Úvod > Aktuality > Semilské roubenky ožívají řemesly
Semilské roubenky ožívají řemesly
">
Památky

Semilské roubenky ožívají řemesly

  • Vydáno12. července 2017
Chcete zjistit, jak žili a bydleli lidé na konci 19. století? Pak se vydejte do Jílovecké ulice v Semilech, kterou najdete na okraji centra města. Kromě několika zděných domků, které dříve obývali drobní řemeslníci, domkáři a tovární dělníci, zde najdete také tři památkově chráněné roubené chalupy, z nichž dvě jsou o prázdninách veřejnosti přístupné.
RoubenkaVe snaze upoutat zájem turistů přišly Muzeum a Pojizerská galerie s nápadem, jak roubenky v Jílovecké ulici oživit.

Díky projektu „Léto plné řemesel“ vás semilskou Červenou roubenkou o prázdninách provede vyškolený průvodce. Kdo přijde v sobotu nebo neděli, zažije předvádění nejrůznějších řemesel, keramickou dílnu a bude si moci vždy něco vyzkoušet a také si třeba odnést sebou domů. Ve všední dny je červená roubenka zpřístupněna od 10 do 11 a od 13 do 16 hodin, o víkendech od 10 do 16 hodin.
 

Hravé pondělí a tvořivé úterý

Zelená roubenkaVe spolupráci s organizací Semínko země probíhají o prázdninách v Zelené roubence nejen pro děti „Hravé pondělky“ a „Tvořivé úterky“. V rámci hravých pondělků se můžete těšit na staré a leckdy již téměř zapomenuté hry z dob dětství našich dědečků a babiček, jako např. králíčci, blátivá kuchyňka, prknokuli a další. Začíná se týdnem od 17. 7. 2017. Tvořivé úterky začínají v týdnu od 18. 7. 2017 (vždy v době od 14:30 do 16 hodin), vstupné je dobrovolné (stačí příspěvek na materiál výrobků, které si odnesete sebou):

18. 7. – ruční papír
25. 7. – ovčí rouno
1. 8. – kůra, dřevo
8. 8.  – vosková batika
15. 8 . – tisk z přírodnin: plátěné tašky
22. 8.  – vytloukaná batika, pytlíčky
29. 8. – mandala: průsvity do oken
Jílovecké roubenky v Semilech

Jílovecké roubenky v Semilech

Jílovecké roubenky naleznete v úzké Jílovecké uličce pod návrším Koštofrank v Semilech. Jedná se o původní zástavbu města z konce 19. a počátku 20. století. Do současnosti se zachovaly tři roubenky pojizerského typu, přičemž dvě jsou přístupné veřejnosti.

Další aktuality