Akce je vhodná pro dospělé a statečné děti.

Barokní sýpka na zámku v Raduni

Barokní sýpka na zámku v Raduni

Po kompletní obnově si mohou návštěvníci prohlédnout barokní čtyřpodlažní budovu sýpky v areálu zámku v Raduni. Nově zde funguje návštěvnické centrum areálu s informačním systémem, centrální prodejnou časových vstupenek, tiskovin a drobného upomínkového zboží.

Další aktuality