Úvod > Aktuality > #světovéČesko a romantický výlet na zámek Raduň: víno, dožínky a empír
Památky

#světovéČesko a romantický výlet na zámek Raduň: víno, dožínky a empír

  • Vydáno22. července 2020
Který z našich zámků by mohl hledat svůj protějšek na francouzské Loiře? Na portálu Kudy z nudy jsme vybrali pohádkový zámek Raduň. Důvodů k návštěvě je hned několik. Letos slaví 700 let od založení a o prázdninách také chystá pár skvělých letních akcí, například degustaci vín nebo dožínkovou slavnost. Čtěte dál, prozradíme vám, kdy se konají a co všechno uvidíte, zažijete a ochutnáte.

Nejhezčí pohled na zámek Raduň je od jednoho z rybníků zámeckého parku: kromě samotného romantického sídla uvidíte i jeho odlesk ve vodní hladině

Zámek Raduň
Castle of Azay le Rideau, Francie
Nejenom francouzská Loira, ale i naše Raduňka se pyšní tím, že na ní stojí překrásný zámek. Dokonce takový, který by si někdo mohl směle splést se zámkem Azay-le-Rideau: romantický zámek Raduň. Sice nepřiláká stovky tisíc návštěvníků ročně jako francouzský protějšek, ale proč se prodírat davy, když na vás dýchne stejně kouzelnou atmosférou a navíc jej budete mít téměř sami pro sebe?
 

Místo řeky Loiry říčka Raduňka

Půvabný klasicistní zámeček Raduň s novogotickými věžičkami a štíty se zrcadlí v hladině rybníka. Další rybníčky jsou součástí přírodně krajinářského anglického parku, který na počátku 19. století nechal společně se zámkem na místě staršího sídla vybudovat bohatý, ambiciózní a vlivný hrabě Jan Josef Larisch-Mönich. Sídlo se proměnilo k nepoznání a panstvo například přestal obtěžovat hluk a zápach z hospodářských budov, které byly jednou provždy odsunuty z bezprostřední blízkosti zámku. Na proměnách se podílel i opavský architekt K. J. Englisch: park doplnil také oranžerií, na kterou navazovala okrasná, bylinková a fíková zahrada s fíkovnou, ananasovnou a ovocným sadem.
Konečnou podobu získal raduňský zámek na přelomu 19. a 20. století při rozsáhlých úpravách, podnícených dobovým romantismem a historismem. Roku 1912 převzal panství hrabě Lothar Blücher; žil převážně v Anglii a tam také nechal převézt většinu cennějšího inventáře. Do historie zámku rovněž ničivě zasáhla druhá světová válka, takže z vnitřního vybavení se dochovalo jen mramorové schodiště.

Když byl v roce 1984 zámek Raduň zpřístupněn veřejnosti, část interiérů byla vybavena nábytkem a uměleckými předměty z právě opravovaného zámku v Hradci nad Moravicí. Dnešní prohlídkové okruhy mapují životní styl aristokratické rodiny na venkovském sídle; prohlédnete si reprezentační salony, soukromé pokoje posledních majitelů, pokoje pro hosty v podkroví i místnosti pro služebnictvo. Přístupná je také oranžerie s okrasnou zahradou a technické zázemí.
 

Dožínky, víno a empírové slavnosti: zábava na zámku

V letošním roce si zámek Raduň připomíná sedmisetleté výročí od založení, kdy na místě dnešního půvabného zámečku stávala jen nevelká zemanská tvrz. Oslavy provází nejrůznější akce, tou nejbližší je Degustace vín na zámeckém nádvoří, která se koná v sobotu 25. července; nebude probíhat jen na romantickém nádvoří, ale i na horních terasách hradeb. V sobotu 15. srpna pak přijeďte na Dožínkovou slavnost. Uvidíte nejen rituál předávání dožínkového věnce hraběnce Luise, ale i ukázky historických předmětů a strojů používaných při sklizni. Vyzkoušet si můžete i vázání snopů či povřísel nebo se svézt na slavnostním voze. Chybět nebude ani hudba, tanec a dožínkové koláče. Tečkou za letošními prázdninami pak bude Empírová slavnostsobotu 29. srpna: připomene Opavský kongres, setkání hlav států a diplomatů před dvěma sty lety v blízké Opavě. Akce, která měla utlumit nepokoje v Neapoli, měla i společenské pozadí, kdy se účastníci kongresových jednání chtěli bavit a odpočívat. Stanete se svědky příjezdu jednotlivých delegací, zažijete slavnost s dobovou hudbou, tancem a ukázkou módy a ochutnáte také podzimní jídla z první poloviny 19. století.

Zámek Raduň je otevřený denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, vstupné na základní okruhy stojí 100/70 a 140/100 Kč, rodinné 260/ 370 Kč, vstupné do oranžerie 50/40 Kč, rodinné 130 Kč. Doporučená je telefonická rezervace lístků předem.
 

Pár zajímavostí z Raduně aneb víte že…?

  • V 16. století si bohatá šlechta napříč Evropou stavěla honosná renesanční sídla. To, co se však na první pohled zdálo zalité sluncem, mohlo být druhý den jinak. Gillet Berthelot, blízký úředník francouzského krále, si chtěl svou význačnou pozici u dvora stvrdit postavením zámku Azay-le-Rideau. Luxusního sídla si však neužil. Poté, co král přišel na jeho finanční podvody, Gillet ze zámku uprchl.
  • Víte, že na zámku Raduň mají políčko? Vzniklo ve spolupráci s Národním zemědělským muzeemOstravě (expozice by se měly otevřít letos v létě). Pěstují se na něm staré odrůdy zemědělských plodin, jako například žito, luštěniny, kopr, zelenina a další plodiny. Prohlédněte si ho třeba při Dožínkové slavnosti (15.8.) nebo při Empírové slavnosti (29.8.).
  • Nejhezčí pohled na zámek Raduň je od jednoho z rybníků zámeckého parku: kromě samotného romantického sídla uvidíte i jeho odlesk ve vodní hladině, tak jako na naší srovnávací fotografii. Ten rybník se jmenuje Vrchní, a protože je nejblíže zámku, dal si s ním architekt nejvíce práce, aby byl tím nejlepším místem pro procházky. Celkem jsou v zámeckém parku čtyři rybníky, které napájí říčka Raduňka. Na hrázi jednoho z nich roste pět set let starý dub, nejstarší strom na Opavsku.
  • U vstupu do zámeckého parku stojí barokní sýpka. Po rekonstrukci v ní vzniklo návštěvnické centrum s pokladnou, prodejnou suvenýrů, občerstvením a WC. V patře je k vidění expozice věnovaná proměnám raduňského zámku od jeho založení až po 20. století.
Zámek Raduň – perla novogotického romantismu

Zámek Raduň – perla novogotického romantismu

Původně zemanská tvrz přestavěná v 16. století za Tvorkovských z Kravař na renesanční zámek o třech arkádových křídlech, doprovázený hospodářským dvorem, pivovarem a rozlehlým smíšeným lesoparkem se čtyřmi rybníky – to je zámek Raduň.

Noc duchů a strašidel bude o víkendu na Raduni

Noc duchů a strašidel bude o víkendu na Raduni

Zámek Raduň nedaleko Opavy bude 6. listopadu 2021 otevřen v mimořádném návštěvnickém režimu. Konat se tu totiž bude Noc duchů a strašidel. Na zámku dostanou příchozí pořádnou porci strašení, lekání, hrůzy, ale hlavně zábavy. Akce je vhodná pro dospělé a statečné děti.

Barokní sýpka na zámku v Raduni

Barokní sýpka na zámku v Raduni

Po kompletní obnově si mohou návštěvníci prohlédnout barokní čtyřpodlažní budovu sýpky v areálu zámku v Raduni. Nově zde funguje návštěvnické centrum areálu s informačním systémem, centrální prodejnou časových vstupenek, tiskovin a drobného upomínkového zboží.

Další aktuality

Národní den železnice hostí letos Bohumín

Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí letos v sobotu 23. září Národním dnem železnice, který se bude konat v Bohumíně. Program pro všechny fanoušky vlaků a světa na kolejích láká na prohlídku desítek kusů historické i moderní železniční techniky, nostalgické jízdy a na velkolepou světelnou show. Na doslech houkání lokomotiv bude ve stejný den slavit městská knihovna své stoleté výročí.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 16. až 17. září 2023 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Objevte Ostravu jinak, než ji znáte – jako město šetrné k životnímu prostředí. Podle finské studie Bounce má totiž slezská metropole druhou nejnižší uhlíkovou stopou v Evropě! Studie se zabývala analýzou 28 evropských měst, aby tím zjistila, která z nich dělají maximum pro ochranu planety a Ostrava se „v uhlíkové stopě“ umístila na samé špičce evropských měst. Vychutnejte si procházku bez smogu a oxidu uhličitého třeba na haldě Ema, u Heřmanického rybníka anebo v Plesné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Osobnost nejlepšího atleta 20. století, čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka, si můžete připomenout účastí na 21. ročníku Memoriálu Emila Zátopka, který se koná v sobotu 16. září, a to jak v jeho rodišti – Kopřivnici, tak v Rožnově pod Radhoštěm, kde je pochován na čestném pohřebišti u kostela sv. Anny v areálu Valašského muzea v přírodě. Areál Dřevěného městečka bude tento den volně přístupný.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

O víkendu 16. a 17. září 2023 se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava budou konat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vstup na show je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na ukázky nejmodernější techniky a vybavení naší i spojeneckých armád, policie, záchranářů, hasičů i představení jejich umění v atraktivních dynamických ukázkách. Významným tématem letošního ročníku bude modernizace, když se při svých premiérách představí nejmodernější stroje a vedle nich i starší technika, jež se naopak může účastnit naposled. Celkem na mošnovském letišti bude více než 90 letounů a na tisíc kusů pozemní techniky!
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava – vůně Asie a krása japonského podzimu

Pokud se chystáte tento víkend do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava a máte v plánu navštívit i pěstební skleník v zázemí zoo, můžete aktuálně během komentované prohlídky zaznamenat velmi silnou a sladkou vůni. Pochází od malého keře ve skleníku tropů a subtropů. Lidé se často mylně domnívají, že se jedná o druh citrusu. Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů s průvodcem se můžete podívat každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 6. 9. 2023 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zoo Ostrava se raduje z malého šimpanze, lze jej spatřit ve venkovním výběhu

Před dvěma týdny se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Jeho matkou je 16letá samice. Přestože se jedná o prvorodičku, o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte je pavilon otevřen v omezeném režimu. Přesto mohou mladou matku s mládětem trpěliví návštěvníci přes den zahlédnout ve venkovní expozici.
Moravskoslezský kraj | Příroda