!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Rakovník bude o víkendu patřit cyklistům
Rakovník bude o víkendu patřit cyklistům
"> "> Rakovnické cyklování "> Rakovník "> Rakovnické námestí
Letní sporty

Rakovník bude o víkendu patřit cyklistům

Vydáno 19. července 2019
Cyklisté a příznivci cyklistiky se každoročně schází v Rakovníku. Rakovnické cyklování je akcí pro všechny, kdo mají rádi cyklistiku v kterékoli její verzi, ať už rychlostní, silniční, terénní nebo rekreační. Všichni, kdo sem zavítají o prázdninovém víkendu 19. 7. – 21. 7. 2019 si přijdou na své, ať už jsou to děti i dospělí, závodníci i diváci, profesionálové i amatéři, ženy i muži.

CyklistéOrientační závod dvojic je pořádán pro radost z pohybu, proto se bude líbit hlavně rekreačním sportovcům turistům, dětem a rodičům, kteří umí jezdit na kole a alespoň trochu se vyznají v turistické mapě (nebo znají Rakovník a jeho okolí - letos směrem na Špičak po Křivoklát). Pojede se v pátek 19. 7. 2019 od 16:30 hodin.

Sjezd na horských kolech Downhill je závod na horských kolech stylem "z kopce dolů co nejrychleji". Tohoto závodu se mohou zúčastnit všichni zájemci a je určen hlavně pro širokou diváckou veřejnost. Start závodu je na asfaltovém chodníku u sochy sv. Vojtěcha nad lesoparkem v Jamce. Jede se dolů po panelové sinici, Mýtskou ulicí dále Lišanskou ulicí, Vysokou Bránou a městskou tržnicí na náměstí kde je cíl. Na trati je několik přírodních a umělých překážek, včetně velkého skoku, který bude vybudován v ulici nad Nad Jamkou a nového hliněného skoku na parkovišti nad Vysokou bránou a skoku při vjezdu do cíle na náměstí. Závod se pojede v sobotu 20. 7. 2019 v 15:30 hodin.

Cross country je závod na horských kolech na uzavřené trati (okruhy) ve stylu motocrossu. Závodu se mohou zúčastnit jak příchozí tak výkonnostní cyklisté. Městský okruh se jede ze ¾ na pevném povrchu jako je dlažba a asfalt a z ¼ po trávě. Téměř celý okruh je sjízdný i pro příchozí kromě jednoho asi 30 m dlouhého sjezdu, který mohou jezdci i seběhnout. Cross country se pojede v sobotu 20. 7. 2019 v 10:00 hodin.

Závod horských kol (MTB) na 30 a 50 kilometrů se letos bohužel nekoná vzhledem k tomu, že pořadatel neobdržel od CHKO Křivoklátsko povolení ke vjezdu motorek na trasu závodu před závodníky a záchranářské čtyřkolky za pelotonem. Pořadatelé však budou pořádat pro zájemce místo závodu MTB cyklovyjížďku po cestách určených pro původní závod horských kol. Zájemci si mohou při prezenci vyzvednout čip a bude jim změřen čas a dále ceny určené pro závod budou rozlosovány mezi účastníky cyklovyjížďky. Odjezd je hromadný v neděli 21. 7. 2019 od 10:00 hodin. Trasa je bez větších problémů sjízdná nejen pro kola horská, ale i pro kola trekinková. Převýšení dlouhé trasy je cca 1000 metrů a krátké 600 metrů.

Cyklisté závodZávod silničních kol je určen široké veřejnosti jako doplňkový program Rakovnického cyklování. Závodí se na okruhu kolem rakovnického náměstí. Jeden okruh měří cca 700 m. Jede se systémem „hladký závod“  (tzn. bez bodování při průjezdu vyhlášenými koly). Vítězem  závodu se stává ten jezdec, který v daném limitu 20 minut + 1 kolo projede cílem jako první. Přihlášení je možné až v den startu.

Vyřazovací silniční závod je také určený široké veřejnosti. Princip závodu je takový, že po průjezdu skupiny cílem je poslední závosník vyřazen. Tento závod je divácky atraktivní a již tradičně je to poslední závod Rakovnickém cyklování. Oba závody se pojedou v neděli 21. 7. 2019 od 15:00 hodin.

Závod hisrorických kol se jezdí teprve od roku 2017. V tomto závodě nejde o to jen vyhrát, ale hlavně se zůčastnit na kole starším 50let. V závodě se jedná o jízdu "pravidelnosti". Jízda se bude pořádat v neděli 21. 7. 2019 od 14:00 hodin.

Pražská brána v Rakovníku s expozicí rakovnických ostrostřelců

Pražská brána v Rakovníku s expozicí rakovnických ostrostřelců

Pražská brána se nachází na místě původní brány Zákostelské. Vystavěna byla jako součást kamenného městského opevnění v roce 1516 a roku následujícího mistr Jakub Městecký svázal pozoruhodný krov se čtyřmi nárožními arkýři.

Muzeum T. G. M. Rakovník

Muzeum T. G. M. Rakovník

Městské muzeum v Rakovníku vzniklo v souvislosti s Národopisnou výstavou českoslovanskou v roce 1895. Prohlédnete si zde expozice věnované vývoji Rakovnicka od pravěku do 19. století či expozici rakovnické továrny vyrábějící keramický obkladový materiál nesoucí světoznámou značku RAKO.

Pivo Bakalář – značka, která proslavila staročeské pivo daleko za hranicemi

Pivo Bakalář – značka, která proslavila staročeské pivo daleko za hranicemi

Doporučujeme k ochutnání všechna rakovnická piva, vařená tradičním způsobem, dobře chmelená rakovnickým chmelem, zvláště pak jubilejní osmnáctistupňové pivo, vařené k letošnímu 555. výročí založení pivovaru a také pivo kvasnicové, které je na čepu v restauraci U Zlatého hroznu v Rakovníku.

Rabasova galerie v Rakovníku

Rabasova galerie v Rakovníku

Rabasova galerie má sídlo v nejznámější židovské kulturní památce v Rakovníku, v budově bývalé synagogy. Po rozsáhlé rekonstrukci celého objektu sem byla umístěna stálá expozice díla Václava Rabase.