!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda
Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda
"> "> "> ">
Zážitky

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

  • Vydáno16. listopadu 2021
Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 19. a 20. listopadu 2021 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
Mansfeldovy vojáciPo několikaměsíčním úsilí se Mansfeldovým vojákům podařilo prorazit východní část hradeb a po urputném boji obsadit samotné město Plzeň. Toto první velké vítězství protestantské armády a pád Plzně lze bez nadsázky označit jako počátek třicetileté války.

Místo, kudy se Mansfeld dostal do města, najdete snadno – bylo to na východním konci dnešní Dřevěné ulice (dříve Mansfeldovy). Na rohovém domě je ve výši prvního patra umístěn reliéf sochaře Vojtěcha Šípa s jezdeckým portrétem Arnošta Mansfelda a také protější restaurace nese příznačný název U Mansfelda.

Další památky na tuto událost najdete v unikátní Městské zbrojnici, která je součástí Západočeského muzea. Zde si můžete prohlédnout mimo jiné i dobové historické zbraně, použité při dobývání Plzně. V suterénu zbrojnice zůstala zachována část původních hradeb včetně obranné bašty, jejíž kruhovou vnitřní stranu zdobí panoramatický obraz znázorňující dobytí Plzně Arnoštem Mansfeldem.
 

Bitevní vřava, dobývání a přehlídka vojsk

plzeň dobývání mansfeldRekonstrukci bitvy zažijete v Plzni tento víkend, a to pátek i v sobotu 19. a 20. listopadu 2021. V Proluce v Křižíkových sadech se v průběhu odpoledne odehrají dvě představení s doprovodným programem. První dobývání zachovalé části hradeb v Proluce v Křižíkových sadech proběhne v pátek 19. listopadu od 18:00 hodin, již za tmy, což bude zvláště efektní.

Historický program je pak na plánu po celou sobotu 20. listopadu. Těšit se můžete na dobové tržiště, hudbu a tance. Bitevní vřava se strhne ve 14:00 hodin, to nastane dobývání dělostřelecké bašty "u Ježíška", a v 17:00 hodin přijde na řadu rekonstrukce dobytí města v Křižíkových sadech. Od 18:00 hodin se uskuteční přehlídka odcházejících vojsk před kostelem sv. Bartoloměje.
Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni patří k předním muzejním institucím v České republice s více než dvěma miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti.

Další aktuality

7.12.
2021
V Plzni se projedete speciální vánoční tramvají

V Plzni se projedete speciální vánoční tramvají

Plzeňsko a Český les | Zážitky
3.12.
2021
Kde si v Plzni užijete tu pravou vánoční atmosféru?

Kde si v Plzni užijete tu pravou vánoční atmosféru?

Plzeňsko a Český les | Kultura
28.11.
2021
Svátek světel rozzáří plzeňskou Starou synagogu

Svátek světel rozzáří plzeňskou Starou synagogu

Plzeňsko a Český les | Památky