Úvod > Aktuality > Přehrada Dalešice nyní odkrývá běžně zatopená místa
Zážitky

Přehrada Dalešice nyní odkrývá běžně zatopená místa

  • Vydáno7. listopadu 2018
Nízký stav vody Dalešicích je příčinou mimořádné podívané, která se v těchto dnech naskýtá turistům i místním. Nezvykle nízká hladina umožňuje zvědavcům vstoupit na místa, která jindy bývají zatopená. Navíc k výpravě na suché břehy přehrady láká pěkné počasí a krásně zbarvená okolní příroda.
DalešiceDalešická přehrada na Třebíčsku je nyní ještě přitažlivější, než obvykle. Podzim zbarvil její stráně do zlatova a nízká hladina navíc umožňuje vstoupit na místa, která jindy bývají zatopená. Zatímco maximální hladina přehrady zaujímá kótu 380 metrů nad mořem, nyní kolísá kolem 373 metrů nad mořem.

Suchou nohou se tak člověk dostane například na ostrov u Stropešínského mostu. Patrné jsou tam rovněž zbytky původního přemostění řeky Jihlavy. Před zatopením vedla přes starý most silnice ze Stropešína do Hartvíkovic. Po výstavbě přehrady byla nahrazena novou silnicí mezi Třesovem a Stropešínem. Břehy jezera spojil 11. listopadu 1979 nový betonový Stropešínský most.

DalešiceČistá řeka v minulosti protékala mezi skalními stěnami nedotčenou přírodou oživenou několika mlýny. Až voda nově vzniklého jezera udělala tečku za historií těchto mlýnů. Napouštění přehrady začalo v červenci 1976, vodní dílo Dalešice začalo sloužit v roce 1978. Okolí přehrady je velmi malebné a romantické. Koryto lemují příkré stráně, které jsou místy až 100 metrů vysoké. Krásu přehrady zvyšují zříceniny dvou středověkých hrádků, Kozlova a Holoubka. Zejména z vrcholu Kozlova je krásný pohled jednak přímo na přehradu, která tvoří veliké zákruty, jednak na okolní lesy, jimiž jsou vysoké stráně zarostlé.
 

Svatý Martin na lodi Horácko

HoráckoTradiční svatomartinská plavba lodí Horácko po Dalešické přehradě se koná v neděli 11. listopadu 2018. Svatomartinská vína se budou otevírat přesně v 11:11 hodin přímo na palubě lodi. Loď vyplouvá v 10:00 z přístaviště Kramolín a na účastníky čeká tradiční zážitek. Po otevření první lahve letošního mladého svěžího vína budou moci cestující ochutnat nový ročník vín společně s tradiční svatomartinskou husou.
 
V ceně plavby za 390 Kč bude ochutnávka nového vína i pohoštění. Pakliže vám víno zachutná, můžete si lahev z této limitované edice určené přímo pro tuto plavbu zakoupit.
Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Víte, že u nás máme hrad, který stojí na nepřístupném ostrově uprostřed jezera? Pokud jste trochu dobrodružné povahy, podnikněte výlet na Vysočinu k přehradě Dalešice. Budete-li mít štěstí, podaří se vám na tento hrad dostat suchou nohou...