Úvod > Aktuality > Stomp se vrací do Prahy
Stomp se vrací do Prahy
">

Stomp se vrací do Prahy

  • Vydáno17. listopadu 2012
Mezinárodní hudebně-taneční skupina Stomp odehraje ve dnech 20. až 25. listopadu šest představení v pražském Kongresovém centru.
Vystoupení tanečníků, bubeníků, ekvilibristů, stepařů a performerů charakterizuje pohyb doprovázený neobvyklými rytmickými zvuky, které vytvářejí za pomoci popelnic, košťat, kuchyňských dřezů, zapalovačů, krabiček od sirek, plechovek či židlí.

Za zrodem Stomp stojí bubeník a reklamní režisér Luke Cresswell a všestranný Steve McNicholas, herec, muzikant a televizní režisér, který je mj. podepsán pod režií Mr. Beana. Luke a Steve zahájili spolupráci v roce 1981, kdy oba působili ve streetovém bandu Pookiesnackenburger. Jejich společné divadelní a posléze televizní počiny už od 80. let vytvářeli předobraz dnešních Stomp. První zřejmým důkazem toho byla jejich reklama na Heineken s všeříkajícím názvem Popelnice.

Do podoby, ve které je známe dnes, se ale Stomp zformovali ve Velké Británii "až" v roce 1991 a ještě v témže roce odehráli první vystoupení v londýnském Divadle Bloomsbury, za které obdrželi první cenu v kategorii okrajových žánrů. Následovalo úspěšné celosvětové turné Barcelona, Montreal, Belfast, Dublin, Boston...Všude sklízeli neuveřitelné ovace a svůj raketový start korunovali vyprodanou sezónou v Divadle Sadler's Wells (1994) následovanou oceněním za Nejlepší zábavnou a choreografickou show.

Z divadelních pódií se vliv Stomp záhy přesunul i na filmové festivaly a do reklamního světa – na jejich mistrovském umění postavila svůj reklamní spot např. Coca-Cola nebo společnost Apple, za krátký film Smetáky dokonce získali i nominaci na Oscara.