Úvod > Aktuality > Soukromá sbírka představuje nové muzeum Lega
Muzeum lega v Praze
"> Muzeum lega v Praze "> Muzeum lega "> Soukromé muzeum lega
Zážitky

Soukromá sbírka představuje nové muzeum Lega

  • Vydáno27. března 2011
V polovině března bylo v centru Prahy otevřeno nové soukromé muzeum stavebnice Lego. Na ploše 340 m² si tak prohlédnete na 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 500 000 kostiček lega.
Karlův most z legaLEGO je stavebnice, kterou všichni velmi dobře známe. Každý si s ním někdy hrál a pokud ne, tak aspoň dobře ví o čem je řeč. Barevné kostičky, ze kterých se dá dnes postavit, prakticky vše na co si jen člověk vzpomene. Důkazem toho je právě soukromé muzeum, které založili manželé Křečkovi. Díky nim zde můžete vidět 2000 vystavených unikátních modelů.

Myšlenka zrodu soukromého muzea Lega vznikla v polovině roku 2010, kdy sbírka soukromého sběratele pana Miloše Křečka začala být pro domácí vitríny neúnosně obrovská. V prosinci 2010 byla podepsána nájemní smlouva na nové výstavní prostory a zrodilo se tak první soukromé muzeum Lega, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR ale i v Evropě. Muzeum si můžete prohlédnout každý den.

Z historie Lega:
Počátky společnosti LEGO se datují již od roku 1932, kdy byla založena firma na výrobu hraček. Název LEGO je stvořen z dánského výrazu „Leg godt!“ („Hraj si dobře!“). Předchůdcem Lega byly dřevěné kostky pro stavbu zdí, domů a hradů, jejichž velkou nevýhodou bylo, že nedržely dobře u sebe. V roce 1942 celá továrna Lego do základů vyhořela, výrobu hraček se však podařilo obnovit. V roce 1950 získávají kostky Lego prakticky dnešní podobu. Dne 1.5.1954 byla v Dánsku registrovaná ochranná značka LEGO. V roce 1968 založila firma v Billundu první LegoLand – svět, kde je vše z Lega. Tyto zábavné parky dnes stojí také v Anglii, Německu, Kalifornii a v USA. Dnes je výroba kostek doslova nadnárodní záležitostí. Kromě dvou továren v Dánském království se vyrábí ve Švýcarsku, USA, Jižní Koreji, Maďarsku a od roku 2000 také v Česku v závodě v Kladně. V roce 2000 byly stavebnice LEGO zaslouženě zvoleny Britskou asociací jako Hračka století.
Muzeum Lega v Praze

Muzeum Lega v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.